هورمون

دوره پاکسازی سوماتروپین

دوره پاکسازی سوماتروپین برای رفع اثر دوره سوماتروپین در بدنسازی، به کار می رود. سوماتروپین که با عبارت
آیا دوره پاکسازی سوماتروپین در بدنسازی لازم است؟
در این مقاله می خوانید که آیا مصرف سوما، نیاز به دوره پاکسازی سوماتروپین دارد؟! دوره پاکسازی سوماتروپین در مواردی برای رفع اثر دوره سوماتروپین در بدنسازی، به کار می رود. سوماتوتروپین که با عبارت “GH” شناخته می شود، یک هورمون رشد طبیعی تولید شده در بدن انسان است، بنابراین متفاوت با استروئیدها بوده و نیاز به پاکسازی نظیر دوره های پاکسازی استروئید ندارد. اما برای رفع اثر آن و ایجاد تعادل طبیعی در بدن می توان به صورت یک دوره کوتاه مدت از قرص پاکسازی سوماتروپین که در ادامه شرح داده ایم استفاده کرد.
سوماتروپین متفاوت با استروئیدها است و نیاز به دوره های پاکسازی مشابه استروئید ندارد. اما برای رفع اثر آن و ایجاد تعادل طبیعی در بدن می توان از آنتی بادی پاکسازی دوره سوماتروپین استفاده کرد.
هورمون سوماتروپین به صورت دارویی “HGH” برای افزایش رشد خصوصا در بدنسازی به کار می رود. بعد از پایان دوره، مصرف کنندگان می توانند از دوره پاکسازی سوماتروپین استفاده کنند. در دوره پاکسازی سوما، از محصولات آنتی بادی ضد سوماتروپین استفاده می شود.
دوره پاکسازی سوماتروپین

** مطالب و مقالات 66 مارکت، برای کسب اطلاعات بیشتر است. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود، بنابراین برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت نمایید.

 سوماتروپین چیست؟

سوماتروپین یا هورمون رشد (به انگلیسی: Growth hormone) (GH) هورمونی است که از بخش پیشین هیپوفیز یا آدنوهیپوفیز آزاد می‌ شود. سوماتروپین یا همان هورمون رشد، دارای ساختمانی پروتئینی است که هدف آن، افزایش بیوسنتز پروتئین در سلول‌ های بدن می باشد. ورزش به ویژه حرکات دست‌، می‌ تواند موجب تحریک تولید GH شود.عواملی نظیر اختلالات خواب نیز می تواند موجب اختلال در ترشح هورمون رشد شود.

 فرق میان GH و HGH چیست؟

در حقیقت HGH همان GH است که یک هورمون از نوع انسانی است. (مخفف Human Growth Hormone)

فرق میان سوماتوتروپین و سوماتروپین چیست؟

سوماتروپین، به فرم نوترکیب سوماتوتروپین گویند که پزشکان آن را برای درمان تجویز می کنند.

سوماتروپین با هدف درمان اختلالات رشد کودکان که ناشی از کمبود هورمون رشد است تجویز می شود. همچنین جهت درمان برای بزرگسالانی که با کمبود هورمون رشد مواجه هستند به کار می رود.

مصرف سوماتروپین در میان ورزشکاران نیز رواج دارد که تاثیر خوبی در افزایش رشد عضلانی و چربی سوزی دارد.


جالب است بدانید:

 بهترین استروئید با سوماتروپین (بخوانید)


آیا سوماتروپین نیاز به پاکسازی دارد

مصرف استروئیدها تاثیر چشمگیری در افزایش سطح تستوسترون در بدن دارد. اما سوماتروپین یک هورمون رشد انسانی است که به طور طبیعی نیز در بدن تولید می شود و تاثیر خاصی در ایجاد اختلال در ترشح طبیعی تستوسترون در بدن ندارد. به همین دلیل اغلب بدنسازان حرفه ای معتقدند بعد از مصرف سوماتروپین نیازی به دوره پاکسازی برای بازگشت به سطح ترشح طبیعی تسستوسترون نمی باشد و به مرور تاثیر آن از بین می رود.

هورمون رشد یا سوما یک هورمون برپایه پروتئین می باشد که در مغز انسان تولید می‌ شود و امکان مصرف دارویی آن برای افزایش رشد در ورزش هایی نظیر بدنسازی وجود دارد و متفاوت با استروئیدها می باشد. استروئیدها هورمون‌های جنسی هستند که موثر در افزایش سطح تستوسترون در بدن می باشند و درصورت مصرف با سوماتروپین تاثیرگذاری بسیار قوی تری خواهند داشت.

در این حالت می توان تحت نظر پزشک، برای رفع اثر و بازگردانی بدن به حالت طبیعی از قرص پروویرون یا همان استروئید ماسترولون استفاده کرد. به این ترتیب که می توان به مدت یک هفته هر هفته یک قرص پروویرون مصرف کرد. در واقع برخی افراد از پروویرون در دوره پاکسازی با هدف کاهش سطح استروژن، سفت شدن عضلات و بهبود قدرت باروری استفاده می کنند.

اگر چه می توان این دارو را مصرف کرد اما ترکیبات بسیار قوی تر و بهتر نیز برای دوره پاکسازی وجود دارد. پروویرون یک آنابولیک نیست و اثرات آنابولیکی بسیار کمی دارد و از این قرص به عنوان یک ترکیب کمکی‌ در کنار دوره های استروئیدی استفاده می شود.proviron- پروویرون- در دوره پاکسازی سوماتروپین

بسیاری از بدنسازان معتقدند، مصرف سوماتروپین با توجه به اینکه سوما یک هورمون رشد طبیعی در بدن انسان است، نیاز به دوره پاکسازی ندارد و تاثیر آن به سرعت از بین می رود. لازم است توجه داشته باشید که بعد از پایان هر دوره در بدنسازی، نیاز به انجام آزمایشات مربوط برای تست و سنجش وضعیت بدن خواهید داشت. تشخیص نیاز به مصرف داروهای پاکسازی با توجه به اختلالات احتمالی ایجاد شده در بدن، بر عهده پزشک متخصص است. بنابراین پزشک عدم نیاز یا نیاز به میزان دوز مصرفی آنتی بادی ها و نوع آنتی بادی لازم برای پاکسازی دوره سوماتروپین را باتوجه به شرایط بدنی هر مصرف کننده، تعیین می کند.

 

عوارض جانبی استفاده از سوماتروپین

عوارض جانبی استفاده از سوماتروپین نیز مانند سایر داروها در همه افراد به یک اندازه ایجاد نمی شود. برخی از این عوارض شایع و تعدادی بسیار نادر هستند. مصرف صحیح سوماتروپین به عنوان یک دارو میتواند فواید متعددی داشته و به درمان بسیاری از بیماری های مربوط به کمبود هورمون رشد کمک کند می‌توان از خواص دارویی آن سود برد. اما احتمال ایجاد عوارض زیر در اثر مصرف سوماتروپین وجود دارد:

احتمال واکنش حساسیتی به محل تزریق سوماتروپین

عوارضی مشابه با سندروم مجرای مچ دستی، درد و تورم مفاصل و افزایش احتمال ابتلا به دیابت

آکرومگالی نیز نام عارضه‌ ای است که احتمال ایجاد آن در صورت مصرف نادرست هورمون رشد انسانی (سوماتروپین) وجود دارد.

سوماتروپین در موارد بسیار نادر می تواند عامل خطری برای لنفوم هاجکین که نوعی سرطان خون است، باشد.

 

آنتی بادی های ضد سوماتروپین در دوره پاکسازی

در این قسمت لیست آنتی بادی های ضد سوماتروپین برای مصرف در دوره پاکسازی را مشاهده می کنید. سوماتروپین نام مستعار ژن انسانی GH1 یا “هورمون رشد 1” است. مطابق آزمایشات و تحقیقات انجام شده، محققین به این نتیجه رسیدند که GH اثر خود را با استفاده از انواعی از پروتئین‌ها تحت عنوان سوماتومدین‌ به سلول‌ها القا می‌ کند. فاکتور رشد شبه انسولین-1 (IGF-1) قبلاً «سوماتومدین» (Somatomedin) نامیده می‌ شد. پروتئین اسید آمینه 217 از خانواده سوماتوتروپین/پرولاکتین است.

طیف وسیعی از آنتی بادی های هورمون رشد (که با نام GH یا سوماتوتروپین نیز شناخته می شوند) در قالب های خالص و سرم و به صورت متنوع ارائه می شوند. از آنتی بادی ها می توان برای کاربردهایی از جمله وسترن بلات ، رادیو ایمونواسی ، ایمونوفلورسانس ، ایمونوهیستوشیمی و ELISA نیز استفاده کرد. تعدادی از آنتی بادی های سوماتوتروپین به شرح جدول زیر است:

محصولات آنتی بادی ضد سوماتوتروپین در دوره پاکسازی سوماتروپین :
ردیف آنتی بادی های دوره پاکسازی سوماتوتروپین
مشخصات
1 آنتی بادی ضد GH1

Anti-GH1 Antibody

Applications:

Western Blot (WB)

Reactivity:

Hu, Ms, Rt

Conjugate/Tag:

Unconjugated

Quantity:

0.03 ml

2 آنتی بادی سوماتوتروپین پلی کلونال-

Somatotropin Polyclonal Antibody

Applications:

ELISA, IHC

Reactivity:

Human (Hu)

Conjugate/Tag:

Unconjugated

Quantity:

0.1 mg

3 آنتی بادی گیرنده سوماتوتروپین (GHR)-

Somatotropin Receptor (GHR) Antibody

Applications:

WB, ICC, IF, IHC

Reactivity:

Human (Hu)

Conjugate/Tag:

Unconjugated

Quantity:

50 µg, 100 µg, 200 µg, 1 mg

4 جفت آنتی بادی سوماتوتروپین (GH1) –

Somatotropin (GH1) Antibody Pair

Applications:

ELISA

Reactivity:

Human (Hu)

Conjugate/Tag:

Unconjugated

Quantity:

5 × 96 tests, 10 × 96 tests

5 آنتی بادی سوماتروپین

Immunotag™ Somatotropin Polyclonal Antibody

Applications:

ELISA, IHC-p

Reactivity:

Human (Hu)

Conjugate/Tag:

Unconjugated, Biotin, FITC, HRP, Alexa Fluor® 350, …

Quantity:

50µg

6 سوماتوتروپین کوریونی ضد هومون انسانی سوماتروپین [17]

Anti-human chorionic somatotropin [17]

Applications:

ELISA, FA

Reactivity:

Human (Hu)

Conjugate/Tag:

AP, HRP, Fluorescein, APC, PE, Biotin Type A, Biotin Type B,…

Quantity:

200 µg

7 HGH ضد هومون انسانی (سوماتوتروپین) ، تصفیه شده ، (پلی کلونال) ، (IgG خرگوش)

Anti-Human HGH (Somatotropin), Purified, (polyclonal), (Rabbit IgG)

Reactivity:

Human (Hu)

Conjugate/Tag:

Unconjugated

Quantity:

100 µg

8 آنتی بادی Pab Rb x هورمون انسانی سوماتوتروپین

Pab Rb x human Somatotropin antibody

Applications:

ELISA, IHC

Reactivity:

Human (Hu)

Conjugate/Tag:

Unconjugated

Quantity:

200ul

9 آنتی بادی ضد سوماتوتروپین تولید شده از مرغ

Anti-Somatotropin antibody produced in chicken

Reactivity:

Human (Hu)

Conjugate/Tag:

unconjugated

Quantity:

50µG


بیشتر بدانید:

کاملترین راهنمای مصرف سوماتروپین در بدنسازی  سوماتروپین در بدنسازی 


شرایط استفاده از آنتی بادی های دوره پاکسازی سوماتروپین

شرایط استفاده از آنتی بادی های دوره پاکسازی سوماتروپین و واکنش مصرف هر آنتی بادی در افراد مختلف، متفاوت است.

آنتی بادی های هورمون رشد از طیف وسیعی از آنتی بادی های ضد هورمون رشد تشکیل شده اند و با راهنمایی پزشک یا مربی آگاه می توانید داروهای مناسب خود را برای دوره پاکسازی سوماتروپین انتخاب کنید.

می توانید آنتی بادی رقیق نشده را در دمای 2-8 درجه سانتی گراد به مدت یک ماه یا (به صورت جداگانه) در دمای 20 درجه سانتی گراد به مدت طولانی نگهداری کنید.

نگهداری داروهای پاکسازی سوماتروپین در یخچال فریزرهای بدون یخ توصیه نمی شود.

از انجماد و ذوب مکرر خودداری کنید. زیرا ممکن است آنتی بادی را از بین ببرد.


جالب است بدانید :

فواید و عوارض سوماتروپین در بدنسازی (بخوانید)


شما عزیزان می توانید سوالات و نظرات خود در زمینه دوره پاکسازی سوماتروپین را در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید:

** مطالب و مقالات 66 مارکت، برای کسب اطلاعات بیشتر است. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود، بنابراین برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت نمایید.

3/5 - (2 امتیاز)

3 دیدگاه در “دوره پاکسازی سوماتروپین

 1. طاها گفت:

  دو آمپول سیناژن با گذاشتن درجه آن روی ۱۴ مصرف کردم ولی آمپول سوم را با درجه ۱۹ مصرف کردم که آخرای مصرف آمپول به کمی کف دست و پا ، ورم کرد ، دو روز قطع کردم ، خوب شد ، حالا میشه با همون دوز ۱۴ مصرف کنم؟ عوارضی نداره؟ خطرناک نیست ؟

 2. محمد گفت:

  سلام آیا آنتی بادی هم میخواد بعد از دوره سوما انجام بدی یا همون قرص پروویرون کافیه جاییم هست انتی بادی بفروشن

  1. 66 مارکت گفت:

   آنتی بادی‌های سوماتروپین مصرف پزشکی دارن و معمولا برای درمان اختلالات هورمون رشد انسانی (بعد از انجام آزمایشات) تجویز می شن.
   در واقع کاربرد اصلی دوره های پاکسازی بدنسازی، رفع اختلال در سطح تستوسترون به دلیل مصرف استروئیدها است. اگر طی دوره در کنار سوماتروپین از استروئیدها استفاده نکرده باشید، نیازی به خرید و مصرف آنتی بادی استروئید نظیر پروویرون ندارید.
   به طور کلی تاثیر سوماتروپین که یک هورمون رشد انسانی است موقت بوده و اختلالی در سطح تستوسترون ایجاد نمی کنه و جای نگرانی نیست چون به مرور با قطع مصرف، تاثیر آن حتی بدون پاکسازی از بین می رود.
   اما اگر در مصرف سوما افراط کرده و علائم غیرعادی در بدن خود مشاهده می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید. پیشنهاد می دهیم برای اطلاع از علائم افراط در مصرف و عوارض سوماتروپین مقاله زیر را مطاله کنید:
   عوارض و فواید سوماتروپین اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *