هورمون

فواید و عوارض سوماتروپین در بدنسازی

عوارض و فواید آمپول سوماتروپین

در این مقاله به بررسی فواید و عوارض سوماتروپین در بدنسازی پرداخته ایم. اطلاع از این فواید و عوارض جهت مصرف اصولی سوما که یک هورمون رشد انسانی است، ضروری می باشد. این هورمون به طور طبیعی در بدن تولید می شود و کمبود آن عوارض خطرناک به دنبال دارد. البته استفاده نادرست از قرص و آمپول سوماتروپین نیز با عوارضی همراه است، به همین منظور به شرح کامل فواید و عوارض مصرف سوماتروپین در بدنسازی پرداخته ایم. 

بدنسازانی که برای رسیدن به حداکثر رشد عضلانی و چربی سوزی از این هورمون قدرتمند استفاده می کنند، بعد از پایان دوره نیاز به دوره پاکسازی و انجام آزمایش سوماتروپین خواهند داشت. حتی اگر بهترین مارک سوماتروپین را مصرف می کنید، لازم است برای کسب بهترین نتیجه، درخصوص نحوه استفاده از این دوره، آگاهی کافی داشته باشید. در ادامه تمام نکات مورد نیاز درباره معجزه آمپول سوما در بدنسازی و احتیاط مصرف سوماتروپین را شرح داده ایم.

** مطالب و مقالات 66 مارکت، برای کسب اطلاعات بیشتر است. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود، بنابراین برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت نمایید.

فواید سوماتروپین

فواید سوماتروپین در بدنسازی، این هورمون را به معجزه رشد سریع عضلانی تبدیل کرده است. سوماتروپین هورمون رشد انسانی است و با نام “HGH” شناخته می شود.

مصرف این هورمون همراه با استروئیدهای آنابولیک، تاثیر بسیار سریع و چشمگیر در افزایش توده عضلانی و کاهش بافت چربی دارد.

آمپول سوما- فواید سوماتروپین

 سوماتروپین یا هورمون رشد

سوماتروپین یا همان هورمون رشد، به طور طبیعی در بدن تولید می شود. فرمان تولید این هورمون توسط غده هیپوفیز صادر شده و توسط کبد ترشح می شود. وظیفه این هورمون، تحریک رشد استخوان (رشد قد نوجوانان)، عضله سازی و چربی سوزی می باشد. البته سیستم بدن به طور خودکار، میزان ترشح آن را محدود می کند. بنابراین افزایش طبیعی حجم عضله در بدن، بسیار محدود است. به همین دلیل ورزشکاران در سطح حرفه ای برای افزایش عضله باکیفیت و رسیدن به حداکثر چربی سوزی و کات، از سوماتروپین بهره می برند. سوماتروپین “Somatropin” در بازار دارویی با نام تجاری H.G.H شناخته می شود.

بهترین مارک سوماتروپین

یکی از پرطرفدارترین انواع سوماتروپین در بدنسازی، سوماتروپین دانمارکی است. سوماتروپین دانمارکی به صورت 30، 48، 16 واحدی و … عرضه می شود. درمیان انواع سوماتروپین ایرانی نیز می توان به سوماتروپین اکسیر که با نام “اکسیتروپین سوماتروپین 4IU ” تولید می شود، اشاره کرد.

بهترین مارک سوماتروپین

مطابق بررسی محققان، درمورد بهترین مارک سوماتروپین (هورمون‌ های رشد)، داروهایی نظیر موارد زیر از کیفیت و ایمنی بالا برخوردارند:

هورمون رشد Genotropin (Pfizer)

هورمون رشد Norditropin (Novo Nordisk)

هورمون رشد Omnitrope (Sandoz)

 هورمون رشد Zomacton (Ferring)

هورمون رشد Humatrope (Eli Lilly)

هورمون رشد Saizen (EMD Serono)

از طریق بررسی انواع “سوماتروپین اصل” موجود در بازار و مشاوره با پزشک خود، می توانید برای انتخاب بهترین مارک سوماتروپین اقدام نمایید. استفاده از دوره تزریق آمپول سوما، بسیار حساس است؛ بنابراین “تشخیص خرید سوماتروپین اصل” از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آمپول سوماتروپین- بهترین مارک سوماتروپین

عوارض خطرناک کمبود سوماتروپین

سوماتروپین یک هورمون ضروری طبیعی در بدن انسان است. بنابراین لازم است به عوارض خطرناک کمبود سوماتروپین توجه نمایید. این هورمون رشد، در سیستم بدن کودکان و در بزرگسالان از هورمون های ضروری محسوب می شود. کمبود سوماتروپین با علائم زیر همراه است:

 پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوانی

 افزایش وزن و چربی در ناحیه دور کمر

کاهش قدرت بدنی و کاهش حجم عضلات

پوست خشک و نازک شدن پوست

ایجاد بدن درد

ریزش موهای سر

افسردگی و اضطراب افراطی

کاهش شدید تمرکز

افزایش کلسترول بد (LDL)

هورمون گلیسرید بیش‌از‌حد

افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌ های قلبی و عروقی

کاهش میل جنسی

تزریق آمپول سوماتروپین در بدنسازی عوارضی به دنبال دارد، اما فواید مصرف سوماتروپین موجب تمایل ورزشکاران مبتدی و حرفه ای برای مصرف این هورمون رشد انسانی شده است. این فواید به شرح زیر می باشد:

سوماتروپین برای عضله سازی

مصرف بهترین هورمون های استروئیدی همراه با سوماتروپین برای عضله سازی، موجب حداکثر عضله سازی می شود. زیرا مصرف سوماتروپین به تنهایی تاثیر چندانی روی رشد عضله ندارد و لازم است حتما در کنار سوماتروپین از استروئید مناسب استفاده شود. در این حالت کبد قادر خواهد بود مقدار کافی سوماتومدین و (IGFs ) را تولید کند.

سوماتروپین برای عضله سازی

چنین تاثیرات آنابولیکی اگر همراه با مصرف مواد با خاصیت ضد کاتابولیک باشد، تاثیرگذاری چشمگیرتری خواهد داشت. موارد زیر، انتخاب هایی مناسب برای مصرف همراه با سوماتروپین می باشد:

مصرف هورمون تیروئید (LT-3) با سوماتروپین

مصرف استروئیدهای آنابولیک با سوماتروپین

مصرف هورمون انسولین با سوماتروپین


 بهترین استروئید با سوماتروپین (جالب است بدانید)


سوماتروپین برای چربی سوزی

شاید این سوالات برای شما هم ایجاد شده باشد که آیا سوماتروپین چربی سوز است؟ و آیا تزریق سوماتروپین برای چربی سوزی شکم مصرف می شود؟! در پاسخ به این پرسش ها باید بگوییم، سوماتروپین تاثیر خوبی در چربی سوزی دارد و اگر این تزریق در ناحیه شکمی باشد، تاثیرات سوماتروپین برای چربی سوزی شکم بیشتر خواهد بود.

سوماتروپین برای عضله سازی و چربی سوزی

در واقع سوماتروپین در بدنسازی، برای چربی سوزی به صورت موضعی نیز بکار می رود. توجه داشته باشید که تاثیر این هورمون برای چربی سوزی در ناحیه تزریق، بیش از سایر نواحی بدن می باشد. شکم راحت ترین محل تزریق آمپول سوما برای مبتدیان است. اما اگر قصد استفاده از دوره تزریق سوماتروپین را دارید، لازم است محل تزریق را به طور مداوم تغییر دهید:

بهترین محل تزریق سوماتروپین

سوماتروپین از هورمون های مصرفی در دوره کات و چربی سوزی محسوب می شود. تاثیر سوماتروپین برای چربی سوزی سریع و رشد عضله خشک بدون چربی، از دلایل علاقمندی ورزشکاران به مصرف این هورمون مخصوصا در دوران مسابقات است. برای رسیدن به این اهداف، معمولا سوماتروپین با استروئیدهای موثر در چربی سوزی مصرف می شود.


 بهترین استروئید برای چربی سوزی و حجم خشک (جالب است بدانید)


سوماتروپین و رشد استخوان

سوماتروپین موثر در رشد استخوان است. این هورمون رشد، به طور طبیعی در بدن تولید می شود و یکی از وظایف آن تحریک رشد استخوان است. بنابراین افزایش هورمون رشد در بدن از طریق مصرف آمپول سوما “HGH”، موجب بهبود وضعیت استخوان بندی می شود.

سوماتروپین و رشد استخوان

سوماتروپین (هورمون رشد انسانی) که فرمان تولید آن توسط غده هیپوفیز صادر شده و توسط کبد ترشح می شود، در دوران بلوغ موجب رشد اسکلت استخوانی و استحکام بافت استخوان می شود. اما با افزایش سن و کاهش رشد، تولید این هورمون نیز کاهش می یابد. بنابراین ایجاد شکستگی استخوان در کهنسالی دور از انتظار نیست. شاید به دفعات ورزشکاران قدرتمندی را دیده باشید که دچار شکستگی استخوان حین تمرینات ورزشی شده اند. انجام تمرینات با شدت بالا و جابجا کردن وزن های سنگین در ورزش هایی نظیر بدنسازی با احتمال شکستگی استخوان همراه است. از فواید مهم سوماتروپین در بدنسازی بهبود وضعیت تراکم استخوانی و کاهش احتمال شکستگی استخوان است.

سوماتروپین برای افزایش قدرت

سوماتروپین برای افزایش قدرت در ورزش هایی نظیر بدنسازی و وزنه برداری، موجب افزایش قدرت عضلانی و استقامت می شود. بدنسازان برای رسیدن به بیشترین رشد و هایپرتروفی عضلانی، نیاز به استفاده از تکرارهایی با وزن سنگین دارند. از مزیت های سوماتروپین افزایش قدرت حین تمرینات سنگین ورزشی است.

سوماتروپین برای افزایش قدرت

سوما با تحریک سنتز کلاژن در بافت عضلانی و تاندون‌ ها، قادر است میزان ظرفیت بدن را افزایش داده و موجب بهبود عملکرد ورزشکار و توانایی جابجا کردن وزنه های سنگین شود.

 سوماتروپین برای بهبود ریکاوری 

قرص سوماتروپین برای بهبود ریکاوری سریع بعد از تمرین و بهبود وضعیت عمومی بدنسازان بسیار موثر است. ورزشکاران معمولا با هدف ریکاوری بعد از تمرین، از قرص سوماتروپین استفاده می کنند. به این ترتیب استفاده از هورمون رشد سنتز شده، امکان انجام تمرینات بیشتر و سخت تر را فراهم می کند.

قرص سوماتروپین

ترکیب تزریق سوماتروپین “HGH” با استروئیدهای آنابولیک آندروژنی، تاثیر چشمگیری در بهبود زخم ها و آسیب بافت های بدن، عضله سازی و چربی سوزی دارد.

سایر فواید آمپول سوما

سوماتروپین برای بهبود سلامت قلب و عروق

سوماتروپین برای بهبود سلامت روانی و تمرکز

سوماتروپین برای درمان مشکلات ناشی از اختلال خواب

امکان خواب عمیق تر

بهبود سطح کلسترول

افزایش میزان متابولیسم (سوخت و ساز)

افزایش استقامت و عملکرد تمرینی و فعالیت های بدنی

بهبود سلامت پوست

افزایش سطح انرژی

افزایش رشد عضله خشک بدون چربی

بهبود سیستم ایمنی بدن

سوماتروپین

عوارض سوماتروپین

در مصرف سوماتروپین “HGH” لازم است از عوارض سوماتروپین در بدنسازی مطلع باشید. لازم به ذکر است که سوماتروپین نیز مانند سایر داروها، دارای عوارضی می باشد که تمام موارد آن در یک شخص مشاهده نخواهد شد. بلکه افراد مختلف با داشتن شرایط بدنی متفاوت، واکنش های مختلفی به مصرف داروها از جمله سوماتروپین نشان می دهند.

مصرف کنندگان سوماتروپین درصورت مشاهده علائم آلرژی نظیر تنگی نفس، ایجاد تورم در صورت، لب، زبان، مصرف سوماتروپین را متوقف کرده و به پزشک مراجعه نمایند. علائم زیر در تمام افراد مشاهده نمی شود و مجموعه ای از عوارض گزارش شده توسط مصرف کنندگان مختلف می باشد:

حالت تهوع و سرگیجه

استفراغ

نفخ شکم

زردی پوست و چشم

تورم و احساس سوزش دست‌ و پا

درد در ناحیه لگن

درد در ناحیه زانو

تکرر ادرار

احساس تشنگی شدید

بالا رفتن دمای بدن

گوش درد

درد در ناحیه بالای شکم و کمر

احساس بی حسی یا مورمورشدن دست و انگشتان

 بالا رفتن فشار خون

خشکی دهان، بوی ناخوشایند دهان

سردرد

زنگ زدن گوش و مشکلات بینایی

 

عوارض افراط در مصرف سوماتروپین

عوارض افراط در مصرف سوماتروپین و تزریق بیش از حد این هورمون می تواند موجب رعشه، عرق سرد، ضعف، سرگیجه، افزایش اشتها، سردرد، خواب آلودگی، افزایش ضربان قلب و حالت تهوع و احتمال رشد غیرطبیعی استخوان شود. افراط در مصرف سوماتروپین با احتمال رشد اندام های داخلی بدن نظیر کلیه ها و … نیز همراه است.

عوارض سوماتروپین

عوارض سوماتروپین

تداخل دارویی با آمپول سوماتروپین

برای جلوگیری از تداخل دارویی با آمپول سوماتروپین لازم است با پزشک مشورت نمایید. برخی از تداخل های دارویی با تزریق هورمون رشد شامل موارد زیر است:

تداخل دارویی سوماتروپین با داروهای دیابت یا انسولین

تداخل دارویی سوماتروپین با قرص‌ های جلوگیری از بارداری یا هورمونی

تداخل دارویی سوماتروپین با استروئیدهایی نظیر پردنیسون، دکسامتازون، متیلپردنیزولون و…

تداخل داروهای گیاهی و برخی از ویتامین‌ ها با سوماتروپین نیز گزارش شده است.

پاکسازی سوماتروپین در بدنسازی

دوره پاکسازی سوماتروپین در بدنسازی

گروهی از ورزشکاران، صرفا با ادامه تمرینات سنگین بعد از اتمام دوره، سعی در پاکسازی از طریق مصرف تاثیرات باقی مانده از سوما در بدن دارند. توجه داشته باشید که برای بازگشت به حالت طبیعی ترشح این هورمون در بدن، نیاز به دوره پاکسازی سوماتروپین خواهید داشت.

آزمایش سوماتروپین

آزمایش سوماتروپین، تست تحریکی هورمون رشد “Growth hormone stimulation test ” نام دارد. تست تحریکی هورمون رشد با کلونیدین انجام می شود. کاربرد آزمایش سوماتروپین برای بررسی ذخیره هورمون رشد در آدنو هیپوفیز است. این بررسی برای تشخیص کمبود هورمون رشد (Growth Hormone Deficiency= GHD) قابل استفاده می باشد.

در واقع آزمایش تحریک کننده هورمون رشد، به دو دسته زیر تقسیم می شود:

1- آزمایش فیزیولوژیک برای افزایش ترشح هورمون رشد با ورزش و خواب

2- آزمایش فارماکولوژیک که با استفاده از ترکیبات دارویی مثل آرژنین، گلوکاگون، انسولین و کلونیدین است.

آزمایش سوماتروپین

باتوجه به ماهیت ترشح ضربانی هورمون رشد “سوماتروپین” لازم است از یک ترکیب تحریک کننده فارماکولوژیک یا فیزیولوژیک مثل انسولین، گلوکاگون، آرژنین یا کلونیدین، جهت افتراق وضعیت نرمال ترشح هورمون رشد از GHD استفاده شود. کلونیدین (آلفا – 2 – آدرنرژیک آگونیست) که یک ترکیب تحریک کننده آدنوهیپوفیز (از طریق تحریک GHRH آندوژنز) است موجب افزایش ترشح هورمون رشد در حالت نرمال خواهد شد. بنابراین به عنوان یک تست غربالگری برای بررسی ترشح هورمون رشد به کار می رود.

حدود 30 الی 60 دقیقه بعد از خوردن کلونیدین و جذب در معده ، این ماده توسط سیستم گردش خون به مغز می رسد و اثر تحریکی آن برای ترشح هورمون رشد آغاز می شود. پس از آن طی 2 تا 4 ساعت به حداکثر تاثیرگذاری می رسد. این افزایش با شیب تند در فاصله بین 60 الی 90 دقیقه بعد از خوردن کلونیدین قابل مشاهده است.

شرایط آزمایش سوماتروپین 

برای انجام آزمایش سوماتروپین، لازم است حداقل 12-10 ساعت ناشتا باشید. همچنین از جویدن آدامس و هر نوع آشامیدن به غیر از آب، خودداری نمایید. لازم است 90 دقیقه پیش از انجام تست و در طول انجام آزمایش، کاملا در آرامش باشید. اگر زمینه آلرژیک دارید، حتما به پزشک و آزمایشگاه اطلاع دهید.

آزمایش سوماتروپین-

بررسی نتیجه آزمایش سوماتروپین در بدنسازی

لازم است نتیجه آزمایش را به پزشک خود ارائه نمایید. نتیجه نرمال به صورت افزایش هورمون رشد، که حدود 7 برابر میزان پایه طی 2 تا 4 ساعت بعد از مصرف کلونیدین می باشد، نشان داده می شود.
اگر تغییر سطح هورمون رشد نسبت به سطح پایه طی مراحل آزمایش مشاهده نشود، در این حالت آزمایش دهنده نشانه کم کاری آدنوهیپوفیز (hypopituitarism) دارد و لازم است تست تاییدی قبل از آغاز درمان با هورمون رشد را انجام دهد.

فواید و عوارض آمپول سوماتروپین

تزریق سوماتروپین خوب است یا خطرناک؟

تزریق سوماتروپین در بدنسازی “HGH”، باتوجه به تاثیرات چشمگیری که در افزایش حجم عضلانی و چربی سوزی دارد، برای بسیاری از بدنسازان، خوب و خوشایند است. البته لازم است جهت کسب بهترین نتیجه، مصرف سوماتروپین با استروئیدهای آنابولیک همراه باشد. ترزیق سوماتروپین درصورت عدم آگاهی کافی، حتی برای ورزشکاران حرفه ای در بدنسازی نیز خطرناک خواهد بود.

سوماتروپین که در بدنسازی با عنوان “آمپول سوما” نیز نامیده می شود، در میان ورزشکاران مبتدی و حرفه ای از محبوبیت خاصی برخوردار است. زیرا موثر در رسیدن به حداکثر هایپرتروفی و کات می باشد. بنابراین ورزشکار با مصرف سوماتروپین، طی زمان کوتاه، موفق به افزایش حجم عضله و چربی سوزی و کات می شود.

توجه داشته باشید که هرگز از دوز و میزان مصرف بدنسازان دیگر تقلید نکنید. زیرا شرایط بدنی و ژنتیک افراد مختلف باهم متفاوت است؛ در نتیجه واکنش هر مصرف کننده به دوز مصرف سوماتروپین متفاوت خواهد بود. به این معنی که ممکن است دوز مصرفی که برای یک ورزشکار مناسب است، برای ورزشکار دیگر بسیار قوی و خطرناک باشد و یا بالعکس، ممکن است آن دوز بسیار ضعیف و بی اثر باشد.

افراط در تزریق سوماتروپین در بدنسازی و عدم اطلاع از مقدار و نحوه صحیح مصرف، می تواند منجر به عارضه رشد غیرطبیعی استخوان شود. هورمون رشد می تواند موجب افزایش سرعت رشد توده های سرطانی و پیشرفت بیماری های سرطانی در بدن شود. علاوه براین ممکن است مشکلات جدی در دستگاه عروقی و قلب ایجاد کند. بنابراین لازم است مصرف سوماتروپین حتما تحت نظارت پزشک متخصص و آگاه انجام شود.

** مطالب و مقالات 66 مارکت، برای کسب اطلاعات بیشتر است. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود، بنابراین برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت نمایید.


بیشتر بدانید: سوماتروپین در بدنسازی 

کاملترین راهنمای مصرف سوماتروپین در بدنسازی  


 

4.4/5 - (62 امتیاز)

1 دیدگاه در “فواید و عوارض سوماتروپین در بدنسازی

  1. طاها گفت:

    سلام خسته نباشید
    سه آمپول سوما با مارک سیناژن مصرف کردم ، دو آمپول رو با نشانگر ۱۵ که روی آمپول نوشته شده رو مصرف کرد ولی آمپول سوم رو با نشانگر ۱۹ یعنی دوز بالاتر ولی آهرای آمپول سوم کف دست و پا یه ورم کوچیک داره ، الان لازمه به دکتر مراجعه کنم یا خودش رفع میشه ؟ البته مصرفشو قطع کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *