استروئید

نحوه تزریق استروئید در بدنسازی

نحوه تزریق استروئید بدنسازی

نحوه تزریق استروئید بدنسازی

در این مقاله نحوه تزریق استروئید در بدنسازی و بهترین جای تزریق استروئید را به صورت تصویری آموزش داده ایم. اطلاع از نحوه تزریق ایمن، برای مصرف کنندگان، ضروری است. لازم است بهترین محل تزریق استروئید را بدانید و از برخورد سوزن با عصب و رگ های خونی جلوگیری کنید. در این صفحه نحوه تزریق استروئید به سرشانه، بازو، پا و باسن را آموزش داده ایم. همچنین نحوه تشخیص استروئید اصل و تقلبی و نحوه انتخاب سرنگ مناسب برای تزریق استروئید را می خوانید. تمام مراحل از آماده سازی سرنگ تا پایان تزریق با جزئیات کامل شرح داده شده است.

شما چگونه استروئید را تزریق می کنید، تزریق استروئید در سرشانه، بازو، پا یا زانو…؟ اگر استروئید تزریق می کنید، این نکات به شما کمک می کند تا ایمن و سالم بمانید.

1- آموزش نحوه تزریق استروئید.

2- بهترین محل تزریق استروئید کجاست.

3- فیلم تزریق استروئید بدنسازی توسط پزشک.

نحوه تزریق استروئید بدنسازی

اگر به تازگی دوره های استروئیدی را آغاز کرده اید، احتمالا این سوال برای شما وجود دارد که چگونه استروئید تزریق کنیم. برای تزریق انواع داروهای استروئیدی ناندرلون، سوستانون، بولدنون، ترنبولون و … به نکات زیر توجه داشته باشید. نحوه تزریق استروئید به صورت ایمن و صحیح شامل مراحل زیر است:

1- قبل از تزریق استروئید

بررسی ویال استروئید: قبل از کشیدن محتوای ویال به داخل سرنگ، اطلاعات درج شده روی برچسب استروئید را بررسی کنید. ویال یک ظرف شیشه‌ای کوچک است که برای نگهداری استروئید استفاده می‌ شود. درصورتی که استروئید تقلبی باشد، مشخصات آن اغلب چیزی نیست که روی برچسب آن درج شده است.

ویال استروئید بدنسازی

تشخیص استروئید اصل و تقلبی: پیش از تزریق استروئید، لازم است برای تشخیص اصل بودن آن هنگام خرید، توجه داشته باشید که ظاهر ظرف طبیعی باشد و لکه یا سوراخی در آن وجود نداشته باشد. مقدار روغن بکار رفته در ویال باید به گونه ای باشد که محلولی به رنگ روشن داشته باشد و به راحتی داخل سرنگ وارد شود و به هیچ عنوان حاوی ذرات ریز نباشد. در ضمن دقت داشته باشید که حجم استروئید، همان عددی باشد که روی برچسب آن نوشته شده است. این حجم براساس میلی لیتر درج می شود و محتوای ویال نباید بیشتر یا کمتر از مقدار اعلام شده روی برچسب باشد.

1میزان دوز مصرفی استروئید: برای تزریق داروهای استروئیدی، از دوز کم شروع کنید. به آهستگی تاثیر آن را بر بدنتان مشاهده کنید تا زمانی که احساس کنید دوز مناسب خود را دریافت کرده اید. از تقلید کردن دوز اشخاص دیگر خودداری کنید. میزان دوز مورد نیاز افراد مختلف متفاوت است. به این معنی که ممکن است آنچه برای دیگری مناسب است، برای شما مناسب نباشد.

انتخاب عضله برای تزریق استروئید: از نکات مهم در نحوه تزریق استروئید، این است که ماهیچه هایی را که برای تزریق استروئید انتخاب می کنید، مدام تغییر دهید. با این روش به بدن خود زمان می دهید تا بین تزریقات بهبود یابد. هرگز به پوست آسیب دیده، تحریک شده و یا ملتهب تزریق نکنید.

2- انتخاب سرسوزن و سرنگ تزریق

همیشه از سرسوزن و سرنگ با بسته بندی بهداشتی استفاده کنید. از سرنگ بیش از یک بار استفاده نکنید. برای هر بار تزریق استروئید از یک سرسوزن استریل جدید استفاده نمایید. به این ترتیب، خطر ابتلا به آسیب ها و عفونت ها را کاهش می دهید.

به سرسوزن ها، ویال ها و دوز مصرفی خود توجه داشته باشید.

سوزن ها یک بار مصرف هستند، استفاده از همان سرسوزن یا ویال توسط شخص دیگر، خطر ابتلا به ویروس هایی مانند هپاتیت C و HIV که قابلیت انتقال از طریق خون را دارند، افزایش می دهد. می توانید به اندازه مورد نیاز برای دوره استروئید از قبل، سوزن و سرنگ تهیه کنید و در محلی بهداشتی از این سوزن و سرنگ ها نگهداری کنید.

سرسوزن ها (گیج های رنگی) در رنگ های مختلف تولید می شود. هر رنگ نشانه کاربرد سرسوزن در تزریق است:

سرسوزن سرنگ تزریق استروئید

سرسوزن هایی با رنگ سبز، ضخیم هستند و برای بیرون کشیدن مایع به درون محفظه سرنگ، بسیار مناسب می باشند.

برای تزریق استروئید به عضله، باید سرسوزن را تعویض کنید و به جای سرسوزن سبز از سرسوزن آبی برای تزریق استروئیدها، استفاده کنید. زیرا سوزن آبی نازک و به اندازه کافی بلند است که مایعات را بدون برخورد به استخوان وارد عضله کند.

برای انتخاب بشکه سرنگ (محفظه سرنگ)، از ظرفیت های بیشتر از 2 میلی لیتر استفاده نکنید. اگر از سرنگ های بزرگتر استفاده کنید ممکن است مقدار زیادی مایعات تزریق کنید. تزریق بیش از حد مایعات می تواند مشکلاتی مانند زخم و آبسه (توده چرکی در زیر پوست شما) ایجاد کند.

مطمئن شوید که در بهترین محل برای تزریق استروئید را انتخاب کرده اید.

نحوه تزریق استروئید

بهترین جای تزریق استروئید کجاست؟

3- انتخاب بهترین محل تزریق برای استروئید

تزریق به عضلات بزرگتر آسان تر است. اما باز هم باید مراقب باشید که سرنگ به رگ های خونی یا اعصاب برخورد نکند. بهترین محل تزریق استروئید به ترتیب شامل ماهیچه های زیر است:

تزریق استروئید به باسن (عضله سرینی)

تزریق استروئید به پا (چهارسر ران)

تزریق استروئید به سرشانه (عضلۀ دالی یا دلتوئید )

تزریق استروئید به باسن (عضلات سرینی)

در درجه اول، عضلات سرینی بهترین محل تزریق استروئید محسوب می شوند. عضلات سرینی شامل عضله سرینی بزرگ، سرینی میانی و سرینی کوچک است:

نحوه تزریق استروئید به باسن: اگر باسن خود را به صورت چهار قسمت تقسیم شده تصور کنید، باید تزریق را در یک چهارم فوقانی و خارجی انجام دهید (تصویر را ببینید). به این دلیل که سوزن، به عصب سیاتیک که از مرکز باسن شما پایین تر است برخورد نکند.

تزریق استرئید در پا - باسن

تزریق استروئید به پا (عضله چهارسر ران)

بعد از عضله سرینی (باسن)، پا بهترین محل تزریق استروئید است. عضله چهارسر ران، امن ترین مکان برای تزریق استروئید محسوب می شود.

نحوه تزریق استروئید به پا به این صورت است که لازم است عضله پهن بیرونی که در تصویر زیر با رنگ زرد نمایش داده شده است، انتخاب کنید.

شما باید به ران خارجی (بیرونی) خود تزریق کنید.

چهار ماهیچه تشکیل‌ دهنده ماهیچه چهارسر ران شامل:

1- ماهیچه راست رانی – آبی

2- ماهیچه پهن بیرونی – زرد (بهترین محل تزریق استروئید به پا)

3- ماهیچه پهن میانی – سبز

4- ماهیچه پهن درونی – قرمز

عضله چهارسر ران

تزریق استروئید به سرشانه (عضلات دلتوئید)

عضلۀ دالی یا دلتوئید نیز به عنوان بهترین محل برای تزریق استروئید شناخته می شود، که به آن تزریق استروئید به سرشانه می گویند. تزریق داخل دلتوئید خطر کمتری دارد زیرا عضله کوچکتر است.

از تزریق استروئید به عضلات دیگر خودداری کنید. زیرا خطر ابتلا به مشکلاتی مانند آسیب عصبی را افزایش می دهد و این آسیب می تواند روی تمرینات بدنسازی تأثیر منفی بگذارد.

تزریق استروئید به سرشانه

به خاطر داشته باشید که استروئیدها روی کل بدن تاثیر می گذارند، نه فقط در ناحیه ای که به آن تزریق می کنید.

پک یا محل نگهداری سوزن و سرنگ های تزریق خود را بررسی کنید که بهداشتی و به دور از محیط آلوده باشند. حتما از سوزن و سرنگ با بسته بندی بهداشتی به صورت یکبار مصرف استفاده کنید.

سوزن و سرنگ تزریق استروئید کاملا شخصی و انفرادی است.

بعد از تزریق، سرنگ و سوزن را در سطل زباله بیاندازید و درب آن را ببندید. سرنگ تزیق استروئید، یک زباله بیمارستانی محسوب می شود.

4- آماده کردن محل تزریق استروئید

وقتی آمادگی تزریق استروئید را دارید که محل تزریق خود را به درستی تمیز کنید. تمیز کردن صحیح محل تزریق به جلوگیری از عفونت کمک می کند.

همیشه قبل از تزریق دستان خود را با آب و صابون بشویید.

محل تزریق خود را با آب و صابون بشویید یا آن را با یک دستمال مرطوب و الکل تمیز کنید. مالش پوست با سواب (وسیله برای ضد عفونی محل تزریق) مانع از پخش شدن باکتری در اطراف محل می شود. سواب (Swab) یک وسیله کوچک شبیه به گوش پاک کن است که برای ضد عفونی کردن محل تزریق یا برای نمونه برداری استفاده می شود.

سواب نمونه برداری در تزریق استروئید -

قبل از تزریق بگذارید حدود یک دقیقه پوست شما خشک شود.

اگر از ویال (ظرف استروئید) چند دوز استفاده می کنید، قبل از کشیدن (کشیدن استروئید به داخل سرنگ)، برای پاک کردن قسمت بالایی ویال از سواب استفاده کنید.

5- نحوه انجام تزریق آمپول استروئید

با سوزن سبز رنگ، محتوایات ویال را به داخل سرنگ بکشید. این سوزن ضخیم و بلند است.

سپس برای تزریق به سراغ سرسوزن رنگ آبی بروید که نازک تر و کوتاه تر است.

سوزن را در دمای 90 درجه به بدن خود وارد کنید. باید بیشتر راه را در عضله طی کند.

سپس پیستون را کمی به عقب بکشید تا مطمئن شوید به رگ یا عصب برخورد نکرده اید. اگر برخورد داشته باشید، خون را در بشکه (محفظه سرنگ) مشاهده خواهید کرد. درصورتی که این اتفاق افتاد، سوزن را برداشته و با دستمال تمیز یا پنبه فشار دهید.

فقط حداکثر 2 میلی لیتر مایعات به هر محل تزریق کنید. اگر مقدار بیشتری تزریق کنید خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهید.

تزریق آرام به مدت 10 ثانیه در هر میلی لیتر تقریباً مناسب است.

سوزن را با دقت برداشته و با دستمال تمیز یا پنبه محل تزریق را فشار دهید. در این مرحله کار تزریق استروئید به عضله تمام شده است.

برای دور انداختن سوزن ها از سطل زباله آشپزخانه مناسب و دارای درب استفاده کنید. هرگز سوزن و سرنگ تزریق را در محیط رها نکنید.

هشدار برای تزریق آمپول استروئید

 چه موقع باید در تزریق استروئید از کمک پزشک استفاده کرد؟ در صورت مشاهده علائم زیر حتما به پزشک مراجعه نمایید:

علائم عفونت یا آبسته: در صورت مشاهده هرگونه قرمزی، درد، گرما، تورم یا تاول در محل تزریق خود یا داشتن تب، به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است دچار عفونت یا آبسه شده باشید.

علائم آسیب عصبی: اگر احساسی مانند شوک الکتریکی هنگام تزریق، یا هرگونه بی حسی یا سوزن سوزن شدن مکرر دارید، اینها علائم آسیب عصبی است. لازم است به پزشک مراجعه کنید.

نحوه تزریق استروئید

پاکسازی بعد از دوره استروئید

بعد از دوره استروئید نیاز به پاکسازی دارید. به این علت که تولید هورمون طبیعی توسط غده هیپوفیز شما، معمولاً چند هفته بعد از شروع دوره استروئید، متوقف می شود. به این معنی که بعد از اتمام مصرف داروهای استروئیدی، غده هیپوفیز دستور تولید استروئید را صادر نخواهد کرد. بنابراین افراد برای کمک به شروع مجدد تولید هورمون های طبیعی خود، از داروهای پاکسازی بعد از دوره استروئید استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که لازم است، زمان پایان دوره و استراحت دوره استروئید، زمان دقیق و مشخصی باشد.

برخی افراد نیز بر این باورند که “داروهای پاکسازی می توانند عوارض جانبی داشته باشند و مصرف آنها همیشه الزامی نیست. بر این باورند که سطح هورمون باید به تدریج به خودی خود بهبود یابد”.

لازم است توجه داشته باشید که این زمان ممکن است بسیار طولانی باشد و در طول این مدت متحمل عوارض شدیدی نظیر کوچکی بیضه، کاهش میل جنسی، افت شدید بافت عضلانی، افزایش چربی بدن، بزرگ شدن غیرطبیعی سینه ها و… شوید. در برخی موارد، سطح هورمون به حالت طبیعی بر نمی گردد. اگر نشانه هایی از افت شدید استروئید دارید که بهبود نمی یابد به پزشک مراجعه کنید. این نشانه ها مانند کمبود میل جنسی یا مشکل در نعوظ و … است.

 

پیشنهاد می دهیم حتما در رابطه با نحوه پاکسازی دوره استروئید و جلوگیری از کاهش میل جنسی و کوچک شدن بیضه در بدنسازی، مقالات زیر را مطالعه نمایید:

 علت کوچک شدن بیضه در بدنسازی (بخوانید)

فیلم آموزش نحوه تزریق استروئید 

در فیلم زیر تمام مراحل ایمن و بهداشتی نحوه تزریق استروئیدها توسط پزشک را مشاهده می کنید. تزریق استروئید در بازو یا در واقع به عضله دلتوئید که از ماهیچه های کوچک و ایمن برای تزریق استروئید به شمار می رود، آموزش داده شده است. تزریق استروئید به سرشانه، پا، میانه زانو و ساق و ران خارجی نیز انجام می شود.

 تزریق استروئید در بدنسازی

ورزشکاران و بدنسازان، پیش از اقدام به تزریق استروئید، لازم است از نحوه تزریق صحیح و ایمن مطلع باشند. در این مقاله تمامی نکات مهمی که لازم است قبل از تزریق بدانید، نحوه آماده کردن سوزن تزریق، انتخاب محل تزریق استروئید و نحوه تزریق ایمن شرح داده شده است.

توجه داشته باشید که اگر سن شما زیر 21 سال است، تمرکز روی رژیم غذایی و تمرین بسیار مهم است. زیرا مصرف استروئیدها می تواند بر رشد و نمو شما تأثیر بگذارد.

تزریق استروئید از سوی سازمان بهداشت جهانی ممنوع است و دوپینگ محسوب می شود. این مقاله ترجمه مقالات علمی انگلیسی است و صرفا جهت اطلاع رسانی ترجمه شده است.

لطفا نظرات خود درمورد، بهترین جای تزریق استروئید و نحوه مصرف استروئید بدنسازی را در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید. به نظر شما بهترین جای تزریق استروئید کجاست ؟ تزریق استروئید به پا، در زانو، سرشانه یا بازو …

4.5/5 - (57 امتیاز)

1 دیدگاه در “نحوه تزریق استروئید در بدنسازی

  1. علی گفت:

    سلام
    تزریق در باسن باید در عضله سرینی متوسط باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *