مستر المپیا

نحوه امتیاز دهی در مستر المپیا ۲۰۲۲ (برای انتخاب برنده)

نحوه امتیاز دهی در مستر المپیا (برای انتخاب برنده)

به طور عمومی، نحوه داوری مسابقات بدنسازی و  نحوه امتیاز دهی در مستر المپیا ۲۰۲۲ برای انتخاب برنده، براساس قوانین یکسان انجام می شود که توسط ifbb تعیین شده است. در این مقاله از معیارهای داوری فیزیک، اپن مردان و تمامی رشته های ورزشی مردان و زنان و نحوه امتیازدهی مسابقات بدنسازی مطلع می شوید…

در این مقاله، از نحوه امتیاز دهی در مستر المپیا ۲۰۲۲ برای انتخاب برنده های مسابقه، توسط تیم داوری مطلع می شوید. معیار انتخاب برنده و امتیاز دهی در مسابقات مستر المپیا مانند سایر مسابقات بدنسازی بوده و براساس جمع امتیازاتی است که داوران برای هر شرکت کننده ثبت می کنند.

این سیستم داوری، به عنوان روش و نحوه امتیازدهی در مسابقات بدنسازی مختلف نیز به کار می رود. اگر در مسابقات بدنسازی شرکت می کنید و یا طرفدار مسابقات بدنسازی از جمله مستر المپیا هستید، این مطلب مناسب شماست …

اخبار مستر المپیا از طریق سایت 66 مارکت اطلاع رسانی می شود

پیشنهاد می کنیم این گزارش خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

گزارش اخبار مستر المپیا 2023

نحوه امتیازدهی در مسابقات مستر المپیا 2022

براساس اعلام IFBB، نحوه امتیاز دهی در مستر المپیا توسط داوران، بر اساس “پک کل” است. یعنی برمبنای تعادل بین اندازه و تقارن عضلات بدنسازان، به رقبا امتیاز می دهند.

در مورد امتیازات مستر المپیا باید بگوییم، از آنجایی که بدنسازی به عنوان یک ورزش با داوری ذهنی در نظر گرفته می شود، لیگ حرفه ای IFBB، نحوه امتیاز دهی در مسابقات مستر المپیا را به صورت یک سیستم امتیازدهی بر اساس میانگین ها ایجاد کرده است. به طور معمول، هفت داور رقبا را رتبه بندی می کنند.

با این حال، دستیابی به چیزی که IFBB میانگین عادلانه امتیازات مستر المپیا می داند، اجرای رتبه بندی در مراحل مختلف است. در مستر المپیا، شرکت کنندگان از یک تا 15 رتبه بندی می شوند و همه افراد خارج از رتبه پانزدهم در مکان شانزدهم قرار دارند. کمترین امتیاز برابر با بالاترین رتبه در بدنسازی است، بنابراین رقیب با کمترین امتیاز کلی برنده است.

به طور مثال وقتی داوران فیگور جفت بازو را مقایسه می کنند، نفر اول امتیاز 1 میگیرد و به ترتیب امتیاز تمام فیگورها ثبت می شود و در هر مرحله، دارندگان امتیازهای بالا حذف می شوند. در مرحله فینال، شش نفر برتر بر اساس جمع کل امتیاز، نفرات اول تا ششم را تشکیل می دهند. نفر اول کسی است که کمترین امتیاز را کسب کرده است.

داوری در مسابقات بدنسازی

نحوه داوری مسابقات بدنسازی مستر المپیا

در این بخش به شرح نحوه قضاوت بدنسازی، تقسیم بندی های مختلف و نحوه امتیازدهی در داوری مسابقات بدنسازی مستر المپیا پرداخته ایم؛ تا از همه نکاتی که لازم است در مورد نحوه داوری مسابقات بدنسازی مستر المپیا بدانید، مطلع شوید:

داوری و قضاوت مسابقات بدنسازی از این جهت که ممکن است امتیازدهی براساس معیارهای ذهنی انجام شود، در مقایسه با سایر ورزش ها، سخت تر است. در واقع داوری مسابقات بدنسازی شبیه به هیچ ورزشی نیست.

 در ورزش هایی که با توپ انجام می شود، بر اساس امتیازات یک تیم، می دانید چه کسی برنده می شود. ورزش های رزمی بر اساس امتیازاتی که بابت ضربه یا آسیب دریافت شده در مقابل آسیب وارد شده مشاهده می شود، برنده مسابقه را قضاوت می کنند. اما چگونه می توانید به طور منصفانه و دقیق در یک مسابقه بدنسازی امتیاز بگیرید؟

نحوه امتیاز دهی در مسابقات مستر المپیا براساس یک سیستم امتیازدهی مشخص انجام می شود که در ادامه به آن پرداخته ایم. با این حال، قضاوت در مورد یک سری از فیزیک های خاص و شرایط عضلانی، چالش برانگیز است. به خصوص زمانی که خود رقبا در مورد نحوه قضاوت، داوری می کنند.

از دهه های گذشته تاکنون، رقابت بین بدنسازان برای رسیدن به اندام زیباتر وجود دارد. برای مثال، برنده سه بار مستر المپیا، فرانک زین (1977-1979)، با قد 5.9 اینچ بود و حدود 190 پوند وزن داشت. در مقایسه با او، براندون کری که قهرمان مستر المپیا 2019 شد، دو اینچ کوتاه‌تر و تقریباً 70 پوند سنگین‌تر از فرانک زین بود.

لیگ حرفه ای IFBB و کمیته ملی فیزیک (NPC) برای جذاب تر کردن مسابقات بدنسازی، رشته های جدیدی را اضافه کردند تا همه افراد با تیپ های بدنی مختلف، فرصت شرکت در مسابقات را داشته باشند. یعنی فیزیک مردان، فیزیک کلاسیک، فیزیک زنان و ولنس زنان را اضافه کرد.

هر یک از این رشته ها برای تیپ بدنی متفاوتی جذابیت دارد و افراد مختلف به آن علاقه دارد که در ادامه به نحوه امتیاز دهی در مسابقات مستر المپیا برای هر رشته پرداخته ایم. قبل از اینکه نحوه امتیازدهی در مسابقات بدنسازی را بخوانید، خلاصه ای از نحوه عملکرد سیستم امتیازدهی و نحوه قضاوت هر بخش را شرح داده ایم:

معیارهای داوری مستر المپیا

در این بخش، معیارهای داوری مستر المپیا را برای رشته های محتلف می خوانید. این معیارها ملاک های اصلی برای قضاوت توسط هر داور در مسابقات بدنسازی از جمله مستر المپیا است و داوران در تمام  بخش های مسابقه، بر روی این معیارها تمرکز می کنند:

توجه: بخش‌های مختلف در طول مسابقه بدنسازی، استانداردهای متفاوتی دارند، بنابراین نکات زیر ممکن است برای تمام بخش ها اعمال نشود. با این حال اینها جنبه های کلی برای بررسی فیزیک ورزشکاران و تقسیم بندی رقبا برای انجام مقایسه توسط داوران است:

 

1- توده عضلانی/ معیار امتیازدهی در مستر المپیا

از اصلی ترین معیارهای داوری و تعیین امتیازات مستر المپیا توده عضلانی است. یک بدنساز باید عضلات رشد یافته و با کیفیت داشته باشد. در غیر این صورت، داوران نمی توانند شکل و تقارن عضلات را به درستی بررسی و تحلیل کنند. زیرا عضلات کوچک به خوبی قابل مشاهده نیستند، اما یک عضله بزرگ دارای تفکیک و با فیبرها و رگه ها قابل مشاهده تر است (فیبرهای عضلانی قابل مشاهده که هنگام فیگور گرفتن، موج می زند). بنابراین اولین معیار امتیازدهی در مستر المپیا، توده عضلانی با کیفیت است.

دوره مصرف سوماتروپین در سطح حرفه ای

علاوه بر این، ورزشکاران باید توجه داشته باشند که ملاک داوری در بدنسازی، فقط عضلات بزرگ نیست و لازم است این عضلات با نسبت های مناسب باشند.

به طور مثال یک قفسه سینه کوچک با بالا سینه بزرگ و زیر سینه ضعیف، ممکن است جذاب به نظر نرسند، همانطور که چهارسر بزرگ جفت شده با ساق پای رشد نکرده و ضعیف زیبایی ندارد! بنابراین رشد عضلات باید همه جانبه و در تمام بخش ها قابل توجه باشد.

 

2- کات عضلات/ معیار امتیازدهی در مستر المپیا

در رقابت مسابقات بدنسازی، داشتن حجم زیاد از توده عضلانی نرم و صاف نیز برنده نیست. امتیاز دهی در مستر المپیا برای انتخاب هیکل برنده، یک اندام تراش خورده و با عضلات کات و تفکیک شده است.

به طور معمول برنده کسی است که درصد چربی بدن او بالا نباشد و رقبا می خواهند با درصد چربی بدن در حدود پنج درصد بر روی استیج مسابقه حاضر شوند. این میزان از چربی به اندازه ای کم هست تا به داوران اجازه دهد شیارها و بافت های عضله و همچنین رگ و عروق روی عضله را ببینند.

بهترین مکمل برای افزایش حجم عضله خشک

کاهش چربی بدن به این میزان، نیاز به ماه‌ها برنامه ریزی دقیق دارد. البته در زمان نزدیک به برگزاری مسابقات بدنسازی، برخی از رقبا شروع به محدود کردن مصرف آب و کربوهیدرات خود می کنند. حتی در برخی از موارد شروع به مصرف  ادرارآور یا دیورتیک ها می کنند تا حداکثر آب را از بین عضلات و پوست خود تخلیه کنند.

 

3- تقارن و تعادل/ معیار امتیازدهی در مستر المپیا

در حالی که اندازه حجم عضلانی و کات عضله فاکتورهای مهمی هستند، بدن نامتعادل باعث شکست بسیاری از بدنسازان شده است. پاهای بیش از حد بزرگ، عضلات دوسر بازو ضعیف و رشد نیافته یا دلتوئید نامتناسب همگی می توانند زیبایی شناسی کلی بدنسازان را دچار مشکل کنند. تقارن و تعادل، یکی دیگر از معیارهای امتیازدهی در مستر المپیا به شمار می رود.

متأسفانه، عواملی هستند که نمی‌توان آنها را تغییر داد، مانند طول اندام (نظیر پاهای بلند و بالاتنه کوتاه و …)، شکل ظاهری عضله و نقاط قرارگیری عضله (نظیر پک های نامنظم و بهم ریخته شکم یا شکل نامتقارن و ناهمسان عضلات دو پا) نیز می‌توانند بر نسبت‌ تقارن تأثیر منفی بگذارند. تا حدودی می توان به وسیله تمرین به تقارن رسید اما ژنتیک در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد.

به عنوان مثال، مایک ماتارازو، بدنساز IFBB در اواخر دهه 1980، فیزیک فوق العاده ای داشت، اما نیم تنه بلند او توهم کوچکتری سینه و پشت را در مقایسه با چهار سر بزرگش ایجاد می کرد. این بدان معنا نیست که مایک مناسب رقابت نبوده، بلکه او در مسابقات قهرمانی NPC ایالات متحده در سال 1991 موفق به کسب مقام قهرمانی و کسب جایگاه نهم در مستر المپیا سال 1998 شد، که جای تمسخر ندارد.

همه اینها را گفتیم تا اینکه بتوانید صادقانه فیزیک خود را ارزیابی کنید و در مورد امتیاز دهی در مستر المپیا یا هر مسابقه بدنساری دیگر، آگاه باشید. این یک امر ضروری است تا بتوانید یک برنامه تمرینی برای رفع نقاط ضعف خود ایجاد کنید. به طور معمول ،داوران حتی کوچکترین ایرادات را متوجه خواهند شد، بالاخره این کار آنهاست.

 

 

تاثیر ژنتیک در مستر المپیا

همانطور که در بالا اشاره شد، ژنتیک نقش قابل توجهی در موفقیت یک بدنساز و امتیاز دهی در مستر المپیا دارد. تاثیر ژنتیک در مستر المپیا را نمی توان نادیده گرفت؛ به این دلیل که عوامل غیرقابل کنترل مانند شکل یک عضله خاص، جایی که آن عضله روی بدن قرار می گیرد و فرم بدن فرد، همگی مهم هستند اما نمی توان آنها را با تمرین تغییر داد و این عوامل همگی ژنتیکی هستند.

رونی کلمن، هشت بار قهرمان مستر المپیا شد، بدون شک او فردی سخت کوش بود، اما این تمام ماجرا نیست! اگر رونی کلمن ژنتیک مناسب برای این رشته ورزشی را نداشت، تمرین خوب، تغذیه مناسب و مصرف داروهای هورمونی نیز نمی توانست برای رسیدن به چنین رشد عضلانی کافی باشد.

حقیقت این است که فقط تعداد کمی از انسان ها می توانند به فیزیک بدنی 298 پوندی (بیش از 135 کیلو) و زیر پنج درصد چربی بدن دست یابند.

برخی افراد تصور می کنند که بدنسازانی نظیر رونی کولمن به دلیل مصرف داروهای هورمونی و … به رشد عضلانی رسیده اند، اما این تصور صحیح نیست.

زیرا اگر فردی با ژنتیک نامناسب در شرایط مشابه رونی کولمن قرار بگیرد، ظرفیت بدنی او پاسخگوی پذیرش چنین تغییرات هورمونی برای عضله سازی چشمگیر نخواهد بود؛ بنابراین نقش ژنتیک، امری انکار ناپذیر است.

در بالاترین سطح فشار، یعنی جایی که همه رقبا به حد ناتوانی می رسند و دیگر رشد نمی کنند، ژنتیک می تواند عامل تعیین کننده برای برنده شدن (یا باخت) باشد.

بهترین استروئید برای حجم خشک

فیل هیث، هشت بار قهرمان مستر المپیا شد او به دلیل داشتن ژنتیک مناسب، تقارن عضلانی تقریباً عالی و هیکل زیبا و دلپذیرش، به موفقیت رسید.

می توان برای بزرگتر شدن بدن و داشتن عضلات حجیم و خشک تر، سخت تمرین کرد؛ اما هیچ کس نمی تواند برای بدنی جذاب تر تمرین کند. زیبایی اندام از معیارهای مهم امتیاز دهی در مستر المپیا محسوب می شود که بستگی به ژنتیک دارد. ساختار بدنتان، ساختار شماست و منحصر به خودتان است و این ساختار می تواند در پایان رقابت، زیباترین فیزیک را به عنوان برنده تعیین کند.

مستر المپیا

نحوه امتیاز دهی در مسابقات بدنسازی مستر المپیا

سوالی که مطرح می شود این است که نحوه امتیازدهی در مسابقات بدنسازی مستر المپیا برای ورزشکاران در رشته های مختلف، چگونه قضاوت می شوند. مسابقات در رشته ها و گروه های مختلف برگزار می شود و معیارهایی که براساس آن برنده هر مسابقه تعیین می شود توسط لیگ حرفه ای NPC و IFBB بررسی می شود.

در واقع، رقبا برای نشان دادن فیزیک خود فیگور می گیرند، اما این فیگورگیری ها برای هر رشته متفاوت است. علاوه براین آنچه داور مسابقات بدنسازی در فیزیک بدنی یک ورزشکار، به دنبال آن است از رشته ای به رشته دیگر متفاوت است. به طور مثال داور مسابقه، از بدنساز رشته فیتنس انتظار داشتن پاهایی با حجم عضلانی ورزشکاران 212 پوند بیلدینگ را ندارد. در این قسمت نحوه امتیاز دهی در رشته های مختلف مستر المپیا را شرح داده ایم:

نحوه امتیاز دهی در اپن مردان و 212 پوند

وقتی مردم کلمه “بدنسازی” را می شنوند، معمولا دسته اپن و 212 پوند مورد نظر آنها هستند. مسابقات آزاد مردان (اپن) شامل بزرگترین و خاص ترین ورزشکاران است.

نحوه امتیازدهی در مستر المپیا 1

قوانین داوری از نظر اندازه در بخش 212 پوند، با بخش اوپن متفاوت است؛ زیرا ورزشکاران برای رقابت در این بخش، باید کمتر از 212 پوند وزن داشته باشند. با این حال، معیارها و موقعیت ها برای قضاوت داوری یکسان است. امتیازات مستر المپیا در بدنسازی اپن مردان و 212 پوند بر منبای بررسی فیگورهای مشخص انجام می شود.

در اینجا هشت فیگور اجباری که رقبای اوپن و 212 که باید در مسابقات بگیرند آورده شده است. نحوه امتیازدهی در اپن مردان و 212 پوند براساس این فیگورها انجام می شود؛ در جدول زیر نام هر فیگور به فارسی و انگلیسی ذکر شده است:

شماره نام فیگور به فارسی نام فیگور به انگلیسی
1 جلو بازو جفت از جلو Front double biceps
2 لت از جلو (زیربغل) Front lat spread
3 سینه جانب Side chest
4 جلو بازو جفت از پشت (نمایش همسترینگ و ساق)  Back double biceps
5 لت از پشت (نمایش همسترینگ و ساق) Back lat spread
6 پشت بازو جانب  Side triceps
7 شکم و ران Abdominals and thighs
8 عضلانی ترین فیگور‌های بدنسازی Most muscular

نحوه محاسبه امتیازات مستر المپیا در بدنسازی اپن مردان و 212 پوند اینگونه است که داوران به ترتیب به مقایسه 8 فیگور رقبای حاضر در مسابقه می پردازند و امتیاز هر فیگور را جداگانه ثبت می کنند. شرکت کنندگان از یک تا 15 رتبه بندی می شوند و همه افراد خارج از رتبه پانزدهم در جایگاه شانزدهم قرار دارند. کمترین امتیاز، برابر با بالاترین رتبه در بدنسازی است، بنابراین رقیب با کمترین امتیاز کلی برنده می شود.

فیلم فیگورگیری سه نفر برتر مستر المپیا دسته آزاد :

 

نحوه امتیازدهی در فیزیک کلاسیک

در سال 2016، کمیته ملی فیزیک (NPC) و لیگ حرفه ای IFFB فیزیک کلاسیک را معرفی کردند. ریشه این دسته بندی به دوران طلایی بدنسازی (در دهه 1960 تا 1980) بازمی گردد.

نحوه امتیازدهی در مستر المپیا فیزیک کلاسیک

یک سری محدودیت های قد و وزن در کلاسیک فیزیک وجود دارد. داوران به چگالی اهمیت می دهند، اما بیشتر توجه آنها به و تعادل و تقارن است. داوران برای محاسبه نهایی امتیازات مستر المپیا در فیزیک کلاسیک در مقایسه با اوپن، فقط 5 فیگور را بررسی می کنند. به این معنی که رقبا در این بخش از مسابقات مستر المپیا فقط 5 فیگور اجرا می کنند:

شماره نام فیگور به فارسی نام فیگور به انگلیسی
1 جلو بازو جفت از جلو Front double biceps
2 سینه جانب Side chest
3 جلو بازو جفت از پشت (نمایش همسترینگ و ساق)  Back double biceps
4 شکم و ران Abdominals and thighs
5 فیگور کلاسیک مورد علاقه (بدون نمایش عضلانی) Favorite classic pose (no most muscular)

نحوه محاسبه امتیازات مستر المپیا در فیزیک کلاسیک : داوران به ترتیب به مقایسه 5 فیگور رقبای حاضر در مسابقه می پردازند و امتیاز هر فیگور را جداگانه ثبت می کنند. شرکت کنندگان از یک تا 15 رتبه بندی می شوند و همه افراد خارج از رتبه پانزدهم در جایگاه شانزدهم قرار دارند. کمترین امتیاز، برابر با بالاترین رتبه در بدنسازی است، بنابراین رقیب با کمترین امتیاز کلی برنده می شود.

فیلم فیگورگیری فینال فیزیک کلاسیک در مستر المیپا:

 

نحوه امتیازدهی در فیزیک مردان

نحوه فیگورگیری در فیزیک مردان با سایر بخش ها متفاوت است. در این بخش از مسابقات مستر المپیا، رقبا بجای اجرای فیگورهای بدنسازی سنتی، یک سری چرخش انجام می دهند تا بدن خود را از زوایای مختلف نشان دهند.
رقبای فیزیک مردان، بر اساس اینكه چه كسی دارای ظاهری ورزشكارتر است، همچنین بر اساس شكل و تقارن بدن، همراه با عضلانی بودن و وضعیت كلی جسمانی داوری و قضاوت می شود. البته نحوه امتیازدهی در فیزیک مردان، به حضور در صحنه و متانت نیز بستگی دارد و این موارد، از عوامل موثر در کسب امتیاز مستر المپیا در فیزیک مردان برای انتخاب برنده مسابقه است. بنابراین ورزشکاران باید با اعتماد به نفس ظاهر شوند. شرکت کنندگان شورت تخته ای می پوشند که ران هایشان را می پوشاند.


 بیشتر بدانید:  اخبار جدید مستر المپیا  (کلیک کنید)


نحوه امتیازدهی در ویلچر مردان- WCBB

WCBB (بدنسازی با ویلچر) سازمانی برای رقبایانی است که از ویلچر استفاده می کنند. این یک فدراسیون جدا از لیگ حرفه ای IFBB است. با این حال، ورزشکاران این کلاس می توانند کارت IFBB Pro را دریافت کرده و در المپیا به رقابت بپردازند. داوران به عضلات بالاتنه نگاه می کنند و رقبا چهار حالت اجباری را تکمیل می کنند. تمایز دیگر این است که ورزشکاران به جای تنه ژست، شلوارهای تمرینی گشاد می پوشند. در اینجا چهار حالت اجباری که آنها در مورد آنها قضاوت می شوند آورده شده است:

شماره نام فیگور به فارسی نام فیگور به انگلیسی
1 جلو بازو جفت از جلو Front double biceps
2 سینه جانب Side chest
3 جلو بازو جفت از پشت (نمایش همسترینگ و ساق)  Back double biceps
4 شکم Abdominals

نحوه محاسبه امتیازات مستر المپیا در بدنسازی ویلچر : داوران به ترتیب به مقایسه 4 فیگور رقبای حاضر در مسابقه می پردازند و امتیاز هر فیگور را جداگانه ثبت می کنند. شرکت کنندگان از یک تا 15 رتبه بندی می شوند و همه افراد خارج از رتبه پانزدهم در جایگاه شانزدهم قرار دارند. کمترین امتیاز، برابر با بالاترین رتبه در بدنسازی است، بنابراین رقیب با کمترین امتیاز کلی برنده می شود.

مستر المپیا

نحوه امتیاز دهی در مستر المپیا زنان 2022

مسابقات بدنسازی بانوان در رشته ها و بخش های مختلف برگزار می شود. نحوه امتیاز دهی در مستر المپیا زنان 2022 (میس المپیا) بستگی به نوع کلاس و بخشی دارد که بدنسازان در آن به رقابت می پردازند. رشته های بدنسازی زنان شامل بخش اپن بانوان، فیزیک زنان، فیگور زنان، بیکینی، فیتنس و ولنس زنان است که در ادامه به شرح نحوه امتیازدهی در مسابقات مستر المپیا زنان در هر بخش پرداخته ایم:

نحوه امتیازدهی مستر المپیا – اپن زنان

برای اولین بار از سال 2014، بدنسازی زنان به مرحله المپیا رسید. از بین تمامی بخش‌های زنان، رقبای این کلاس بیشترین تعداد را دارند. آنها بر اساس اندازه، شرز تعادل و تقارن قضاوت می شوند. آنها همچنین برای کسب امتیازات مستر المپیا، همان فیگورهای مسابقات اوپن/212 مردان (منهای عضلانی ترین فیگور انتخابی) را اجرا می کنند.

شماره نام فیگور به فارسی نام فیگور به انگلیسی
1 جلو بازو جفت از جلو Front double biceps
2 لت از جلو (زیربغل) Front lat spread
3 سینه جانب Side chest
4 جلو بازو جفت از پشت (نمایش همسترینگ و ساق)  Back double biceps
5 لت از پشت (نمایش همسترینگ و ساق) Back lat spread
6 پشت بازو جانب  Side triceps
7 شکم و ران Abdominals and thighs

نحوه امتیازدهی در مستر المپیا بخش اپن زنان اینگونه است که داوران به ترتیب به مقایسه 7 فیگور رقبای حاضر در مسابقه می پردازند و امتیاز هر فیگور را جداگانه ثبت می کنند. شرکت کنندگان از یک تا 15 رتبه بندی می شوند و همه افراد خارج از رتبه پانزدهم در جایگاه شانزدهم قرار دارند. کمترین امتیاز، برابر با بالاترین رتبه در بدنسازی است، بنابراین رقیب با کمترین امتیاز کلی برنده بخش اپن مسابقات میس المپیا 2022 اپن زنان می شود.

نحوه امتیازدهی در مستر المپیا – فیزیک زنان

این بخش که در سال 2012 ایجاد شد، بسیار شبیه به فیزیک کلاسیک مردانه است زیرا زیبایی و شکل آن بیشتر از جرم است. بر این اساس، ژست‌ها شبیه به فیزیک کلاسیک مردان است و فقط پنج ژست اجباری دارند. امتیازات مستر المپیا فیزیک زنان، شامل امتیاز هر یک از فیگورهای زیر است:

شماره نام فیگور به فارسی نام فیگور به انگلیسی
1 جلو بازو جفت از جلو (با دستان باز) Front double biceps (with open hands)
2 سینه جانب (با بازوهای دراز شده) Side chest (with arms extended)
3 جلو بازو جفت از پشت (با دستان باز)  Back double biceps (with open hands)
4 لت از پشت (نمایش همسترینگ و ساق) Back lat spread
5 پشت بازو جانب (با پاهای دراز شده) Side triceps (with leg extended)
6 شکم و ران Abdominals and thighs

نحوه امتیازدهی در مستر المپیا در بخش فیزیک زنان، اینگونه است که داوران به ترتیب به مقایسه 6 فیگور رقبای حاضر در مسابقه فیزیک زنان می پردازند. امتیاز هر فیگور را جداگانه ثبت می کنند و شرکت کنندگان را از یک تا 15 رتبه بندی می کنند. همه افراد خارج از رتبه پانزدهم در جایگاه شانزدهم قرار دارند ،به این ترتیب کمترین امتیاز، برابر با بالاترین رتبه در بدنسازی است. در نهایت، رقیب با کمترین امتیاز کلی برنده بخش فیزیک زنان می شود.

نحوه امتیازدهی در مستر المپیا- فیگور زنان

رقبای فیگور مانند رقبای فیزیک زنان درگیر ژست و فیگور گرفتن نیستند. در عوض، آنها یک سری چرخش های یک چهارم شبیه به نحوه قضاوت و داوری بخش فیزیک مردان انجام می دهند. در این بخش، زنان به شدت از نظر تعادل و شکل (به ویژه در عضلات همسترینگ، باسن، شانه ها و پشت) مورد قضاوت قرار می گیرند. در بخش فیگور زنان در مسابقات مستر المپیا، داوران نمی‌خواهند عضله‌های عمیق و رگه‌هایی که اغلب در رقبای فیزیک زنان دیده می‌شود را ببینند.

نحوه امتیازدهی مستر المپیا – فیتنس زنان

تناسب اندام زنان پویاترین رقابت در این ورزش است. در این مسابقه ورزشکاران برای نشان دادن فیزیک خود با یک سری چرخش ربع به رقابت می پردازند و سپس به صورت انفرادی یک روال به سبک رقص را انجام می دهند که باید شامل حرکات زیر باشد:

فشار بالا، ضربه بالا، استرادل نگه داشتن و تقسیم پهلو.

*استرادل به پرش به بالا، با زاویه 180 درجه در پاها گویند.

نحوه امتیازدهی مستر المپیا – بیکینی

امتیازات مستر المپیا در بیکینی برای رقبا، بر اساس تعادل، شکل و ظاهر کلی، از جمله مو، رنگ پوست، رنگ چهره، و متانت مورد قضاوت قرار می گیرند. ورزشکاران ابتدا یک “پیاده روی مدل” انجام می دهند و سپس با انجام یک سری چرخش های یک چهارم مقایسه می شوند.

نحوه امتیازدهی مستر المپیا – ولنس زنان

بخش ولنس در مستر المپیا 2021 برگزار شد و در سال 2022 نیز شرکت کنندگان در این رشته حضور دارند. این بخش در لیگ حرفه ای IFBB و NPC نیز وجود دارد، علاوه براین ولنس، بخشی از المپیای آماتور است. به گفته لیگ حرفه ای IFBB، ولنس به کلاس های مختلف قد تقسیم می شود و عمدتاً امتیازات مستر المپیا بر قضاوت و داوری در مورد “توده بدن در ناحیه باسن، باسن و ناحیه ران” تمرکز دارد. در مقایسه با سایر بخش های زنان در مسابقات مستر المپیا (میس المپیا)، این بخش کمترین تمرکز را بر جداسازی و تفکیک عضلات دارد. نحوه امتیازدهی مستر المپیا در بخش ولینس زنان، از طریق مقایسه یک سری چرخش یک چهارم انجام می شوند.

مستر المپیا

لیست امتیازات برای شرکت در مستر المپیا 2022

افرادی که تمایل به شرکت در رقابت های مستر المپیا را دارند، لازم است با توجه به لیست امتیازات برای شرکت در مستر المپیا 2022، امتیاز مورد نیاز را کسب کرده باشند. لیست امتیازات برای شرکت در مستر المپیا 2022 مردان و زنان در هر بخش به شرح زیر است:

برای مردان دسته آزاد ، 212 ، فیتنس تناسب اندام ، فیگور ، بیکینی زنان ، بدنسازی زنان و سایر دسته ها
5 تیم برتر المپیا 2021 از قبل واجد شرایط هستند
همه برندگان مسابقه حرفه ای IFBB واجد شرایط هستند
3 تیم برتر جدول رده بندی واجد شرایط هستند
امتیازات درجه یک مسابقه (آرنولد کلاسیک ایالات متحده ،)

مقام دوم (10 امتیاز)
مقام سوم (9 امتیاز)
مقام چهارم (8 امتیاز)
مقام پنجم (7 امتیاز)

امتیاز مسابقه درجه دو (آرنولد کلاسیک استرالیا ، آرنولد کلاسیک برزیل ، پیتسبورگ پرو ، نیویورک پرو ، تمپا پرو ، تورنتو پرو ، ژاپن پرو ، اروپا پرو)

مقام دوم (8 امتیاز)
مقام سوم (7 امتیاز)
مقام چهارم (6 امتیاز)
مقام پنجم (5 امتیاز)

امتیازات مسابقه درجه سه (Chicago Pro ، Vancouver Pro ، Portugal Pro ، Romania Muscle Fest Pro ، Legion Sports Fest Pro ، Porto Rico Pro)

مقام دوم (6 امتیاز)
مقام سوم (5 امتیاز)
مقام چهارم (4 امتیاز)
مقام پنجم (3 امتیاز)

امتیاز مسابقه ردیف چهار ( دیگر مسابقات حرفه ای IFBB )

مقام دوم (4 امتیاز)
مقام سوم (3 امتیاز)
مقام چهارم (2 امتیاز)
مقام پنجم (1 امتیاز)
برای بخش های فیزیک کلاسیک ، بدن مردان و بیکینی
مقام اول از المپیا 2020 واجد شرایط است
همه برندگان مسابقه حرفه ای IFBB واجد شرایط هستند
3 تیم برتر جدول رده بندی واجد شرایط هستند
امتیازهای المپیا 2020

مقام دوم (12 امتیاز)
مقام سوم (11 امتیاز)
مقام چهارم (10 امتیاز)
مقام پنجم (9 امتیاز)
Arnold Classic USA Points

مقام دوم (10 امتیاز)
مقام سوم (9 امتیاز)
مقام چهارم (8 امتیاز)
مقام پنجم (7 امتیاز)

سایر مسابقات مستر المپیا IFBB Pro Show Points

مقام دوم (5 امتیاز)
مقام سوم (4 امتیاز)
مقام چهارم (3 امتیاز)
مقام پنجم (2 امتیاز)

نظرات و سوالات درمورد داوری مسابقات بدنسازی 

اگر درمورد نحوه داوری درمسابقات بدنسازی سوال یا ابهام دارید، می توانید سوال خود را در بخش دیدگاه ها درج مطرح کنید و منتظر پاسخ کارشناسان 66 مارکت باشید.

نظر شما درمورد عدالت در داوری مسابقات مستر المپیا چیست؟ آیا داوری با توجه به قوانین نحوه امتیازدهی در مستر المپیا و مقایسه ژست و فیگورها با در نظر گرفتن معیارهای داوری شامل توده عضلانی، کات عضلات، تعادل، تقارن و زیبایی ژنیتیکی، عادلانه است؟ می توانید نظرات خود را در بخش دیدگاه ها در همین صفحه به اشتراک بگذارید.

 


بیشتر بدانید:

زمان مسابقات مسترالمپیا 2022 (کلیک کنید)


 منبع : mr.olympia

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *