استروئید

دوره پاکسازی استروئیدها

راهنمای کامل دوره پاکسازی استروئیدها

دوره پاکسازی استروئیدها…

این مقاله، راهنمای کامل نحوه پاکسازی بعد از دوره استروئید است. هرآنچه لازم است در مورد پاکسازی انواع استروئیدها بدانید با جزئیات کامل شرح داده شده است:

راهنمای پاکسازی دوره استرویید ها

اگر از دوره های استروئید استفاده میکنید، لازم است برای حفظ سلامتی در بازه های زمانی مشخص، برای پاکسازی اقدام کنید. با تغییراتی که در اثر مصرف استروئیدها ایجاد می شود بازگشت به تنظیمات طبیعی سیستم بدنی پیش از دوره، دور از انتظار است. لازم است پیش از آغاز دوره پاکسازی ، علم کافی در این خصوص داشته باشید. در ادامه هرآنچه لازم است درخصوص پاکسازی دوره استروئید بدانید شرح داده ایم:

** مطالب و مقالات 66 مارکت، برای کسب اطلاعات بیشتر است. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود، بنابراین برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت نمایید.

 دوره پاکسازی استروئید چیست؟

دوره پاکسازی استروئید شامل مصرف یک دوره از دارو و مکمل های کمکی برای بازگردانی بدن به حالت تعادل پیش از مصرف استروئید است. انجام صحیح دوره پاکسازی در حفظ رشد عضلانی بدست آمده در طول دوره موثر است. برخی مکمل ها و داروهای تعدیل کننده، دوره پاکسازی را آسان و کوتاه کرده اند و نتایج حاصل از آن نیز مطلوب است.

 سلب مسئولیت : این مقاله تنها جهت اطلاع رسانی بوده و برای بالا بردن سطح دانش و آگاهی مخاطبان می‌باشد. 66 مارکت به هیچ وجه مصرف استروئیدها و هورمون‌ها را به مخاطبان توصیه نمی‌کند. مصرف خودسرانه هورمون‌ها و سایر داروها، عوارض بسیار شدید و جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

 

دوره پاکسازی در دو فاز عمل می کند:

فاز اول پاکسازی : افزایش سطح تستوسترون

فاز دوم پاکسازی: کنترل سطح استروژن در بدن

باتوجه به اینکه آنزیم‌ های بدن بعد از توقف دوره استروئید، باعث تبدیل تستوسترون تولیدی به استروژن می شوند، لازم است سطح استروژن کنترل شود. دارو‌های مورد استفاده در دوره پاکسازی، ابتدا بیضه ها را به شرایط نرمال باز می گردانند و روی سایز و عملکرد بیضه‌ ها تاثیر می گذراند.  بعد از آن هیپوتالاموس و غده هیپوفیز از تاثیر استروژن خارج می شوند، زیرا که استروژن تولید نرمال تستوسترون را مهار می‌ کند. زمانی دوره پاکسازی استروئید به پایان می رسد که بیضه‌ ها قادر باشند به طور طبیعی تولید تستوسترون داشته باشند تا بدن به عملکرد عادی خود بازگردد.

تصور اینکه بعد از دوره استروئید، سطح تستوسترون کاملا به حالت عادی باز می گردد، نادرست است. لازم است بدانید درصورتی که هیپوتالاموس ، هیپوفیز و بیضه دچار آسیب جدی شود، بعد از دوره پاکسازی این مشکلات رفع نخواهد شد. پاکسازی در صورتی موثر خواهد بود که برنامه ریزی برای دوز مصرفی و مدت مصرف در دوره استروئید و دوره پاکسازی به درستی انجام شده باشد.

دوره پاکسازی استروئید چیست

 تغییرات بدن در دوره استروئید:

احتباس نیتروژن در بدن : در دوره استرویید، مصرف تستوسترون یا دیگر استرویید‌های آنابولیک، موجب احتباس نیتروژن در بدن می شود؛ بنابراین از پروتئین موجود در بدن به شکل موثرتری برای عضله سازی استفاده شده و سنتز پروتئین بیشتر می شود. همچنین موجب افزایش تعداد گلوبول های قرمز می شود.

افزایش سطح (IGF) : با افزایش احتباس نیتروژن در بدن که یک فرایند حاصل از فعالیت‌ های آنابولیک است، سطح (IGF) افزایش میابد.

کاهش سطح کورتیزول: این هورمون در بدن پاسخ به استرس و التهاب یا کاهش سطح گلوکوکورتیکوئید خون ترشح می‌ شود. کاهش کورتیزول و گلوکوکورتیکوئید موجب جلوگیری از تخریب بافت عضله و کاهش تجمع چربی می شود.

افزایش سطح آندروژن : استرویید‌های آنابولیک موجود در جریان خون یک ورزشکار در دوره استرویید ، باعث افزایش سطح آندروژن‌ ها می شود. این فرایند مشابه افزایش آندروژن‌ ها در دوران بلوغ پسران است.

توقف هموستازی: هموستازی به عملکردی گفته می شود که حین آن بدن، به طور طبیعی برای کنترل سطح تستوسترون از فرایند بازخورد منفی استفاده می کند. محور این فرایند هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه است. به این صورت که هنگام تولید تستوسترون در بدن، غده هیپوفیز برای ایجاد تعادل، دستور توقف تولید تستوسترون را می دهد. پس از آن، با کاهش تدریجی سطح تستوسترون ، غده هیپوفیز دستور تولید مجدد تستوسترون را صادر می کند. این فرایند به صورت یک چرخه مداوم ، برای کنترل سطح تستوسترون در حد طبیعی ، ادامه پیدا می کند.

تغییرات بدن در دوره استروئید

وضعیت بدن بعد از دوره استروئید:

بعد از پایان دوره استروئید، غده هیپوفیز نمی تواند بلافاصله درک کند که دریافت آندروژن های خارجی متوقف شده و لازم است برای تولید تستوسترون و بازگردان بدن به حالت عادی، دستور تولید تستوسترون صادر کند.

غده هیپوفیز مدتی به زمان نیاز دارد تا عملکرد طبیعی خود را از آغاز کند و در طول این مدت بدن با مشکلاتی روبرو می شود. به این دوره لگ تایم گفته می شود و بدن به شدت در شرایط کاتابولیک قرار می گیرد و ورزشکار با افت شدید عضلانی مواجه می شود.

علت دوره پاکسازی استروئیدها

علت دوره پاکسازی استروئیدها

به این علت پاکسازی دوره استروئیدها انجام می شود که بدن بعد از دوره استروئید در شرایط زیر قرار گرفته است:

اختلال در تنظیم غده هیپوفیز و سطح هورمون ها: برای تنظیم سطح ترشح هورمون ها فعالیت طبیعی غده هیپوفیز ، دوره پاکسازی استروئیدها ضروری است. این عوارض نشان می دهد که لازم است تولید طبیعی تستوسترون در بدن را به حالت نرمال خود بازگردد. البته حتی اگر دوره پاکسازی انجام نشود نیز بدن خود می تواند به شرایط نرمال بازگردد، اما به زمانی در حدود یک سال نیاز دارد. در همین فاصله زمانی‌ یا (لگ تایم) ، بدن با مشکلات متعددی روبرو می شود.

کوچک شدن سایز بیضه : (تستوسترون هورمون آندروژن تولید شده توسط بیضه ها در مردان و تخمدان ها در زنان است.) تولید طبیعی آندروژن‌ در بدن، بعد از مصرف استرویید‌ها از حالت طبیعی خارج می شود. هورمون‌ های تامین شده از خارج، سطح هورمون‌ های داخلی‌ بدن را تغییر داده اند. علت کوچک شدن سایز بیضه این است که با افزایش سطح تستوسترون حاصل از مصرف استرویید‌ها، سطح استروژن و پروژسترون نیز افزایش پیدا می‌ کند. اما تولید طبیعی تستوسترون در بدن توسط استروئیدها سرکوب می شود. بنابراین بعد از پایان دوره استرویید سطح استروئید پایین باقی می ماند و تولید تستوسترون طبیعی بدن در حالت سرکوب شده است. در این شرایط بدن در مدت زمان طولانی قادر به تولید تستوسترون نیست و احتمال کوچک شدن سایز بیضه‌ ها وجود دارد. (در ادامه روش های جلوگیری از کوچک شدن بیضه و روش های درمانی شرح داده شده است).

بی قراری عصبی و عدم میل جنسی : افزایش سطح استروژن در بدن مردان می تواند منجر به ایجاد حالت های بی‌ قراری‌ روانی‌ شود. این بی قراری به صورت تحمل پایین در برابر کنترل خشم، زودرنجی، احساس نا امنی‌ و عدم میل جنسی‌ و انرژی مشاهده می شود.

احتباس آب در بدن و بزرگی سایز سینه : در دوره استروئید سطح استروژن و پروژسترون افزایش می یابد. این افزایش می توانند موجب احتباس آب و بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه در مردان شوند. البته این عارضه در همه بروز نمی کند.

از بین رفتن حجم عضلانی بعد از دوره استروئید : افزایش چشمگیر سطح هورمون‌ های بدن، در دوره استروئید موجب رشد حجم عضلانی و پیشرفت حین دوره استروئید می شود. بعد از پایان دوره ، این حجم عضلانی از بین می رود. زیرا تستوسترون موجب جذب بیشتر پروتئین در بدن می شود. با توقف دوره و در نبود تستوسترون، حجم عضلانی ساخته شده در دوره استرویید نیز به تدریج از بین می رود.

کاهش حجم و عضله سوزی بعد از دوره استروئید

 

 عوارض خودداری از پاکسازی

خطر از بین رفتن حجم بالای ماهیچه و کاهش قدرت بدنی از عوارض خودداری از پاکسازی بعد از دوره استروئید است. بدن بدون بهره بردن از دوره پاکسازی دچار استرس و آسیب خواهد شد. زیرا زمانی‌ طول خواهد کشید تا ورزشکار به شرایط نرمال خود باز گردد. این مدت بستگی به طول دوره استرویید و قدرت بدنی دارد. اینکه فرد صبر کند تا بدنش به شکل طبیعی به شرایط نرمال باز گردد، می تواند خطرناک باشد. به این دلیل که هرچه این زمان بیشتر طول بکشد ماهیچه بیشتری نیز از دست خواهد داد.

نحوه نگهداری حجم بعد از دوره استروئید

نحوه نگهداری حجم بعد از دوره استروئید

با استفاده از یک دوره پاکسازی و مصرف مکمل ها و داروهای متعادل کننده که در ادامه توضیح داده شده است، شما اطمینان خواهید داشت که تولید طبیعی تستوسترون بدن سریع باز خواهد گشت و رشد حاصل از دوره استرویید نیز باقی‌ می ماند. اگر در دروه استروئید از هورمون رشد استفاده کرده اید، در دوره پاکسازی نیز برای حفظ حجم عضلانی ، مصرف هورمون رشد را ادامه دهید. در ادامه توضیحات بیشتر ارائه شده است.

 

بهترین زمان برای پاکسازی دوره استروئید

بهترین زمان برای دوره پاکسازی، زمانی‌ است که ورزشکار کاملا از دوره استرویید خارج شده باشد و به هیچ عنوان درحال مصرف هیچ نوع استرویید آنابولیکی نباشد. دوره پاکسازی در دو بازه زمانی انجام می شود:

دوره پاکسازی بعد از مصرف استروئید.

دوره پاکسازی حین مصرف استروئید (برای جلوگیری از کوچک شدن بیضه ها).

می توانید مطمئن باشید که در پایان دوره بخشی از رشد عضلانی که حاصل دوره استروئید است، از دست خواهید داد. اما با آغاز مجدد دوره استروئید رشد از دست رفته جبران می شود. مگر اینکه محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه دچار سرکوب جزئی شده باشد.

 توجه داشته باشید که اگر قصد دارید کمتر از 12 هفته دور از استروئید باشید بهتر است از دوره پاکسازی استفاده نکنید. زیرا یک دوره پاکسازی کوتاه مدت می تواند نتایج منفی به دنبال داشته باشد و باعث ایجاد یک شوک غیرضروری و آسیب زا به بدن شود زیرا:

به حداقل رساندن استرس روی بدن در دوره پاکسازی بسیار مهم است. یک دوره پاکسازی کوتاه مدت می تواند نتایج به شدت منفی به دنبال داشته باشد.

دوره‌ های کوتاه مدت پاکسازی می تواند موجب استرس بیشتری در بدن شود. به این دلیل که با شروع پاکسازی تولید طبیعی تستوسترون آغاز می شود و بعد از گذشت زمان کوتاهی با آغاز دوره استروئید بعدی ، مجددا تولید طبیعی استروئید سرکوب خواهد شد.

در ادامه توضیحات بیشتر درخصوص جدول زمان بندی پاکسازی و میزان مصرف داروهای دوره پاکسازی شرح شده است.

 

نحوه پاکسازی هر یک از انواع استروئیدها

مدت دوره پاکسازی حداقل یک ماه است.

زمان آغاز دوره استروئید بعدی بعد از پاکسازی، بستگی به طول مدت دوره قبلی دارد.

زمان آغاز دوره استروئید بعدی اغلب دو ماه بعد از آن است.

معمولا روی محصولات دوره پاکسازی دستورالعمل نحوه و مدت استفاده درج شده است.

محصولات دوره پاکسازی می توانند شرایط بدنی را بعد از دوره استروئید به حالت نرمال بازگردانند. مکمل های دوره پاکسازی قادر به کنترل سطح استروژن و افزایش سطح تستوسترون  هستند.

 

نکات مهم در پاکسازی استروئید

برای بازگردانی بدن به حالت عادی در دوره پاکسازی استروئید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

ریکاوری تستوسترون : انتخاب ترکیباتی‌ مناسب که به نرمال سازی فعالیت غده هیپوفیز کمک کرده و موجب ارسال طبیعی سیگنال تولید مجدد تستوسترون شوند.

کاهش و سرکوب استروژن : برای جلوگیری از افزایش استروژن لازم است فرایند تبدیل تستوسترون به استروژن متوقف شود. با ریکاوری تستوسترون، تاثیر استروژن کمتر می شود.

مهار پروژسترون : توقف تولید پروژسترون بعد از دوره استروئید ضروری است.

کاهش سطح کورتیزول : سطح بالای کورتیزول موجب افزایش چربی و کاهش بافت عضلانی می شود.

تقویت میل جنسی‌: میل جنسی‌ بعد از دوره استروئید به دلیل تغییرات هورمونی، افت می کند. بعد از دوره پاکسازی این مشکل رفع شده و بدن به حالت عادی باز می گردد.

افزایش قدرت بدنی: در دوره استروئید بدن متحمل فشار بیش از حد شده و در پایان دوره نیاز به ریکاوری و تقویت دارد. در غیراین صورت بافت عضلانی ایجاد شده در اثر کمبود انرژی و عدم توانایی برای ریکاوری شدن، از بین خواهد رفت. برای تقویت قوای بدن و ریکاوری نیاز به مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی، روغن ماهی‌، جینسینگ و …خواهید داشت.

جلوگیری از افزایش چربی‌ بدن : بعد از پایان دوره استروئید و کاهش جذب پروتئین، بدن به سرعت به ذخیره چربی می پردازد. رژیم غذایی و مصرف مکمل های چربی سوز نیز انتخاب خوبی نیست زیرا بدن در اثر رژیم و کم اشتهایی بافت عضلانی از دست می دهد. علاوه بر این رژیم نامناسب موجب آزاد سازی هورمون هایی نظیر آدرنالین می شود که استرس را افزایش داده و به عضله سوزی ختم می شود. بنابراین تنظیم رژیم غذایی بعد از دوره استروئید بسیار مهم است. مصرف مکمل های غذایی برای حفظ بافت عضلانی و تامین مواد مغذی را در برنامه تغذیه خود بگنجانید.

افزایش سطح چربی‌ بدن یکی‌ از بزرگ‌ ترین عواملی است که باعث می شود فرد به سرعت تمام پیشرفت دوره استرویید خود را از دست بدهد. استفاده از محرک‌ ها برای سرکوب چربی‌ بدن نیز روش خوبی نیست. زیرا ممکن است موجب بی اشتهایی و عدم دریافت کافی‌ مواد مغذی برای ترمیم سریع بدن  بهد از دوره شود. انجام این کار می تواند باعث آزاد سازی مقادیر زیادی کاتکولامین (هورمونی نظیر آدرنالین) و افزایش استرس شود. رژیم غذایی ورزشکار باید طوری باشد که باعث افزایش چربی‌ بدن او نشود و در عین حال تامین کننده تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن باشد.

مراحل و ترکیبات دوره پاکسازی استروئید

ترکیبات لازم برای دوره پاکسازی استروئید در 7 مرحله شامل موارد انجام می شود :

مرحله اول دوره پاکسازی : افزایش سطح تستوسترون در بدن

1- دی آسپارتیک اسید

یکی از بهترین ترکیبات برای تقویت سطح تستوسترون دی آسپارتیک اسید است.

دی آسپارتیک موجب تحریک غده هیپوفیز شده و باعث آزاد سازی (LH) می شود.

این هورمون با اتصال به گیرنده‌ های سلول‌ های بیضه آنها را وادار به تولید تستوسترون می کند.

باعث افزایش سطح پروتیینی به نام (Steroidogenic Acute Regulatory) می شود.

یک عامل تعیین کننده تولید تستوسترون است.

با مشورت مربی متخصص، در دوز‌های کافی‌ برای دستیابی به نتایج مطلوب مصرف شود.

مکمل (ZMA) نیز باعث افزایش سطح تستوسترون می شود.

 

2- روی، منیزیوم آسپارتات

مصرف روزانه روی و منیزیم تا 30% موجب افزایش سطح تستوسترون می شود.

 

3- تریبولوس ترستریس:

تریبولوس یک عصاره گیاهی است که به بازگردانی فعالیت نرمال هورمون‌ های بدن کمک می کند.

 موجب افزایش سطح انرژی می شود.

تاثیر این عصاره گیاهی از طریق آزاد سازی (LH) و تقویت سطح تستوسترون است.

 

4- ویتامین دی : 

ویتامین دی موجب افزایش سطح تستوسترون می شود زیرا می تواند موجب سرکوب (SHBG) در بدن شود.

ا(SHBG) می تواند به تستوسترون متصل شده و آن را بی‌ اثر و بی‌ مصرف کند.

تستوسترون در فرم آزاد باعث عضله سازی، تامین انرژی و … می شود.

ویتامین دی از طریق کاهش سطح (SHBG) باعث می شود تا تستوسترون در فرم آزاد بتواند این قابلیت ها را داشته باشد.

 

مرحله دوم دوره پاکسازی : کنترل سطح استروژن

فاز دوم پاکسازی استروئید را با دو ترکیب (Trans-Resveratrol) و (Resveratrol) انجام می شود.

مرحله سوم دوره پاکسازی : سرکوب پروژسترون

+ برای سرکوب سطح پروژسترون، بهترین انتخاب، ترکیباتی هستند که حاوی گیاه ویتکس (پنج انگشت) باشند.

+ اگر ویتکس را در طول دوره استروئید مصرف کنید، می توانید از احتمال بروز عارضه بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه، از طریق گذرگاه پروژسترون جلوگیری کنید.

مرحله چهارم دوره پاکسازی: کاهش سطح کورتیزول

+ برای کاهش سطح کورتیزول، می توانید از گلوتامین، ویتامین ث، فوسفاتیدیل سرین و (5-AT) و (7-OH) استفاده کنید.

مرحله پنجم دوره پاکسازی : افزایش میل جنسی

+ برای افزایش میل جنسی‌ از موادی نظیر جینسینگ و دیوانیل بسیار مفید و موثر است.

مرحله ششم دوره پاکسازی : افزایش قدرت بدنی

+ کراتین و بتا آلانین برای افزایش قدرت بدن بسیار خوب هستند.

+ برای بهبود سلامت بدنی نیز می توانید از مکمل هایی نظیر خار مریم و ان استیل سیستین استفاده کنید.

مرحله هفتم دوره پاکسازی : پایین نگه داشتن سطح چربی

+ به منظور به حداقل رسیدن چربی‌ بدن، مصرف فورسکولین و (TTA) و ( 7-OH) بسیار موثر است.

 پاکسازی حین دوره استروئید

پاکسازی حین دوره استروئید با اهداف متفاوت انجام می شود. این اهداف می تواند پاکسازی کبد، کلیه، مثانه، رودهها، پاکسازی برای جلوگیری از کوچک شدن بیضه و تنظیم هورمونی باشد. در ادامه به توضیح هر یک از اهداف پاکسازی و داروهای پاکسازی حین دوره استروئید پرداخته ایم:

پاکسازی حین دوره استروئید برای بیضه ها

با هدف جلوگیری از کوچک شدن بیضه ها انجام می شود. از عوارض دوره استروئید در اغلب ورزشکاران، کوچک شدن سایز بیضه است. این احتمال وجود دارد که بیضه ها در حد چشمگیری ریز و کوچک شوند. ولی نگران نباشید با استفاده از ترکیباتی به مدت یک هفته، می توانید از کوچک شدن بیضه ها حین دوره استروئید پیشگیری کنید.
ترکیبات پاکسازی دوره استروئید برای پیشگیری از کوچک شدن بیضه ها :

1- آریمیدکس (آناستروزول)

2- کلوماید

3- اچ سی جی (HCG)

4- بروموکریپتین

پاکسازی استروئید برای جلوگیری از کوچک شدن بیضه ها

آریمیدکس و کلوماید از کوچک شدن بیضه‌ها جلوگیری می کنند. بروموکریپتین با کنترل سطح پرولاکتین و حفظ نعوظ مناسب و تولید اسپرم به سلامت بدن کمک کند. توجه داشته باشید که افراط در مصرف بروموکریپتین می تواند باعث کاهش اشتها و کاهش حساسیت گیرنده‌ های آن در بدن شود. ورزشکارانی که در طول دوره استروئید دچار کوچک شدن بیضه‌ شده اند می توانند از (HCG) استفاده کنند؛ در ادامه متن در این خصوص توضیحات بیشتر ارائه شده است.

طراحی یک برنامه به منظور جلوگیری از کوچک شدن بیضه‌ها حین دوره استرویید، و نه بعد از آن، راهی‌ بهتر برای افزایش موفقیت در دوره پاکسازی می‌باشد. استفاده یک هفته ای از ترکیباتی که به جلوگیری از کوچک شدن بیضه‌ها کمک کند توصیه میشود. ترکیباتی که میتوانند در دوره استرویید از کوچک شدن بیضه‌ها جلوگیری کنند عبارتند از آریمیدکس و کلوماید و البته (HCG). اگرچه آریمیدکس و کلوماید از کوچک شدن بیضه‌ها جلوگیری میکنند، اما بروموکریپتین میتواند با کنترل سطح پرولاکتین و حفظ نعوظ مناسب و تولید اسپرم به سلامت بدن کمک کند. هنگام مصرف بروموکریپتین باید مراقب باشید زیرا مصرف بیش از حد آن میتواند باعث کاهش اشتها و کاهش حساسیت گیرنده‌های آن در بدن شود.

 


بیشنر بدانید: بهترین استروئید برای حجم خشک بدون چربی


 

پاکسازی کبد، حین دوره استروئید

قطره و قرص پاکسازی کبد بعد از دوره بدنسازی شامل داورهای گیاهی زیر است که هم در حین دوره و هم بعد از دوره استروئید می توان از داروی پاکسازی کبد چرب، برای پاکسازی کبد استفاده کرد:

1- قطره سلیمارین

2- قرص سینارکول

3- قرص لیورگل

 

پاکسازی کلیه، حین دوره استروئید

یکی از داروی پاکسازی کلیه، کانفرون نام دارد که حین دوره و بعد از دوره استروئید می توان از آن برای پاکسازی کلیه، دوره و مثانه استفاده کرد:

کانفرون فرآورده گیاهی برای کمک به بهبود مشکلات خفیف مرتبط با بیماری های التهابی مجاری ادراری

پودر گیاه سنتاریوم، پودر ریشه انجدان و پودر برگ رزماری

قرص کانفرون کمک کننده در بهبود عفونت های مجاری ادراری

کمک به جلوگیری از رسوب شن های کلیوی از طریق افزایش قدرت خروج ادرار

قرص  canephronدارای اثر ضد التهابی، مدر و ضد باکتریایی

نحوه مصرف canephron: در افراد بالای 12 سال 2 عدد قرص 3مرتبه در روز (مجموعا 6 عدد قرص)

هر بسته کانفرون بیونوریکا مناسب استفاده به مدت 10 روز می باشد.

 

پاکسازی هورمون برای دوره استروئید

همانند شروع یک دوره استرویید، دوره پاکسازی نیز همچنین باید بر اساس یک سری پروتکل خاص دنبال شود تا نتیجه مطلوب داشته باشد. اولین مورد این است که ورزشکار پیش از شروع دوره پاکسازی خود باید تا مدتی‌ صبر کند تا بدنش از تستوسترون خارجی‌ حاصل از مصرف استرویید‌ها کاملا پاکسازی شود. زمان متوسط این امر ۲ هفته می‌باشد، اما این موضوع بستگی به نیمه عمر استروییدهایی دارد که فرد در طول دوره استفاده میکرده است.

بعد از اینکه فرد بدنش کاملا از وجود هرگونه استرویید پاکسازی شد میتواند دوره پاکسازی خود را شروع کند. به شکل ایده آل این دوره باید چیزی بین ۴ تا ۶ هفته ادامه یابد که البته این موضوع به سرعت ریکاوری بدن فرد بستگی دارد. در این میان، در آن ۱ تا ۲ هفته قبل از شروع دوره پاکسازی تنها باید از (HCG) استفاده شود. زیرا اگرچه این هورمون میتواند همانند (LH) عمل کند، اما تستوسترون ساخته شده حاصل از کمک این هورمون به میزان زیادی به استروژن تبدیل میشود و میتواند منجر به سرکوب بیشتر محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- بیضه شود.

به همین دلیل، (HCG) هیچگاه نباید در دوره پاکسازی مصرف شود، بلکه تنها در حین دوره استرویید و قبل از شروع دوره پاکسازی باید استفاده شود (به منظور آماده سازی بدن برای دوره پاکسازی). هنگامی که بدن پس از مصرف (HCG) آماده دریافت دیگر دارو‌ها شد پروتکل‌های زیر باید دنبال شود :

اگر ورزشکار قصد دارد تنها از نولوادکس به عنوان (SERM) خود استفاده کند، پس باید آن را در دوز‌های ذکر شده در زیر مصرف کند :

برای روز اول، دوز نولوادکس باید ۱۰۰ میلی‌ گرم باشد

برای ۱۰ روز بعد، دوز باید ۶۰ میلی‌ گرم باشد

برای ۱۰ روز بعد، دوز باید ۴۰ میلی‌ گرم باشد

از این طریق دوز مصرفی باید کاهش یابد و بدن نیز باید به شرایط نرمال خود باز گردد.

 

اگر ورزشکار می‌خواهد از نولوادکس و کلوماید با هم استفاده کند پس باید از دوز‌های ارائه شده در زیر پیروی کند :

در روز اول، ۲۵۰ میلی‌ گرم کلوماید باید همراه ۶۰ میلی‌ گرم نولوادکس مصرف شود

برای ۱۰ روز بعد، ۱۰۰ میلی‌ گرم کلوماید همراه با ۴۰ میلی‌ گرم نولوادکس

برای ۱۰ روز بعد، ۵۰ میلی‌ گرم کلوماید همراه با ۲۰ میلی‌ گرم نولوادکس

همانطور که در دوز‌های ارائه شده در بالا می‌بینید، مقدار مصرف دارو‌ها همیشه باید به آهستگی کاهش یابند تا بدن خود را تنظیم کرده و بتواند فعالیت نرمال خود را از سر گیرد. اما به هر حال لازم به ذکر است که اگر دوره استرویید فرد بسیار سرکوب کننده بوده باشد و یا طول دوره بسیار طولانی بوده باشد، ممکن است برای بازگشت بدن به شرایط نرمال نیاز به دوز‌های قوی تری از این دارو‌ها باشد.

همچنین پروتکل هایی مبنی بر طول دوره پاکسازی و همچنین زمان خلا بعد از پایان دوره استرویید و قبل از شروع دوره پاکسازی وجود دارد که باید از آنها پیروی کنید. این موضوع بستگی به نوع استرویید‌های مصرفی و همچنین طول دوره ورزشکار دارد.

 

با در نظر گرفتن اینکه ورزشکار بیش از ۶ هفته از این استرویید‌ها استفاده نکرده است، پروتکل‌های زیر میتوانند دنبال شوند :

تستوسترون انانتات : دوره پاکسازی این استرویید باید ۳ هفته باشد و زمان شروع دوره پاکسازی باید از ۲ هفته بعد از قطع مصرف کامل این استرویید باشد.

تستوسترون سیپیونات : دوره پاکسازی این استرویید نیز همانند تستوسترون انانتات می‌باشد.

تستوسترون پروپیونات : طول دوره پاکسازی برای این استرویید باید ۳ هفته باشد، ۳ روز پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی میتواند شروع شود.

تستوسترون سوسپنشن : : طول دوره پاکسازی برای این استرویید باید ۳ هفته باشد، اما دوره پاکسازی را میتوانید حتی پس از ۶-۸ ساعت پس از آخرین مصرف شروع کنید.

سوستانون : طول دوره پاکسازی برای این استرویید باید ۳ هفته باشد، ۳ هفته پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی میتواند شروع شود.

وینسترول : طول دوره پاکسازی برای این استرویید باید ۲-۳ هفته باشد، ۱۲ ساعت پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی میتواند شروع شود.

دیانابول : طول دوره پاکسازی برای این استرویید باید ۳ هفته باشد، ۶-۸ ساعت پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی میتواند شروع شود.

ترنبولون : طول دوره پاکسازی برای این استرویید باید ۴ هفته باشد، ۳ روز پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی میتواند شروع شود.

دکا دورابولین : طول دوره پاکسازی برای این استرویید باید ۴ هفته باشد، ۳ هفته پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی میتواند شروع شود.

پریموبولان دیپات : طول دوره پاکسازی برای این استرویید باید ۲ هفته باشد، ۲ هفته پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی میتواند شروع شود.

آناوار : طول دوره پاکسازی برای این استرویید باید ۲ هفته باشد، ۸-۱۰ ساعت پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی میتواند شروع شود.

 

 نکات مهم برای دوره پاکسازی استروئید

واکنش بدن نسبت به دوره پاکسازی : دوره پاکسازی برای افراد مختلف متفاوت است زیرا برخی افراد از قدرت کافی برخوردارند و محور هیپوتالاموس ، هیپوفیز و بیضه آنها به هیچ عنوان سرکوب نمی شود. اما برخی افراد نیز ممکن است برای همیشه در این محور با اختلال و سرکوب مواجه شوند. بنابراین لازم است حتما استروئیدها به صورت دوره ای استفاده شوند و دوره پاکسازی افراد با توجه به سیستم بدنی تنظیم شود.

استر متصل به استرویید‌ها : استرویید‌ها اغلب به استر‌ها متابولیزه می شود. یعنی تا زمانی‌ که استر‌ها در جریان خون حضور دارند، دوره پاکسازی نمی‌ تواند اثر گذار باشد. زیرا این استر‌ها به سرکوب محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه ادامه می دهند به این ترتیب اثر دوره پاکسازی را خنثی می‌ کند.

تعیین مدت دوره استروئید : تعیین مدت دوره بستگی به اهداف ورزشی، سطح و سابقه تمرینی دارد. لازم است دانش کافی برای گذراندن دوره استروئید داشته باشید. نوع استروئید مصرفی نیز در تعیین مدت دوره موثر است. معمولا دوره های استروئیدی کوتاه مدت ، تاثیر کمی بر محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه می گذارند و دوره پاکسازی کوتاه تر و ارزان تری نیز دارند. یک دوره سنتی‌ استرویید حدود 8 تا 10 هفته به طول می انجامد. انتخاب این مدت زمان به منظور بازگرداندن فعالیت بیضه‌ ها به حالت عادی در دوره پاکسازی ایمن است.

انتخاب دوره بلند مدت یا کوتاه مدت استروئید : هرچقدر طول دوره استرویید بیشتر باشد، سلول‌های لیدیگ نیز مجبورند بیشتر غیر فعال باقی‌ بمانند. حتی درصورتی که هورمون‌های (LH) و (FSH) نیز در بدن تحریک شوند، حساسیت زدایی سلول‌ های لیدیگ رخ می دهید. اینشرایط ریکاوری را بسیار دشوار کرده و حتی می تواند موجب جلوگیری از ریکاوری شود. با افزایش طول دوره، احتمال اختلال در روند ریکاوری بیشتر خواهد شد. به همین دلیل است که دوره‌ های کوتاه و با فراوانی‌ بیشتر همیشه توصیه می شود.

در ادامه توضیحات بیشتر درخصوص نحوه تعیین مدت دوره و دوز داروهای مصرفی شرح داده شده است.

دوره پاکسازی استروئیدها

داروهای تعدیل کننده در دوره پاکسازی استروئید

داروهای تعدیل کننده در دوره پاکسازی و فرایند تاثیرگذاری تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن (SERM) به شرح زیر است:

1- در دوره پاکسازی از کلوماید (کلومیفن سیترات) یا نولوادکس (تاموکسیفن سیترات) استفاده می شود که مصرف آن در دوره پاکسازی همیشه عالی است. البته لازم است پیش از مصرف، سطح تستوسترون به حالت نرمال بازگردد.

2- سلول‌ های لیدیگ در بیضه‌ ها برای اینکه بتوانند خود ترشح تستوسترون را انجام دهند باید توسط (LH) تحریک شوند.

3- (LH) باید توسط غده هیپوفیز ترشح شود.

4- تحریک غده هیپوفیز، توسط هیپوتالاموس انجام می شود. اما تا زمانی‌ که مقادیر اضافه استروژن در جریان خون باشد هیپوتالاموس این کار را انجام نمی دهد. به همین دلیل لازم است که هورمون (HCG) مصرف شود.

5- میزان مصرف (HCG) باید در کمترین میزان ممکن باشد، و در حدی باشد که فقط بیضه‌ ها بتوانند به عملکرد طبیعی خود در تولید تستوسترون بازگردند.

6- هورمون (HCG) در بدن زنان باردار توسط یک تخمک بارور شده تولید می شود. هورمون (HCG)  این قابلیت را دارد که مانند (LH) عمل کرده و سلول‌ های لیدیگ را به تولید تستوسترون تحریک کند.

7- ورزشکارانی که در طول دوره استروئید دچار کوچک شدن بیضه‌ شده اند می توانند از (HCG) استفاده کنند.

8- مدت زمانی‌ که (HCG) پس از تزریق در بدن انسان می تواند دوام بیاورد حدود 3 روز است. بنابراین تزریق (HCG) باید 3 روز در میان تا زمانی‌ ادامه یابد که بیضه‌ ها بتوانند به شرایط نرمال خود باز گردند.

9- بعد از اینکه بدن آمادگی تولید طبیعی تستوسترون را پیدا کرد، می توانید مصرف (SERM) را شروع کنید. تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن (SERM) نظیر کلوماید (کلومیفن سیترات) یا نولوادکس (تاموکسیفن سیترات) است. (در ادامه توضیحات بیشتر در زمینه نحوه مصرف و دوز مصرفی هر یک شرح داده شده است).

10- اگر دوره استرویید شامل مصرف هورمون رشد نیز بوده باشد، لازم است پس از پایان دوره استروئید، همچنان مصرف آن در دوره پاکسازی ادامه داشته باشد. زیرا این هورمون می تواند رشد حاصل از دوره استرویید شما را نیز بعد از دوره حفظ کند.

11- هنگامی که کار درمان با (SERM) را شروع کنید، آنها میتوانند از اثر استروژن روی مهار غده هیپوفیز و هیپوتالاموس به منظور تولید تستوسترون جلوگیری کنند. کلوماید در واقع دارویی ساخته شده برای برای بهبود تخمک گذاری در زنان است. اما این دارو میتواند به گیرنده های استروژن در غده هیپوفیز و هیپوتالاموس نیز متصل شود. این دو غده میزان سطح استروژن را از طریق همین گیرنده‌ ها در جریان خون تشخیص می دهند و بر اساس آن، به منظور حفظ هموستازی تصمیم می گیرند که تولید تستوسترون را شروع یا متوقف کنند. هنگامی که مولکول‌ های کلوماید به این گیرنده‌ ها متصل می شوند، این غده‌ ها قادرند حضور استروژن را حس کنند.

12- نولوادکس یک (SERM) است که قابلیت بلاک کردن استروژن را دارد و به خوبی‌ کلوماید این کار را انجام می دهد. اگر نولوادکس همراه با (HCG) مصرف شود ، می تواند بهترین نتیجه را داشته باشد.

13- اگر دوز مصرفی (HCG) بسیار بالا باشد، نولودکس با بلاک کردن استروژن این قابلیت را دارد که از کاهش حساسیت سلول‌ های لیدیگ بیضه جلوگیری کند. در نهایت به آزاد سازی بهتر تستوسترون کمک می‌ کند. کلوماید و نولوادکس به دو صورت قرص و مایع موجود هستند. علاوه بر این، نولوادکس در درمان بافت‌ های سرطانی حساس به استروژن، نظیر سرطان سینه در مردان و زنان مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

14- توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد (HCG) در بلند مدت ممکن است باعث از بین رفتن حساسیت سلول‌ های لیدیگ در بیضه‌ ها شود. علاوه براین می تواند موجب بزرگی نامتعارف بافت سینه شود.  برای پیشگیری از این عوارض، بهتر است مصرف دوزهای بالاتر این هورمون همراه با یک آنتی استروژن باشد.

15- افزایش سطح (HCG) ممکن است موجب تولید پروژسترون در بیضه‌ ها شود. برای جلوگیری از این عارضه، بهتر است مصرف هر مهار کننده آروماتاز نظیر لتروزول یا آریمیدکس به صورت هم زمان انجام شود. توجه داشته باشید  که اگر قصد دارید از این مهار کننده‌ ها استفاده کنید، پس نولوادکس نباید جز دوره پاکسازی شما باشد. نولودکس در تضاد با عملکرد مهار کننده‌ ها، مخصوصا آریمیدکس است.

16- اگر قصد مصرف نولوادکس را دارید، لازم است از آرومازین به عنوان مهار کننده آروماتاز استفاده کنید. زیرا که آرومازین با نولودکس به هیچ عنوان در تضاد نیست.  آرومازین انتخابی ایده آل در دوره پاکسازی است زیرا قادر به افزایش سطح تستوسترون نیز می‌ باشد.

17- استفاده دوره ای از آنتی استروژن‌ ها با هدف پایین نگه داشتن سطح استروژن در جریان خون، در دوره پاکسازی همیشه عالی است.

مدت پاکسازی و میزان مصرف داروهای دوره پاکسازی

مدت پاکسازی و دوز داروهای دوره پاکسازی

دوره پاکسازی نیز باید مانند دوره استرویید، بر اساس قواعد مشخص انجام شود تا نتیجه مطلوب داشته باشد. در تعیین مدت دوره پاکسازی به موارد زیر توجه داشته باشید:

پیش از شروع دوره پاکسازی لازم است مدتی‌ صبر کنید تا تستوسترون خارجی‌ حاصل از مصرف استرویید‌ها کاملا پاکسازی شود.

مدت لازم برای دفع تستوسترون خارجی از بدن به طور متوسط حدود 2 هفته است. تعیین این مدت بستگی به نیمه عمر استروییدهایی دارد که فرد در طول دوره استفاده کرده است.

بعد از پایان دوره استروئید و پیش از دوره پاکسازی، به منظور آماده سازی بدن برای دوره پاکسازی، فقط از (HCG) استفاده شود. زیرا (HCG) هورمونی است که می تواند مانند (LH) عمل کند. اما تستوسترون ساخته شده حاصل از کمک این هورمون، به میزان قابل توجهی به استروژن تبدیل می شود. این هورمون قادر است موجب سرکوب محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه شود.

بنابراین توجه داشته باشید که (HCG) را هرگز نباید در دوره پاکسازی مصرف کنید. بلکه صرفا قبل از شروع دوره پاکسازی و برای آماده سازی بدن برای ورود به دوره پاکسازی، مصرف شود.

بعد از گذشت زمان معین دوره پاکسازی استروئید آغاز می شود.

طول مدت دوره پاکسازی استروئید در حالت ایده آل، در حدود 4 الی 6 هفته است. این مدت زمان بستگی به سرعت ریکاوری فرد دارد.

زمانی که بدن پس از مصرف (HCG) آماده دریافت دیگر دارو‌های دوره پاکسازی شد، مطابق با جدول های زمانبندی و دوزه های مجاز مصرفی که ادامه مشاهده می کنید به مراحل پاکسازی ادامه دهید :

دوز داورهای تعدیل کننده در پاکسازی استروئید

تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن (SERM) نظیر کلوماید (کلومیفن سیترات) یا نولوادکس (تاموکسیفن سیترات) است:

1- اگر قصد دارید تنها از نولوادکس به عنوان (SERM) خود استفاده کنید،میزان دوز مصرفی آن به شرح زیر است :

مدت زمان دوره دوز مصرفی در دوره پاکسازی
 روز اول: دوز نولوادکس باید 100 میلی‌ گرم
 10 روز بعد: دوز باید 60 میلی‌ گرم
10 روز بعد: دوز باید 40 میلی‌ گرم

** از این طریق دوز مصرفی کاهش یافته و بدن به شرایط نرمال خود باز می گردد.

دوز داورهای تعدیل کننده در پاکسازی استروئید

 2- اگر ورزشکار قصد دارد به طور هم زمان از نولوادکس و کلوماید استفاده کند پس باید از دوز‌های ارائه شده در جدول زیر پیروی کند :

 زمان پاکسازی  دوز مصرفی در دوره پاکسازی استروئیدها
روز اول : 250 میلی‌ گرم کلوماید +60 میلی‌ گرم نولوادکس
10 روز بعدی : 100 میلی‌ گرم کلوماید + 40 میلی‌ گرم نولوادکس
10 روز بعدی : 50 میلی‌ گرم کلوماید + 20 میلی‌ گرم نولوادکس

** مطابق جداول بالا همانطور که مشاهده میکنید لازم است مقدار مصرف دارو‌ها به آهستگی کاهش یابند. به این دلیل که بدن بتواند خود را تنظیم کرده و به فعالیت نرمال خود بازگردد.

** توجه داشته باشید دوزهای قوی در دوره پاکسازی استروئید زمانی کاربرد دارد که دوره استرویید فرد بسیار سرکوب کننده بوده و یا طول دوره بسیار طولانی بوده است. در این شرایط برای بازگشت بدن به شرایط نرمال نیاز به استفاده دوز‌های قوی تری از این دارو‌ها می باشد.

مدت دوره پاکسازی استروئید

 مدت دوره پاکسازی برای هر استروئید

در شرایطی که ورزشکار بیش از 6 هفته از استرویید‌ها دور بوده است، دوره پاکسازی برای هر یک از انواع استروئید به شرح جدول زیر است:

نام استروئید زمانبندی و مدت دوره پاکسازی استروئیدها
ترنبولون طول دوره پاکسازی ۴ هفته است.

به مدت ۳ روز پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی را شروع کنید.

دیانابول طول دوره پاکسازی ۳ هفته است.

به مدت ۶-۸ ساعت پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی شروع شود.

تستوسترون پروپیونات طول دوره پاکسازی برای این استرویید باید ۳ هفته است.

به مدت ۳ روز پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی شروع شود.

سوستانون  طول دوره پاکسازی برای این استرویید ۳ هفته است.

به مدت ۳ هفته پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی را شروع نمایید.

تستوسترون انانتات دوره پاکسازی این استرویید ۳ هفته است.

زمان شروع دوره پاکسازی باید از ۲ هفته بعد از قطع مصرف کامل این استرویید باشد.

آناوار طول دوره پاکسازی این استرویید ۲ هفته است.

به مدت ۸-۱۰ ساعت پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی را شروع کنید.

دکا دورابولین طول دوره پاکسازی برای این استرویید ۴ هفته است.

به مدت ۳ هفته پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی آغاز می شود.

تستوسترون سیپیونات دوره پاکسازی این نوع استرویید نیز مانند تستوسترون انانتات است.
تستوسترون سوسپنشن  طول دوره پاکسازی این استرویید به مدت ۳ هفته است.

دوره پاکسازی را می توانید پس از ۶-۸ ساعت پس از آخرین مصرف شروع کنید.

پریموبولان دیپات طول دوره پاکسازی ۲ هفته است.

به مدت ۲ هفته پس از آخرین مصرف این استرویید دوره پاکسازی را آغاز کنید.

وینسترول طول دوره پاکسازی برای این استرویید باید ۲-۳ هفته باشد.

به مدت ۱۲ ساعت پس از آخرین مصرف این استرویید، دوره پاکسازی شروع می شود.

جالب است بدانید:


 مزایای ترنبولون استات (کلیک)

 عوارض ترنبولون (کلیک)


 

دوره پاکسازی کبد از دوره استروئید

 دوره پاکسازی کبد :

هم زمان با دوره استروئید مصرف گیاه خارمریم، خارشتر، مریم گلی ،لیورگل، سلیمارین، لیورکر، سیاه دانه و … استفاده کنید. همچنین مصرف سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

آزمایش هورمون تستوسترون در دوره پاکسازی استروئید

آزمایش هورمون تستوسترون بعد از دوره استروئید

لازم است آزمایش هورمون تستوسترون بعد از دوره استروئید انجام شود. آزمایش خون ورزشکاران خصوصا رشته بدنسازی نشان می دهد که آیا دوره پاکسازی به درستی انجام می شود یا خیر.

دانستن نحوه و  زمان انجام تست چکاپ بعد از دوره استروئید بسیار مهم است تا از وضعیت هورمون های بدن مطلع شوید.

انجام تست تستوسترون از طریق آزمایش خون برای بدنساز و مصرف کننده دوره استروئید، در اول صبح مناسب نیست. زیرا می تواند نتایج گمراه کننده ای داشته باشد. به این دلیل که سطح تستوسترون در صبح به طور کلی‌ 20 الی 30% بیشتر از زمان‌ های دیگر روز است.

برای تشخیص اینکه سطح تستوسترون برای ورزشکار در سطح سلامتی‌ است، لازم است در طول روز سطح آن، بیش از 700 نانو گرم بر دسی‌ لیتر و در صبح  سطح آن 900 نانو گرم بر دسی‌ لیتر باشد.

شما عزیزان می توانید سوالات و نظرات خود در زمینه دوره پاکسازی استروئید و پاکسازی انواع استروئید را در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید:

4.3/5 - (21 امتیاز)

35 دیدگاه در “دوره پاکسازی استروئیدها

 1. مهرداد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  برای پاکسازی سوستانون توی قسمت پاکسازی نوشتید. که ۲۵۰ میلی گرم کلوماید بعلاوه ۶۰ میلی گرم نولوادکس
  این ترکیت برای روز اوله
  خواستم بدونم که یکجا خورده بشه یا در یک روز تقسیم بشه؟
  ممنون از اطلاعات مفیدتون

 2. خسرو شمس گفت:

  سلام و وقت بخیر . من به مدت 8 هفته ترکیب قرص استنازول 30 میل در روز و 500 میلیگرم تستسترون انانتات در هفته استفاده کردم . مربی من رفته خارج از کشور و جواب منو نمیده . 3 روز دیگه دورم تموم میشه . میشه راهنمایم کنید دوره پاکسازی چیکار کنم . واقعا نگران هستم .

 3. arsalan.mehdizade61 گفت:

  سلام از توضیحات عالی تون، من ۶ هفته دوره تستوسترون سایپیونات و آناور داشتم که تو هفته ۴ هستم چطور باید دوره پاکسازی برم و hcg برای همچین دوره ایی لازمه؟ ممنون از توجه تون

 4. ارسلان گفت:

  سلام از توضیحات عالی تون، من ۶ هفته دوره تستوسترون سایپیونات و آناور داشتم که تو هفته ۴ هستم چطور باید دوره پاکسازی برم و hcg برای همچین دوره ایی لازمه؟ ممنون از توجه تون

 5. سعید گفت:

  سلام دیانابل ۱۰
  روزی ۲ تا مصرف کردم ۳ هفته
  هفته بعد ۴ تا مصرف کردم روزی
  روز ۳۰ تا ۴۰ اخر دوره روزی ۱ عدد
  پاکسازی بعدش چی لازمه ممنونم .
  دوره بعدش بخوام شروع کنم چقد فاصله بندازم راهنمایی میکنید

 6. Amir گفت:

  سلام خيلي ممنون از سايت خوبتون يه سوال دارم من تست انانتات به مدت شيش هفته دارم مصرف ميكنم. پس از قطع كردن دوره hcgهم بزنم بعدش تاموكسيفن بخورم؟ يا فقط تاموكسيفن كافيه. اگ hcgلازمه لطفا بگيد از چ روزي تزريق كنم و چن بار كافيه حدودا؟

 7. مرتضی گفت:

  سلام من ۵هفته دیانابول ۱۰میلی مصرف کردم با تست پرپیونات دوتا ۱۰میل هفته اول دوم دیانابول ۲۰میل هفته ۳ ۴ ۵ ۳۰میل پرپیونات هم ۲ ۳۳۳ ۴ هفته ۶ ام هم هنوز نرفتم اولین سوال اینکه من میتونم ادامه این دوره پروپیونات رو با وینسترول به مدت ۴هفته برم و ادامه بدم یا این ۶هفته تموم شد پاکسازی کنم دوم این که پاکسازی پروپیونات با دیانابول چی هستش ؟

 8. علی گفت:

  سلام من دوره تستوسترون 250 دو بار در هفته با دکا و دیانابول 10میلی گرم در روز اسفاده کردم واسه 6هفته چه دوره درمانی را پیشنهاد میدیهید وچند وقت بعد سوال اینکه اگر نولوادکس 100میلی گرم استفاده کنیم 10 روز بد از ان 60 میلی گرم استفاده کنیم یا هر روز به مدت 10 روز

 9. امیرحسین سیدی گفت:

  سلام روزتون بخیر
  شما معرکه هستین واقعا 🔥
  یه سوال داشتم… من ۱۰۰ قرص استانازول خریدم و در حال مصرف هستم و تازه سه روز بعد مصرف بدنم شروع به جوش زدن کرده، چیکار باید کنم ؟ و اینکه برای ۱۰۰ استانازول ۱۰ میلی گرم که روزی دو عدد مصرف میکنم چه پاکسازی برم؟ خواهش میکنم بگین چه پاکسازی انجام بدم برای این قرص و دوز مصرفیم

 10. مجید گفت:

  واقعا ممنون از توضیحات جامع و کامل شما
  فقط یک سوال در جدول مصرف نولوداکس نوشته شده روز اول و ده روز بعد در طول این ده روز هم باید مصرف بشه یا نه همون روز اول که ۱۰۰ میلی مصرف شده تا ده روز بعد کافی هست

  1. 66 مارکت گفت:

   ممنون از بازدیدتون 🙂 ، شما نیاز به مشاوره دارین و می تونین از خدمات مشاوره مربی مجرب ما استفاده کنید.

 11. مجید گفت:

  واقعا ممنون از توضیحات جامع و کامل شما

  1. 66 مارکت گفت:

   ممنون از بازدیدتون 🙂

 12. سامی گفت:

  سلام.وقت بخیر.
  بنده ۳۱ ساله. تست پروپیونات شنبه و سه شنبه قبل تمرین تزریق میکنم به مدت چهار هفته ، فقط برای یک دوره .الان هفته اول هست. تا حالا تست تزریق نکردم، ولی در کنارش مکمل آمینو و پروتئین و گلوتامین مصرف میکنم ، آیا دوره پاکسازی نیاز هست یا خیر؟ ممنونم

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام ممنون
   ستوسترون پروپیونات پاکسازی دارد و طول دوره پاکسازی این استرویید 3 هفته است. می توان 3 روز پس از آخرین مصرف پروپیونات، دوره پاکسازی را شروع کرد.

   1. سامی گفت:

    وقت شما بخیر بزرگوار. پاکسازی چقد زمان می‌بره و چه دارویی استفاده شود

   2. 66 مارکت گفت:

    وقت شما هم بخیر سامی عزیز،
    برای کسب بهترین نتیجه از دوره و کمترین عوارض جانبی، لازم است که برنامه دوره و پاکسازی به صورت اختصاصی برای شما تنظیم شود. معمولا بدنسازان حرفه ای برای پاکسازی این استروئید، 3 روز پس از آخرین تزریق از دوره پاکسازی (PCT) استفاده می کنند. برای پاکسازی با کلومیفن در 10 روز اول پاکسازی روزانه به میزان 100 میلی‌گرم کلومیفن، در 10 روز بعدی روزانه 50 میلی‌گرم استفاده می کنند. مصرف نولوادکس نیز با دوز 40/40/20/20 انجام می شود. البته این موارد به عنوان مثال ذکر شد و نبایستی اجرا شود. لازم است حتما بعد از دوره به پزشک مراجعه کرده و بعد از انجام تست خون، با نظارت مربی آگاه از دوره پاکسازی اختصاصی برای خودتان استفاده کنید.

 13. محسن گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده 38ساله فقط یک دوره دیانابول10 به تعداد 100 عدد روزی 2 عدد (50 روز) مصرف کردم ، و در حین دوره قرص لیورگل(پاکسازی کبد) هم مصرف کردم ، همانطور ک گفتید 8 ساعت بعد از آخرین مصرف پاکسازی شروع شود…لطفا بفرمایید چه دارو هایی و چه دوزی برای پاکسازی مصرف کنم؟
  ممنون

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر، 100 عدد دیانابول به پاکسازی بیشتر از این، نیاز نداره

 14. مهدی گفت:

  با سلام مطالب بسیار مفید بودند یک سوال داشتم من یک دوره استروییدی شامل دیانابول_بولدنون و سوستانون برای خودم ایجاد کردم و طول دوره یک ماه میباشد دوره پاکسازی به چه صورت باید اجرا بشه ممنون

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام، ممنون از بازدیدتون خوشحالیم که راضی هستین. دوست عزیز بعد از دوره استروئیدی لازم هست که حتما چکاپ انجام بدین تا پزشک یا مربی، با توجه به جواب آزمایش، برای شما دوره پاکسازی تجویز کنه.
   به طور کلی، از عوارض شایع مصرف استروئیدها، اختلال کبدی و چرب شدن کبد هست؛ به همین دلیل می تونین از داورهای پاکسازی کبد یا همان داورهای لیو، نظیر لیو 52 هندی یا لیو 52 دی اس هیمالیا استفاده کنید. معمولا این دارو یک عدد صبح، یک عدد بعد از ناهار و یک عدد قبل از شام مصرف می شود. سوربیتول هم برای پاکسازی کبد به کار می ره و می تونین صبح با یک لیوان آب مصرف کنید. دوز داروی پاکسازی کبد، با توجه به وضعیت کبد، توسط پزشک پیشنهاد داده می شود.

 15. موسي گفت:

  سلام
  بنده به مدت در ماه اناوار و وينسترول استفاده كردم
  اناوار روزانه ٢٠ ملي گرام وينسترول روزانه ٣٠ ملي گرام
  ميشه بگوين براي پاكسازي چي استفاده كنم ممنون

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام
   برای پاکسازی کبد می تونین از لیورگل 70 استفاده کنید. به طور معمول می شه از این داروی گیاهی صبح یک عدد و شام هم یک عدد میل کرد. پیشنهاد می کنیم حتما بعد از دوره، چکاپ انجام دهید تا پزشک وضعیت سلامت شما را بررسی کرده و داروی پاکسازی مورد نیاز را تجویز کنه.

 16. عليرضا گفت:

  سلام،پاكسازي در حين دوره از اثره دوره كم ميكنه؟؟؟

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام، بستگی به این داره که قصد استفاده از چه دارویی برای پاکسازی چه چیزی را دارید. در حین دوره می تونین برای پاکسازی کبد، کلیه، مثانه، اندام های گوارشی و تقویت قوای جنسی از داروهایی نظیر قطره سلیمارین، کانفرون، ایکس اید، لیورگل، سینارکول، قطره روغن گل محمدی و … استفاده کنید.
   علاوه براین می تونین برای جلوگیری از کوچک شدن بیضه حین دوره، از داروهای پاکسازی که در همین مقاله ذکر شده استفاده کنید. اما پاکسازی داورهای استروئیدی و هورمون ها، شرایط و زمانبندی ویژه داره.
   پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، تیتر “پاکسازی حین دوره استروئید” را در همین صفحه مطالعه کنید. به منظور اطلاع رسانی، توضیحات تکمیل تر درمورد پاکسازی حین دوره، به این بخش اضافه شد…
   اینجا کلیک کنید: (پاکسازی حین دوره استروئید)

 17. محمد گفت:

  سلام و وقت بخیر
  بنده یک دوره وینسترول و پریموبلان رو طی کردم می خواستم بدونم برای پاکسازی و حفظ عضلاتم از چه دارویی استفاده کنم لطفا راهنماییم کنید چون مربی بنده اعتقادی به پاکسازی نداره باتشکر.

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام ممنون. پریموبولان پاکسازی نداره ولی وینسترول پاکسازی داره. با دو ماه مصرف وینسترول نیاز به یک هفته پاکسازی هست. برای حفظ عضله و جلوگیری از ریزش عضله بعد از دوره، می تونین پروتئین وی، گلوتامین و اچ ام بی را دو برابر سایر مواقع، مصرف کنید. اگر مربی صلاح دیده که پاکسازی انجام ندین حتما نیازی نیست و مشکلات پوستی و … ندارین.

 18. علی گفت:

  سلام وقت بخیر..
  ببخشید بنده 3 هفته وینسترول 50(هفته ای 1 عدد) وتست پریپیونات 100(هفته ای 1عدد) استفاده کردم، الان تو هفته سوم هستم. برای پاکسازی چی باید مصرف کنم؟
  اصلا با این دوز نیازی به پاکسازی هستش؟

  ممنون از سایت خوبتون🌹

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام،
   این دوز نیاز به پاکسازی نداره
   ممنون از بازدیدتون

   1. محسن گفت:

    سلام خسته نباشید خیلی کامل بود
    من تستوسترون استفاده کردم و تک سینه آوردم تا دیدم چربی سینه هام زیاد شده قطع کردم الان تاموکسفین استفاده میکنم چطور چربی سینه از ببین ببرم ؟راهکاری هست آیا؟

   2. 66 مارکت گفت:

    راهکار مصرف تاموکسیفن سیترات و یا داروهایی جدیدتر مثل لترزول (لتروزل) است، البته مصرف تاموکسیفن دوره مصرف دارد و در طول بازه زمانی مصرف، تاثیر آن را مشاهده خواهید کرد. برای اطلاع از طول مدت مصرف، با پزشک مشورت کنید. بهتر است تاموکسیفن و تستوسترون را هم زمان مصرف نمایید تا از این عارضه جلوگیری کنید. پیشنهاد می کنیم در این زمینه مقاله های زیر را مطالعه کیند:

    اینجا کلیک کنید ==> درمان ژنیکوماستی سینه با قرص پروویرون
    اینجا کلیک کنید ==> مصرف مسترولون و تاموکسیفن سیترات

 19. حیدری گفت:

  با سلام و با تشکر ازشما
  مطالب بسیار آموزنده بود.
  در جدول پاکسازی به مدت زمان پاکسازی بولدنون اشاره ای نشده ممنون میشم توضیح بدید.

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام
   بولندون اگر سه ماه مصرف بشه طی دوازده روز پاکسازی می شه
   ممنون از بازدیدتون

 20. دانیال گفت:

  سلام خسته‌‌ نباشید… من هفته ای ۱ عدد تسترون انانتات ۲۵۰ زدم ۴ هفته یعنی کلا ۴ تا… الان ۲ هفته‌هست که قطع کردم. باشگاه هم نرفتم.. راهنمایی میکنید چی استفاده کنم؟؟؟ وزنم رفته بالا احتباس اب بدنم زیاد شده. ممنون میشم لطف کنید

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام دوست عزیز تستوسترون انانتات، مناسب مصرف دارویی بدنسازی نیست، می تونید با مشورت پزشک به عنوان جایگزین از سایپونات، دکادورابولین یا سوستانول استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *