هورمون

قیمت سوماتروپین + نحوه مصرف سوماتروپین در بدنسازی

کاملترین راهنمای مصرف سوماتروپین در بدنسازی

این مقاله، کاملترین راهنمای سوماتروپین در بدنسازی، برای افراد مبتدی تا حرفه ای می باشد که به صورت تخصصی و به زبان ساده بیان شده است. در ادامه همه چیز در مورد اینکه سوماتروپین چیست، قیمت خرید آمپول سوماتروپین چند است؟ کاربرد و فواید مصرف سوماتروپین در بدنسازی چیست؟ تداخل دارویی، زمان و نحوه مصرف، طول عمر سوماتروپین، مضرات، عوارض و ممنوعیت مصرف سوماتروپین برای چه افرادی می باشد و … را شرح داده ایم.

علاوه براین در مورد نحوه مصرف سوماتروپین برای عضله سازی و چربی سوزی نکات کاربردی را می خوانید. پیشنهاد می کنیم برای اینکه بدانید سوماتروپین را با چه داروهایی مصرف کنید و چرا نباید انسولین را با سوماتروپین مصرف کرد، بهترین برند سوماتروپین چیست و قیمت آن چقدر است، همچنین برای تشخیص سوماتروپین اصل و سالم، تا انتهای این مطلب با “66 مارکت” همراه باشید. هر آنچه لازم است در مورد سوماتروپین بدانید از طریق این مطلب، در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است:


توجه:  مطالب و مقالات 66 مارکت، برای کسب اطلاعات بیشتر است. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود، بنابراین برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت نمایید.


سرفصل ها

قیمت سوماتروپین در داروخانه

قیمت سوماتروپین در داروخانه بستگی به این دارد که چه برندی از تولید کدام داروسازی را خریداری نمایید. قیمت آمپول سوماتروپین و قیمت قرص سوماتروپین شرکت های داروسازی با هم تفاوت هایی دارد. از بهترین سوماتروپین های موجود در داروخانه با قیمت مناسب می توان به سوماتروپین اکسیر اشاره کرد.

عکس سوماتروپین اکسیر- قیمت سوماتروپین اکسیر

داروخانه ها فقط سوماتروپین با مجوز وزارت بهداشت را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند. هنگام خرید به قیمت سوماتروپین روی بسته بندی و تاریخ انقضا توجه داشته باشید.

قیمت خرید سوماتروپین به صورت آمپول یا قرص ایرانی ارزان تر از سوماتروپین خارجی است اما از کیفیت خوب و استاندارد برخوردار می باشد. بنابراین می توانید با خیال راحت خرید کنید.

سوماتروپین سیناژن سیناتروپین

لیست آخرین قیمت خرید سوماتروپین

قیمت خرید سوماتروپین با برندهای مختلف دارویی، مطابق آخرین لیست قیمت فروش سوماتروپین در ایران به شرح جدول های قیمت زیر است:

قیمت سوماتروپین اکسیر قیمت (تومان)
قیمت سوماتروپین اکسیر 4واحدی 85/000 تومان
توضیحات:

* اکسی تروپین 4 واحدی اکسیر، 1/3 میلی گرم، تولید داروسازی اکسیر ایران است.

 


 

قیمت سوماتروپین سیناژن قیمت / تومان
قیمت سوماتروپین سیناژن 4 واحدی 85/000 تومان
قیمت سوماتروپین سیناژن 16 واحدی 320/000 تومان
قیمت سوماتروپین سیناژن 32 واحدی  670/000 تومان
توضیحات:

* سوماتروپین سیناژن ساخت ایران است و از تولیدات داخلی محسوب می شود.

* سیناتروپین، همان سوماتروپین سیناژن است.

* نحوه تزریق سوماتروپین سیناژن در بدنسازی مطابق دستور پزشک است. سیناتروپین جهت تزریق زیر جلدی تجویز می‌گردد. جهت آگاهی از نحوه تزریق به راهنمای تزریق داخل بسته بندی مراجعه نمایید.

* سیناتروپین نام تجاری داروی سوماتروپین یا هورمون رشد است. هر قلم تزریقی سیناتروپین، حاوي 5 یا ۱۰ میلی گرم سوماتروپین به صورت محلول آماده تزریق است که در بسته بندی های تک عددی به همراه برگه راهنمای بيمار عرضه می شود.


 

قیمت سوماتروپین آرژانتینی قیمت / تومان
قیمت سوماتروپین آرژانتینی 4 واحدی  85/000 تومان
توضیحات:

* سوماتروپین آرژانتینی، تولید کشور آرژانتین است.

 


 

قیمت سوماتروپین فایزر قیمت / تومان
قیمت سوماتروپین فایزر آلمانی 4 واحدی 280/000 تومان
قیمت سوماتروپین فایزر آلمانی 36 واحدی 2/000/000 تومان
توضیحات:
* سوماتروپین فایزر آلمان که قیمت آن در مقایسه با سایر برندها، گرانتر است، از بهترین سوماتروپین های موجود در بدنسازی محسوب می شود.

قیمت سوماتروپین ال جی داروخانه/ قیمت سوماتروپین دیجی کالا/ قیمت سوماتروپین آلمانی/ قیمت سوماتروپین خارجی/ قیمت سوماتروپین خودکاری/ قیمت سوماتروپین 1401-1402/ قیمت سوماتروپین فایزر/ قیمت سوماتروپین داروکده/ قیمت سوماتروپین با دفترچه بیمه/ قیمت سوماتروپین ایرانی/قیمت سوماتروپین در هلال احمر/قیمت سوماتروپین داروخانه/قیمت سوماتروپین ۱۴۰۱/قیمت سوماتروپین سیناژن/


دریافت برنامه بدنسازی از علی اجلالی

انواع برندها و قیمت سوماتروپین

انواع برند سوماتروپین در بازار داروهای بدنسازی وجود دارد و قیمت سوماتروپین بستگی به نوع برند و سایر عوامل دارند. قیمت سوماتروپین خارجی (هر واحد بین الملل (IU))، حدود 500 تا 1000 دلار است. از در دسترس ترین انواع برند سوماتروپین در ایران، می توان به سوماتروپین آرژانتینی، سیناتروپین (سیناژن)، اکسیر، سوماتروپین ال جی، فایزر آلمان و سوماتروپین الکسیر آلمان (somatropin elixier) اشاره کرد.

قیمت سوماتروپین خرید سوماتروپین بدنسازی-3قیمت سوماتروپین خارجی از سوماتروپین ایرانی گرانتر است. البته طی سال های اخیر، شرکت های داروسازی ایرانی توانسته اند سوماتروپین با کیفیت مطلوب تولید کنند و تا حدودی نیاز کشور را به این هورمون با قیمت مناسب، تامین کنند.

می توانید قیمت انواع سوماتروپین داروخانه ای نظیر ، سیناتروپین (سیناژن) و قیمت خرید سوماتروپین اکسیر و سایر تولیدکنندگان داخلی را به صورت حضوری از داروخانه ها پرس و جو کنید. از شرکتهای معتبر تولید کننده HGH در ایران سیناژن است و اغلب بدنسازها محصول این شرکت را با نام سیناتروپین می‌ شناسند.

سیناتروپین بصورت مایع تولید می شود و به صورت قلم های خودکاری 16 و 32 واحدی در دسترس هستند. به طور معمول میزان دوز مصرفی سوماتروپین برای بدنسازان در سطح متوسط، روزی 4 واحد است که با تنظیم 20 کلیک روی قلم خودکاری، این مقدار را می توان تزریق نمود.

در بسته بندی های قبلی سوماتروپین، معمولا 5 سوزن انسولین همراه با قلم خودکاری وجود داشت؛ اما در حال حاضر سوزن در بسته بندی ها وجود ندارد و لازم است سوزن را جداگانه تهیه کرد. بنابراین هنگامی توان آن را تا سه هفته در دمای اتاق (زیر ۲۵ درجه سانتی گراد) نگهداری کرد. پیشنهاد می کنیم به شرایط نگهداری دارو که در بسته بندی آن درج شده است، دقت داشته باشید. اگر به دنبال سوماتروپین ارزان هستید، سیناتروپین یکی از ارزان ترین انواع سوماتروپین است که به راحتی می توان از داروخانه ها تهیه کرد.

اگر به دنبال بهترین مارک سوماتروپین در ایران هستید، اغلب بدنسازان سومای آرژانتینی را پیشنهاد می کنند. سومای آرژانتینی ساخت کشور آرژانتین است و یک داروی وارداتی می باشد. هنگام خرید سومای آرژانتینی توجه داشته باشید که حتما داروی اصل یخچالی و تاریخ دار تهیه کنید. تغییرات قیمت دلار روی نوسان قیمت سوماتروپین خارجی موثر است.


سوماتروپین چیست؟

برای اینکه بدانید سوماتروپین چیست، به زبان ساده باید بگوییم سوماتروپین فرمی از هورمون رشد با نام تجاری H.G.H است که باعث تحریک رشد استخوان ها، عضلات و سایر بافت ها و اندام ها می شود. سوماتروپین همان هورمونی است که باعث رشد قد نوجوانان در دوران بلوغ می شود.

سوماتروپین

این هورمون رشد انسانی، به طور طبیعی توسط هیپوفیز قدامی مغز تولید می شود اما مقدار آن محدود است و از طریق تزریق آمپول سوماتروپین (HGH) می توان سطح آن را در بدن افزایش داد. مصرف سوماتروپین در بدنسازی بسیار رایج بوده و ورزشکاران مبتدی تا حرفه ای از آن استفاده می کنند. اغلب افرادی که به پا به باشگاه میگذارند، نام سوماتروپین را برای چربی سوزی و عضله سازی فوری، می شنوند.

سوماتروپین فقط یک داروی هورمونی برای بدنسازان نیست؛ بلکه مصارف پزشکی دارد. این هورمون رشد برای کمک به مشکل کوتاه قامتی و اختلالات رشد کودکان، کمک به بیماران کوتاه قد مبتلا به سندرم نونان، سندرم ترنر و سندرم پرادر- ویلی، درمان سندرم روده کوچک و یا جلوگیری از کاهش وزن ناگهانی ناشی از بیماری ایدز و … نیز به کار می رود. پس تا اینجا متوجه شدیم که سوماتروپین چیست، این هورمون به طور طبیعی در بدن وجود دارد و مصرف مازاد آن نیاز به تجویز پزشک دارد.

بسیاری از زنان و مردان، سوماتروپین را به عنوان معجزه ای برای پیشرفت سریع در بدنسازی تا آمادگی برای مسابقات می شناسند. اما اغلب افراد از نکات مهم در مورد مصرف آن اطلاع کافی ندارند.

البته بدنسازان حرفه ای که در سطح مسابقات جهانی به رقابت میپردازند، اغلب از تزریق سوماتروپین استفاده می کنند. این گروه از بدنسازان توجه داشته باشند که در روزهای نزدیک به مسابقات، بهتر است از سوماتروپین استفاده نکنند، زیرا تزریق سوماتروپین با احتباس آب همراه است و می تواند باعث کاهش کات عضلانی شود.

تاثیر هورمون رشد در بدن

سوماتروپین در بدن چه تاثیری دارد

سوماتروپین یا همان (HGH)، یک هورمون پپتید است که موجب تحریک رشد سلولی می شود؛ نقش هورمون رشد GH در بدن، تحریک تولید و بازسازی سلولی است. هورمون رشد سنتز شده، در قسمت های مختلف بدن تاثیر می گذارد و می تواند در بهبود رشد عمومی بدن موثر باشد.

آمپول سوماتروپین هورمون رشد انسانی

با این حال ورزشکاران معمولا آمپول سوما را به تنهایی مصرف نمی کنند و برای رسیدن به نتایج مطلوب تر، اغلب سوما یا همان (HGH) را با استروئید آنابولیک آندروژنی ترکیب می کنند. به این دلیل که عملکرد سوماتروپین به همراه استروئید، برای ریکاوری و عضله سازی بسیار قوی و چشمگیر خواهد بود. از تاثیرات سوماتروپین در بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اثر سوماتروپین به عنوان هورمون رشد، روی افزایش حجم عضلات به علت فعال شدن فرایند حافظه عضلانی (Muscle Memory) تا مدت زمان طولانی در بدن باقی می ماند؛ این تاثیرگذاری دقیقا همان تفاوت عملکرد سوماتروپین و استروئیدهای آنابولیک می باشد که برای ورزشکاران بسیار مهم است.

سوماتروپین به ریکاوری سریع تر کمک می کند تا توان بدن برای انجام تمرینات سنگین افزایش پیدا کرده و عضله سوزی رخ ندهد. علاوه بر این سوماتروپین موجب افزایش سطح متابولیسیم و افزایش سوخت و ساز در بدن می شود.

HGH (سوماتروپین) باعث می شود که ورزشکار در دوره استراحت (خارج از فصل مسابقه) چربی کمتری داشته باشد؛ همچنین به چربی سوزی و حفظ توده عضلانی کمک می کند. توجه داشته باشید که عملکرد سوماتروپین در بدن متاثر از هورمون دیگری به نام انسولین است. در واقع افزایش سطح GH منجر به افزایش سطح IGF-1 در بدن می شود.

عملکرد هورمون رشد در بدن، بطور طبیعی در جهت تحریک رشد اسکلتی و خطی بوده، تعداد و اندازه سلول های عضله اسکلتی را افزایش می دهد. علاوه بر این موجب افزایش سایز ارگان های داخلی و مقدار توده گلبول های قرمز می شود. این هورمون موجب سنتز پروتئین سلولی نیز می شود.

سوماتروپین، ذخیره چربی بدن و متابولیزاسیون لیپید را کاهش می دهد و موجب کاهش اسیدهای چرب پلاسما می شود.

تاثیر هورمون رشد در بدن

 

علائم کمبود سوماتروپین چیست؟

اگر مقدار سوماتروپین یا همان هورمون رشد، کمتر از مقدار مورد نیاز بدن باشد، علائم زیر ایجاد می شود:

بدن درد

ریزش مو

کاهش میل جنسی

پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوانی

کاهش قدرت و حجم عضلات

افزایش تجمع چربی به ویژه دور کمر

پوست خشک و نازک

افسردگی و اضطراب بیش‌ از حد

افزایش کلسترول بد (LDL)

افزایش سطح هورمون گلیسرید

فراموش کاری و قدرت تمرکز پایین

افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌ های قلبی و عروقی

تحقیقات علمی متعدد نشان داده است که کاهش تولید هورمون رشد و کمبود آن رابطه مستقیم با افزایش احتمال بروز سکته قلبی دارد. پزشکان برای بیمارانی که هورمون رشد کافی ندارند، غلظت تری گلیسیرید و گرفتگی عروق بیشتری دارند، سوماتروپین تجویز می کنند. زیرا مصرف هورمون رشد به صورت دارویی می تواند از بیماری‌ های قلبی و عروقی جلوگیری کند.

سوماتروپین

مشخصات سوماتروپین

مشخصات دارویی سوماتروپین
نوع دارو : هورمون رشد انسانی
نام ژنریک: سوماتروپین
نام لاتین: (Somatropin (biosynthesis
نام تجاری: هوماتروپ- ®Humatrope

پروتروپین- ®protropin

نوتروپین – ®Nutropin

گروه دارویی- درمانی: هورمون بخش قدامی غده هیپوفیز

هورمون رشد

تحریک رشد

اشکال دارویی: آمپول سوماتروپین: 4 واحد (هر واحد تقریبا معادل 0.33 میلی گرم سوماتروپین است).

قرص سوماتروپین

دوز مصرف برای بدنسازان: در همین صفحه به طور کامل شرح داده شده است.

 

طول عمر سوماتروپین 

نیمه عمر سوماتروپین 15 تا 25 دقیقه است.

اوج اثر دارو 3 تا 5 ساعت است و مدت زمان اثر دارو 12 تا 48 ساعت می باشد.

سوماتروپین به آمینواسیدها تبدیل می شود.

هر دارویی در بدن، طول عمر مشخص دارد و طول عمر سوماتروپین شامل مدت زمان جذب، توزیع، متابولیزم و دفع اثر دارو است که به آن بررسی فارماکوکینتیک سوماتروپین گویند. “فارماکوکینتیک” چهار مرحله و حوزهٔ مطالعاتی دارد. این چهار مرحله به اختصار “ADME” نامیده می شود که مخفف چهار کلمهٔ (جذب، توزیع، متابولیزم، دفع) است:

بررسی فارماکوکینتیک سوماتروپین

نیمه عمر سوماتروپین در تزریق وریدی تقریبا 0.4 ساعت و در تزریق زیرجلدی تقریبا 3 ساعت است.

حداقل نیمه عمر ظاهری سوماتروپین در تزریق زیرجلدی 7تا 10 ساعت می باشد.

حداکثر غلظت خونی داروی سوماتروپین با غلظت 5.3 mg/mL ، تقریبا 23 ng/mL می باشد.

حداکثر غلظت خونی سوماتروپین با غلظت 1.3 mg/mL ، تقریبا 17.4ng/mL می باشد.

حجم توزیع سوماتروپین آن تقریبا 1.3 L/kg می باشد.

سوماتروپین تحت اثر پروتئین های کلاسیک هم در کبد و هم در کلیه کاتابولیزه می شود.

سوماتروپین در بدنسازی

ضرورت تزریق سوماتروپین برای بدنسازان

تزریق سوماتروپین در بدنسازی برای چه کسانی ضرورت دارد؟ سوماتروپین از جمله داروهایی مورد نیاز بدنسازان حرفه ای محسوب می شود و اغلب از آن استفاده می کنند. البته مصرف این دارو برای بدنسازان مبتدی یا افرادی که قصد دارند برای سلامتی و تناسب اندام ورزش کنند، ضروری نیست.

بدنسازان حرفه ای معمولا تزریق سوماتروپین را با تعیین دز مصرفی توسط مربی، انجام می دهند. زیرا تزریق با دز پایین تر از حد استاندارد، نتیجه خاصی به دنبال ندارد و تزریق بیش از حد، با دز نامناسب نیز می تواند موجب عارضه «آکرومگالی» و افزایش احتمال رشد توده های سرطانی در بدن و یا اختلال در عملکرد قلب شود.

در واقع، کاربرد اصلی تزریق داروی سوماتروپین، برای مصارف درمانی و کمبود هورمون رشد در افراد دارای اختلالات رشد است اما بدنسازان برای رسیدن به رشد عضلانی، چربی سوزی و بهبود عملکرد، از آن بهره میبرند.

میزان مصرف سوماتروپین (HGH) برای اهداف ورزشی و بدنسازی، بستگی به برنامه تمرینی، صلاحدید پزشک و مربی آگاه، شرایط بدنی و برنامه منظم، جهت آمادگی برای مسابقات دارد.

در صورتی که ورزشکار، سیستم تمرینی اصولی و رژیم غذایی مناسب داشته باشد، اثرگذاری HGH بر عضله سازی، چربی سوزی و بهبود عملکرد ورزشی به بیشترین میزان خواهد رسید.

تزریق سوماتروپین

1- زمان مصرف سوماتروپین

زمان مصرف سوماتروپین، به صورت ناشتا، قبل و بعد از تمرین و قبل از خواب است. مربی با توجه به شرایط ورزشکار، یک یا دو زمان را برای تزریق انتخاب می کند.

دوز مصرفی سوماتروپین برای بدنسازان حرفه ای از 7 الی 20 واحد در روز برای آقایان و 5 الی 12 واحد در روز برای خانم ها متغیر است. دوز مصرف سوماتروپین، بستگی به فصل مسابقه و عوامل متعدد دیگر دارد.

دوز مصرف آمپول HGH، بیشتر از 9 واحد در روز می تواند موجب افزایش احتمال بروز عوارض سوماتروپین شود. بدنسازان حرفه ای معمولا HGH را با استروئید آنابولیک و انسولین ترکیب می کنند تا به نتایج مطلوب تری برسند.

دوز مصرف سوماتروپین، برای بهبود عملکرد، از 2 الی 5 واحد در روز برای آقایان و 1 الی 3 واحد در روز برای خانم ها متفاوت خواهد بود. بسیاری از ورزشکاران نظیر بدنسازان، فوتبالیست ها، بازیکنان هاکی و بسکتبال، طی دوره استراحت (خارج از فصل مسابقه) از این دوز مصرف سوماتروپین برای کاهش وزن و ریکاوری سریع تر استفاده می کنند.

مقدار دوز مصرفی سوماتروپین در بدنسازی حداقل 4 واحد در روز است. معمولا برای بدنسازانی که به تازگی مصرف سوما را برای عضله سازی بدون چربی آغاز کرده اند، بیش از 4 تا 6 واحد در روز توصیه نمی شود. در دوره‌ های بعدی مصرف، این ورزشکاران میتوانند مصرف سوما (هورمون HGH) را تا 15 واحد در روز افزایش دهند. توجه داشته باشید که میزان اثربخشی این هورمون رشد، ارتباط مستقیم با دوز مصرفی آن دارد.

بدنسازان حرفه ای بر حسب تجربه بر این باورند که اگر سوما، 10 واحد یا بیشتر در روز مصرف شود، لازم است انسولین را هم به دوره مصرف، اضافه کرد تا جلوی بروز مشکلات و عوارض پانکراسی آن را بگیرد.

اگر بدنسازانی که در سطح متوسط یا حرفه ای هستند، هورمون HGH را کمتر از حد استاندارد مصرف کنند، نمی توانند انتظار تاثیرات قابل توجهی را داشته باشند.

سوماتروپین

4- طول دوره سوماتروپین

طول دوره سوماتروپین برای افراد مختلف متفاوت است به طور معمول طول دوره مصرف سوماتروپین بین 6 الی 24 هفته برای ورزشکاران مبتدی و دوره های مصرف حرفه ای به طور میانگین 16 هفته است. اغلب ورزشکاران سوما را همراه با سایر استروئیدها و انسولین مصرف می کنند تا اثر بخشی بیشتری را برای عضله سازی و چربی سوزی مشاهده کنند.

رایج‌ترین روشهای مصرف سوماتروپین یا همان HGH، مصرف “روزانه” و مصرف سوماتروپین به صورت “یک روز در میان” است. نحوه مصرف روزانه آمپول HGH یا قرص سوما، اثربخشی بیشتری دارد، زیرا میزان غلظت IGF و HGH در خون به یک اندازه خواهد شد؛ بنابراین رشد عضله و چربی سوزی در این حالت بیشتر است.

کسانی که می خواهند در هزینه های خود صرفه جویی کنند، می توانند هورمون HGH را به صورت یک روز در میان مصرف کنند. البته در این حالت طول دوره مصرف طولانی تر خواهد شد. امکان استفاده از هر دو روش روزانه و یک روز در میان در یک دوره نیز وجود دارد؛ به طور مثال ممکن است در ابتدای مصرف سوماتروپین، الگوی یک روز در میان را انتخاب کرده باشید ولی بعد از مدتی به مصرف به صورت روزانه ادامه دهید.

سوماتروپین را می توان به صورت “تکی” مصرف کرد؛ البته مصرف سوماتروپین (هورمون رشد) با استروئید، انتخاب بسیار عالی است؛ زیرا استروئیدها در مقایسه با آمپول HGH، قدرت آنابولیکی بیشتری دارند و چون تاثیر هم افزایی دارند، تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت.

سوماتروپین

دوره مصرف سوماتروپین (بدون استروئید):

طول دوره سوماتروپین 16 هفته
میزان مصرف سوماتروپین روزی 4 واحد تا پایان هفته شانزدهم

* موارد مذکور در جدول به عنوان مثال درج شده است؛ تعیین مدت و دوز مصرف سوماتروپین برای هر ورزشکار، بر عهده پزشک متخصص می باشد.

مصرف هورمون رشد HGH، برای ورزشکاران مبتدی توصیه نمی‌ شود. معمولا مربیان بدنسازی برای افزایش سایز و حجم عضلات، استروئید هایی نظیر دیانابول، آنادرول، تستوسترون و ترنبولون را پیشنهاد می کنند و وقتی میزان رشد عضلات آنها به حد ثابت رسید و رشد متوقف شد، از هورمون “سوماتوتروپینبرای رشد بیشتر بافت عضلانی و چربی سوزی کمک می گیرند.

توجه داشته باشید که مصرف استروئیدها بدون داشتن تغذیه مناسب تاثیرگذار نخواهد بود. ورزشکارانی که دوره مصرف سوماتروپین (هورمون HGH) را در برنامه خود دارند می توانند از آن به همراه آناوار و پریموبولان که استروئید هایی خفیف و نسبتاً ضعیف هستند استفاده کنند.

دوره مصرف سوماتروپین و تستوسترون :

1 طول دوره: 16 هفته
2 میزان مصرف سوماتروپین: روزی 4 واحد تا پایان هفته شانزدهم
3 میزان مصرف تستوسترون: آغاز از هفته نهم تا پایان هفته شانزدهم، یک روز در میان 400 میلی‌گرم

* موارد مذکور در جدول به عنوان مثال درج شده است؛ تعیین مدت و دوز مصرف سوماتروپین و استروئید برای هر ورزشکار، بر عهده پزشک متخصص می باشد.

دوره مصرف سوماتروپین و تستوسترون در بین بدنسازان بسیار رایج است و این ترکیب برای افزایش قدرت و توان بدنی، عضله سازی و چربی سوزی مصرف می شود. تستوسترون معمولاً به عنوان اولین استروئید بین بدنسازانی است که به تازگی مصرف هورمون HGH را شروع کرده اند؛ تا در کنار کاهش چربی، عضله سازی با کیفیت داشته باشند.

بدنسازانی که دوره مصرف سوماتروپین و تستوسترون را در برنامه ورزشی خود دارند، در صورت داشتن تغذیه صحیح، می توانند حدود 10 الی 15 کیلوگرم، افزایش حجم با کیفیت داشته باشند.

دوره مصرف سوماتروپین با استروئید :

مصرف سوماتروپین با استروئید، موجب حداکثر عضله سازی و چربی سوزی می شود. در این حالت کبد قادر خواهد بود مقدار کافی سوماتومدین و (IGFs ) را تولید کند. چنین تاثیرات آنابولیکی اگر همراه با مصرف مواد با خاصیت ضد کاتابولیک باشد، تاثیرات چشمگیری خواهد داشت.

میزان دوز سوماتروپین و طول دوره سوماتروپین با هر استروئید متفاوت است، پیشنهاد می کنیم برای مطالعه مقاله “بهترین استروئید با هورمون HGH” (سوماتروپین) روی لینک زیر کلیک کنید:


بیشتر بدانید:

بهترین استروئید با سوماتروپین- زمان و محل تزریق  تاثیر مصرف سوما و استروئید


دوره سوماتروپین برای حجم و عضله سازی

دوره سوماتروپین برای حجم و عضله سازی، شامل حالت های زیر از طریق ترکیب سوماتروپین با استروئید است:

میزان مصرف سوماتروپین (HGH) میزان مصرف استروئید طول دوره مصرف
1 6 الی 8 واحد سوماتروپین در روز تستوسترون انانتات (سایپیونات یا سوستانون) / 250 الی 1000 میلی گرم/ در هفته به مدت 8 الی 10 هفته
2 6 الی 12 واحد سوماتروپین در روز دیانابول یا Dbol یا تورینابول (Tbol) / 30 تا 50 میلی گرم  / در روز به مدت 6 تا 8 هفته
3 12 واحد سوماتروپین در روز سوستانون 250 / 250 الی 500 میلی گرم / در هفته حداکثر به مدت 8 هفته
4 12 واحد سوماتروپین در روز بولدِنون / 400 میلی گرم/ در هفته حداکثر به مدت 8 هفته

* موارد مذکور در جدول به عنوان مثال درج شده است؛ تعیین مدت و دوز مصرف سوماتروپین و استروئید برای هر ورزشکار، بر عهده پزشک متخصص می باشد.

اثرات HGH را می توان 2 هفته بعد از مصرف دید و اثرات چشمگیر هورمون رشد، بعد از گذشت 2 ماه قابل مشاهده است. بهترین مدت زمان مصرف سوماتروپین در بدنسازی برای حجم بین 3 تا 4 ماه است. به یاد داشته باشید هر چقدر طول زمان مصرف HGH بیشتر شود، دوز مصرفی کمتر می‌شود.

دوره سوماتروپین برای چربی سوزی:

در دوره سوماتروپین برای چربی سوزی می توان از ترکیب مصرف سوماتروپین با وینسترول یا استروئید آناوار استفاده کرد:

میزان مصرف سوماتروپین (HGH) میزان مصرف استروئید طول دوره مصرف
1 4 الی 8 واحد سوماتروپین در روز 50 میلی گرم وینسترول / آناوار 8 هفته

* قدرت وینسترول از آناوار بیشتر است.

* موارد مذکور در جدول به عنوان مثال درج شده است؛ تعیین مدت و دوز مصرف سوماتروپین و استروئید برای هر ورزشکار، بر عهده پزشک متخصص می باشد.

طول دوره سوماتروپین برای افراد مبتدی

دوره سوماتروپین برای افراد مبتدی، حداقل 3 ماه است تا بتوانند تغییرات قابل ملاحظه رخ دهد. طول دوره مصرف سوماتروپین برای افراد مبتدی می تواند تا 24 ماه ادامه داشته باشد، در این حالت دوز مصرفی سوماتروپین، پایین است.

طول دوره سوماتروپین دوز سوماتروپین بهترین زمان مصرف سوماتروپین در بدنسازی
هفته‌ 1 تا 6  5 واحد در روز / تزریق در طی دو نوبت، هر نوبت 2.5 واحد نوبت اول: موقع صبح قبل از وعده صبحانه که قند خون در کمترین غلظت خود قرار دارد.

نوبت دوم: قبل از تمرینات ورزشی یا بلافاصله پس از آن انجام شود.

در روزهای استراحت، 30 دقیقه قبل از ناهار تزریق شود.

از هفته 7 تا 12 10 واحد سوماتروپین در روز / طی دو نوبت، هر بار 5 واحد

* موارد مذکور در جدول به عنوان مثال درج شده است؛ تعیین مدت و دوز مصرف سوماتروپین و استروئید برای هر ورزشکار، بر عهده پزشک متخصص می باشد.

دوره سوماتروپین و انسولین

طول دوره سوماتروپین دوز سوماتروپین مقدار مصرف انسولین
به مدت 8 الی 12 هفته 5 واحد سوماتروپین / تزریق در طی دو نوبت، هر نوبت 2.5 واحد 5 واحد، 2 بار در روز، به مدت یک ساعت پس از تزریق سوماتروپین

سوماتروپین را می توان با تستوسترون انانتات و اکساندرولون نیز به صورت زیر مصرف کرد:

مقدار مصرف تستوسترون انانتات : 500 میلی گرم در هفته

مقدار مصرف اُکساندرولون (با نام تجاری اُکساندرین – آناوار) :  40 میلی گرم در روز

* موارد مذکور به عنوان مثال درج شده است؛ تعیین مدت و دوز مصرف سوماتروپین، استروئید و انسولین برای هر ورزشکار، بر عهده پزشک متخصص می باشد.

 

دوره تزریق HGH برای قطع مصرف

1 هفته اول: 5 واحد سوماتروپین، یک نوبت در روز.
2 از هفته دوم: 5 واحد سوماتروپین، دو نوبت در روز.
3 در مواقعی که چرخه استفاده بیشتر از 2 ماه طول بکشد، قرص دیابتون هم لازم است بیش از 4 ماه مصرف شود تا مشکلی برای غده تیروئید و تیروکسین بوجود نیاید.

* موارد مذکور در جدول به عنوان مثال درج شده است؛ تعیین مدت و دوز مصرف سوماتروپین و استروئید برای هر ورزشکار، بر عهده پزشک متخصص می باشد.

 

5- راه حل فراموش کردن مصرف دوز سوماتروپین

اگر مصرف یک دوز سوماتروپین را فراموش کنیم چه باید کرد؟ به محض یادآوری دوز فراموش شده، فورا آن را مصرف کنید، مگر اینکه زمان دوز بعدی نزدیک باشد. در این صورت از مصرف دوز فراموش شده و دو برابر کردن مقدار دارو خودداری کنید.

توجه داشته باشید که از مصرف داروهای دیگر برای جبران دوز فراموش شده سوماتروپین استفاده نکنید! اگر بیش از 3 دوز متوالی و پشت سر هم از سوما فراموش کرده اید، حتما برای مصرف دوز بعدی با پزشک مشورت نمایید.

سوماتروپین

6- عوارض مصرف بیش از حد سوماتروپین

برخی از بدنسازان بر این باورند که مصرف بیش از حد سوماتروپین هیچ عوارضی ندارد و هر ورزشکار با توجه به توان مالی، می تواند سوماتروپین مصرف کند؛ اما آیا این باور صحیح است؟ در این قسمت به بررسی نتیجه مصرف بیش از حد سوماتروپین در دوره های کوتاه مدت و بلند مدت پرداخته ایم:

لازم توجه داشته باشید که بروز عوارض مصرف سوماتروپین بستگی به مدت مصرف آن نیز دارد. اگر طول دوره مصرف هورمون HGH یا همان سوماتروپین، بیش از حد طولانی باشد، می تواند باعث بروز خطرات رشد بیش از حد اندام های داخلی و استخوان ها، رعشه، لرزش، عرق سرد، افزایش اشتها، سردرد، عرق سرد، گیجی، خواب آلودگی، سرگیجه، ضعف و بی حالی، افزایش ضربان قلب و حالت تهوع شود.

به طور مثال اگر به میزان 20 الی 25 واحد از “هورمون رشد سوماتروپین” یا همان “HGH” در دو حالت زیر مصرف شود نتایج متفاوت ایجاد می شود:

 حالت اول : اگر این میزان دوز مصرفی، توسط پزشک برای کوتاه مدت تعیین شده باشد، عضلات به خوبی رشد می کنند و عوارض شدید ایجاد نمی شود؛ البته از عوارض اجتناب ناپذیر مصرف سوماتروپین، احتباس آب است. به همین دلیل ورزشکارانی که در دوره کات عضلانی هستند بهتر است از  تزریق سوماتروپین خودداری کنند.

حالت دوم: اگر همین میزان دوز سوماتروپین، به مدت طولانی مورد استفاده قرار بگیرد، باید منتظر بروز عوارض سوماتروپین که در بالا ذکر شد، باشیم.

نکته مهمی که برای جلوگیری از عوارض مصرف سوماتروپین در بدنسازی وجود دارد، این است که حتما از زمان و نحوه مصرف صحیح سوماتروپین، آگاه باشید.

اگر بدانید نحوه عملکرد HGH در بدن چگونه است، چه تاثیری بر عملکرد بدن دارد، همچنین نحوه، مقدار و زمان مصرف آن را بدانید، می توانید تا حد بسیار زیاد از خطرات مصرف ایمن باشید.

پیشنهاد می کنیم اگر آگاهی کافی در این زمینه ندارید، از شیوه آزمون و خطا استفاده نکنید و حتما تحت نظر متخصص یا مربی آگاه، سوما مصرف کنید.

این عوارض، فقط مربوط به مصرف بیش از حد سوماتروپین بود؛ در همین صفحه، به طور کامل سایر عوارض مصرف سوماتروپین را شرح داده ایم.

سوماتروپین


تداخلات دارویی سوماتروپین

پیش از آغاز دوره مصرف، لازم است از تداخلات دارویی سوماتروپین اطلاع داشته باشید. در این قسمت تداخل دارویی هورمون رشد سوما را شرح داده ایم؛

بعضی از این داروها در تضاد با سوماتروپین بوده، برخی کاهش دهنده اثر آن و برخی نیز خنثی کننده تاثیر سوماتروپین هستند. اگر هر یک از داروهای زیر را مصرف می‌ کنید، پیش از مصرف هورمون رشد با پزشک  مشورت کنید:

داروهای دیابت یا انسولین (سوماتروپین می تواند بر میزان قند خون شما تاثیر بگذارد، به همین دلیل ممکن است نیاز به تنظیم میزان مصرف داروی دیابت وجود داشته باشد؛ بنابراین لازم است دوز داروی دیابت با توصیه پزشک تغییر کند).

قرص‌ های جلوگیری از بارداری یا هورمونی

برخی استروئیدها (پردنیزولون، دگزامتازون، متیل پردنیزولون و…)

بعضی داروهای گیاهی و ویتامین‌ها ممکن است با سوما تداخل دارویی داشته باشد.

گلوکورتیکوئید ها می توانند تاثیر درمانی هورمون رشد را کاهش دهند.

تقویت سیستم استخوان ها و مفاصل که موجب استحکام بدن در زمان انجام تمرینات سنگین می شود و انعطاف پذیری را افزایش می دهد.

چربی سوزی قوی

عضله سازی و افزایش حجم عضلات

افزایش قدرت فیزیکی

بهبود توان و عملکرد حین تمرین

ریکاوری سریع

بهبود سطح کلسترول

پوست شاداب تر و رفع چروک های پوست

افزایش میزان متابولیسم (سوخت و ساز)

بهبود سیستم ایمنی بدن

خواب عمیق تر

افزایش سطح انرژی برای انجام تمرینات ورزشی

افزایش قدرت عضلانی

کمک به درمان آثار شکستگی استخوان (با تجویز پزشک)


تزریق سوماتروپین

عوارض سوماتروپین برای بدن

عوارض سوماتروپین برای بدن، می تواند همراه با نشانه های متعدد باشد. توجه داشته باشید که مانند سایر داروها، تمامی عوارض جانبی سوماتروپین (هورمون رشد انسانی)، در همه افراد مشاهده نمی شود.

بلکه عوارض سوماتروپین در افراد مختلف با توجه به شرایط بدنی و سایر عوامل نظیر میزان دوز و مدت زمان مصرف سوماتروپین، متفاوت خواهد بود. هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی و مثبت، می تواند موجب بروز عوارض ناخواسته شود.

اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.  دوره مصرف سوماتروپین در بدنسازی، لازم است حتما با تجویز پزشک باشد تا عوارض دارویی هورمون رشد به حداقل برسد.

مقدار دوز مورد نیاز مصرفی هورمون رشد را فقط از طریق آزمایش خون می توان مشخص کرد. این تستها مختص شناسایی گلوکاگون، انسولین و سوماتروپین در خون هستند.

با توجه به اینکه سوماتروپین علاوه بر عضله سازی و چربی سوزی، بر تراکم استخوانها تاثیر می گذارد، MRI گرفتن از استخوانها و رادیوگرافی نیز از روش های بررسی فعالیت نواحی رشد تراکم استخوان محسوب می شود که به عنوان شاخصه‌ های هورمون سوماتروپین شناخته می شوند.

پیش از اینکه عوارض سوماتروپین را ذکر کنیم باید بگوییم که برخی از افراد به سوما، آلرژی دارند. اگر هر کدام از علائم آلرژیک مانند تنگی نفس، تورم زبان، لب ها و صورت را مشاهده کردید، مصرف دارو را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی سوماتروپین

سردرد، ضعف

افزایش قند خون (هیپرگلایسمی)

کاهش میزان تیروئید (هیپوتیروئیدیسم)

ژنیکوماستی

درد در محل تزریق

تولید آنتی بادی علیه هورمون رشد

لوسمی (سرطان خون (لوسمی یا لوکمیا)؛ لوسمی سرطان خونی است که به دلیل افزایش بی‌ رویه تعداد گلبول‌های خون ایجاد می‌ شود. سوماتروپین می تواند باعث افزایش حجم گلبول های خون شود.

 

 هشدارها در دوره مصرف سوماتروپین:

انجام معاینات نظیر سنجش تراکم استخوان، انجام آزمایشات خون و رادیولوژی

معاینه و بررسی عملکرد تیروئید

توجه به بروز علائم آکرومگالی (آکرومگالی یک اختلال هورمونی نادر است که با تولید بیش از حد هورمون رشد  توسط غده هیپوفیز تشخیص داده می شود. غده هیپوفیز یک غده از غدد درون ریز بدن است.)

بررسی سطح گلوکز خون

بیماران دارای سندروم ترنر از سوماتروپین استفاده نکنند، مگر اینکه با تجویز پزشک باشد و برای بروز اختلالات قلبی عروقی معاینه شوند.

انجام آزمایشهای عملکرد تیروئید و بررسی علائم عفونت دستگاه تنفسی

 

سنتز ناقص هورمون رشد باعث ایجاد علائم زیر می شود:

 • آتروفی (کوچک شدن) یا تحلیل عضلات
 • کاهش فعالیت جنسی
 • تغییر حالت عاطفی
 • اضطراب و افسردگی
 • اختلالات حافظه
 • نقص عملکرد سیستم قلبی – عروقی
 • حساسیت شدید پوست نسبت به نور خورشید
 • خشکی پوست، ایجاد آکنه یا جوش صورت
 • افزایش وزن بدون تغییر رژیم غذایی معمولی روزانه همراه با احتباس آب
 • شکنندگی استخوانها
 • ضعف تاندونها و رباطها
 • تعرق زیاد
 • خستگی شدید

علائم زیر از عوارض احتمالی سوماتروپین (HGH) در بدنسازی است:

 • حالت تهوع و سرگیجه
 • درد و نفخ شکم و مشکلات گوارشی
 • درد معده
 • تورم دست‌ها و پاها
 • درد در ناحیه لگن، زانوها و مفصل ران
 • گوش درد همراه با تورم و داغ شدن گوش
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • بالا رفتن دمای بدن
 • ورم بدن
 • درد در ناحیه بالای شکم و کمر
 • احساس مورمورشدن یا بی‌حسی در دست‌ها ،مچ و انگشتان
 • ایجاد التهاب در مفاصل فک، آرنج، نوک انگشتان
 • بالا رفتن فشار خون
 • خشکی دهان و احساس تشنگی
 • افزایش بیش از حد ادرار
 • سردرد ناشی از افزایش فشار در جمجمه‌، که می تواند همراه با زنگ زدن گوش و مشکلات بینایی و درد پشت چشم باشد. این عارضه جانبی نادر، از عوارض هورمون رشد است که با افزایش فشار داخل جمجمه، موجب تغییرات دید، سردرد، تهوع یا استفراغ می شود.
 • آماس لوزالمعده (درد شدید در بخش بالایی معده که در قسمت پشت احساس می شود)
 • نفخ و درد معده
 • افزایش فشار خون
 • فشار شدید بر غدد فوق کلیوی با علائم ضعف شدید، سرگیجه، کاهش وزن، تغییر رنگ پوست، احساس خستگی
 • احساس درد، خارش و تغییر رنگ در ناحیه تزریق سوما
 • افزایش ناگهانی وزن همراه با احتباس آب
 • علائمی مشابه با سرماخوردگی و آنفولانزا، نظیر گرفتگی بینی، عطسه، گلو درد، گوش درد
 • یبوست
 • افزایش ضربان قلب
 • بثورات جلدی
 • تعریق شبانه، خارش شدید، افزایش فشار خون، التهاب گلو، کاهش پلاکت خون، کاهش لنفوسیت خون، کاهش لکوسیت خون، گزگز اندامها، نوروپاتی،آکنه، التهاب مخاط بینی، سوءهاضمه، عفونت دستگاه ادراری، ادم، سرفه، سینوزیت، عفونت دستگاه تنفسی، تب، کم کاری تیروئید، درد عضلانی، افزایش تونیسیته عضلات، علائم شبه آنفولانزا، اضطراب، کاهش منیزیم خون، طاسی، واکنش های محل تزریق، عفونت ها، گشادسازی عروق، بی اشتهایی، حالت خواب آلودگی، احساس ناخوشی، التهاب گوش میانی، کونژکتیویت، مشکلات شبکیه دیابتی، مدفوع چرب، خونریزی مقعدی، بزرگ شدن پستانها، التهاب معده، عفونت قارچی، افزایش چربی خون، افزایش تری گلیسرید خون، احتباس مایعات بدن، کم شدن آب بدن، درد مفصل، گوژپشتی، درد در اندامهای انتهایی، پشت درد، عفونت قسمت بالایی دستگاه تنفسی، التهاب برونش، اسپاسم برونش. / موسسه خدمات دارویی رضوی

سوماتروپین

موارد منع مصرف سوماتروپین

تشخیص مصرف سوماتروپین (هورمون HGH) بر عهده پزشک با تجربه در زمینه مصرف داروهای هورمونی است. این تشخیص شامل موارد مصرف و همچنین موارد احتیاط و منع مصرف سوما می‌باشد. از موارد منع مصرف سوماتروپین به صورت قرص یا آمپول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بسته شدن اپی فیز

مشکلات ریه

مشکلات تنفسی (آپنه = ایست موقتی تنفس)

ضایعه و تومور فعال داخل جمجمه

در صورت داشتن علائم آلرژی و حساسیت به این دارو و ترکیبات آن، داشتن حساسیت به بنزیل الکل، رتینوپاتی دیابتی، نارسایی ریوی حاد، بیماریهای بحرانی حاد، سندروم ویلی پرادر در کودکان خیلی چاق، اپی فیزهای بسته شده

اختلال غده هیپوفیز، بیماری تیروئید (بیماران مبتلا به هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید)

افراد مبتلا به مشکلات بینایی به علت دیابت، از داروی سوماتروپین استفاده نکنند.

افراد زیر 20 سال با سابقه ورزشی کم و سطح تمرین مبتدی و سایر موارد احتمالی که با آزمایش و معاینات پزشکی مشخص می شود.

حساسیت به سوماتروپین و ترکیبات آن وجود عوارض ناشی از جراحی اخیر، آسیب دیدگی یا زخم ها افراد دارای ضایعات پوستی بدخیم آسیب سر یا تومور مغزی انحنای غیر طبیعی ستون فقرات (اسکولیوز = کوژ شدن پشت به راست یا چپ = کژپشتی)

افراد مبتلا به هر نوع سرطان، از داروی سوماتروپین استفاده نکنند. زیرا این هورمون که با نام هورمون رشد انسانی نیز شناخته می شود، می تواند باعث تحریک و رشد بیش از حد سلولهای بدخیم سرطانی شود.

افرادی که نشانه های واضح سرطان ندارند، حتما قبل از مصرف سوماتروپین، از طریق انجام آزمایش خون، نشانه های وجود تومور را در بدن بررسی کنند.

 

 

مصرف سوماتروپین برای خانمها

مصرف سوماتروپین برای خانمها نیز متداول است، بانوان برای داشتن عضلات حجیم، بدون چربی و باسن خوش فرم، سوماتروپین مصرف می کنند. البته میزان دوز مصرفی سوماتروپین برای خانمها، معمولا بین 1.3 الی 1.5 برابر کمتر از مردان است.

به طور معمول مقدار دوز تجویزی برای ورزشکاران زن، حدود 4 الی 8 واحد در روز می باشد که در دو نوبت مصرف می شود. طول دوره سوماتروپین برای خانمها نباید بیشتر از 3 الی 4 ماه باشد.

سوماتروپین

اثرات و عوارض مصرف سوماتروپین در خانمها 

عوارض مصرف سوماتروپین در خانمها مشابه عوارض سوماتروپین در آقایان است که در همین صفحه به شرح آن پرداخته ایم.

فواید مصرف سوماتروپین برای خانم ها

از اثرات مطلوب و فواید مصرف سوماتروپین در خانمها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آب شدن چربی در نواحی که تزریق انجام می شود، نظیر شکم، پهلو، باسن، پاها

خوش فرم شدن و عضلانی شدن باسن و پاها

رفع خشکی بدن و بهبود قابلیت ارتجاعی بدن

رفع چین و چروک پوست

خانها برای رسیدن به حداکثر نتیجه از مصرف سوما (هورمون HGH)، لازم است رژیم غذایی سالم و تمرینات منظم داشته باشند و به نکات زیر توجه داشته باشند:

داشتن خواب کافی در حدود 8 الی 10 ساعت

رعایت رژیم غذایی سرشار از پروتئین

رعایت برنامه تمرینی اصولی و منظم

مصرف آرژنین، کراتین، گلوتامین

استفاده از ویتامین های E و C

مصرف سوماتروپین تحت نظر پزشک انجام شود.


تست دوپینگ سوماتروپین

تست دوپینگ سوماتروپین

 رژیم غذایی سوماتروپین

برای کسب بهترین نتیجه از مصرف سوماتروپین لازم است به رعایت رژیم غذایی سوماتروپین اهمیت داده شود. در غیر این صورت نتایج مطلوبی از مصرف سوما مشاهده نخواهد شد.

نکات زیر در رعایت رژیم غذایی سوماتروپین برای بدنسازانی که به دنبال افزایش حجم عضله هستند، ضروری می باشد:

داشتن حداقل 6 وعده غذا در طول شبانه روز (لازم است، هر دو الی سه ساعت یک بار، غذا بخورید)

مصرف غذاهایی با کالری مفید و سالم

مصرف حداقل میزان چربی و کربوهیدرات های زود جذب

حتما یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از تمرین غذا خورده شود.

به نسبت پروتئین، چربی و کربوهیدرات در مواد غذایی توجه شود.

 

قیمت سوماتروپین خرید سوماتروپین بدنسازی

انواع برندها و قیمت سوماتروپین

انواع برند سوماتروپین در بازار داروهای بدنسازی وجود دارد و قیمت سوماتروپین بستگی به نوع برند و سایر عوامل دارند. قیمت سوماتروپین (هر واحد بین الملل (IU))، حدود 500 تا 1000 دلار است. از در دسترس ترین انواع برند سوماتروپین می توان به سوماتروپین آرژانتینی، سیناتروپین (سیناژن)، اکسیر و سوماتروپین الکسیر آلمان اشاره کرد.

قیمت سوماتروپین خارجی از سوماتروپین ایرانی گرانتر است. البته طی سال های اخیر، شرکت های داروسازی ایرانی توانسته اند سوماتروپین با کیفیت مطلوب تولید کنند و تا حدودی نیاز کشور را به این هورمون با قیمت مناسب، تامین کنند.

می توانید قیمت انواع سوماتروپین داروخانه ای نظیر ، سیناتروپین (سیناژن) و قیمت خرید سوماتروپین اکسیر و سایر تولیدکنندگان داخلی را به صورت حضوری از داروخانه ها پرس و جو کنید. از شرکتهای معتبر تولید کننده HGH در ایران سیناژن است و اغلب بدنسازها محصول این شرکت را با نام سیناتروپین می‌ شناسند.

سیناتروپین بصورت مایع تولید می شود و به صورت قلم های خودکاری 16 و 32 واحدی در دسترس هستند. به طور معمول میزان دوز مصرفی سوماتروپین برای بدنسازان در سطح متوسط، روزی 4 واحد است که با تنظیم 20 کلیک روی قلم خودکاری، این مقدار را می توان تزریق نمود.

در بسته بندی های قبلی سوماتروپین، معمولا 5 سوزن انسولین همراه با قلم خودکاری وجود داشت؛ اما در حال حاضر سوزن در بسته بندی ها وجود ندارد و لازم است سوزن را جداگانه تهیه کرد. بنابراین هنگامی توان آن را تا سه هفته در دمای اتاق (زیر ۲۵ درجه سانتی گراد) نگهداری کرد. پیشنهاد می کنیم به شرایط نگهداری دارو که در بسته بندی آن درج شده است، دقت داشته باشید. اگر به دنبال سوماتروپین ارزان هستید، سیناتروپین یکی از ارزان ترین انواع سوماتروپین است که به راحتی می توان از داروخانه ها تهیه کرد.

اگر به دنبال بهترین مارک سوماتروپین در ایران هستید، اغلب بدنسازان سومای آرژانتینی را پیشنهاد می کنند. سومای آرژانتینی ساخت کشور آرژانتین است و یک داروی وارداتی می باشد. هنگام خرید سومای آرژانتینی توجه داشته باشید که حتما داروی اصل یخچالی و تاریخ دار تهیه کنید. تغییرات قیمت دلار روی نوسان قیمت سوماتروپین خارجی موثر است.

قیمت آمپول hgh هورمون HGH-1

نحوه تشخیص سوماتروپین تقلبی و اصل

با توجه به تحریم  های شدید در طی سال های اخیر، بسیاری از برندهای سوماتروپین خارجی اصل در حال حاضر در بازار ایران موجود نیستند. اما مطابق گزارشات اعلام شده بسیاری از این برندها در کشور به فروش می رسند و افراد متقلب در حال تولید سوماتروپین (هورمون HGH) تقلبی و توزیع آن به جای سوماتروپین اصل در بازار داخلی هستند.

تشخیص سوماتروپین تقلبی-min

لازم است توجه داشته باشید که ظاهر و نوع بسته بندی سوماتروپین به صورت (قرص HGH و آمپول HGH) تقلبی می تواند بسیار مشابه سوماتروپین اصل باشد. به طوری که برای تشخیص سوماتروپین تقلبی و سوماتروپین اصل نیاز به تست آزمایشگاهی است.

در بعضی موارد نیز ممکن است سوماتروپین اصل به صورت غیرقانونی وارد کشور شود. اما ممکن است به دلیل شرایط نامناسب نگهداری، حتی با وجود داشتن تاریخ انقضا، این داروی هورمونی فاسد شده باشد. اگر متوجه تغییر رنگ یا وجود ذرات معلق در ویال تزریقی سوماتروپین شده اید، به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید.


قیمت آمپول hgh هورمون HGH-2

بهترین برند سوماتروپین چیست؟

می توان گفت بهترین برند سوماتروپین از مارک های معتبر خارجی نظیر نوردکس است؛ البته اگر بتوان به برند سوماتروپین اصل و سالم دسترسی پیدا کرد.

در حال حاضر برای خرید سوماتروپین اصل داروخانه ای می توانید از برندهای معتبر ایرانی با برچسب اصالت دارو و تایید وزارت بهداشت استفاده کنید. شرکت هایی نظیر داروسازی اکسیر در حال تولید سوماتروپین هستند.

در طی سالهای اخیر به دلیل کمبود داروهای معتبر خارجی در بازار، شرکت های داروسازی برای تامین نیاز داخلی، پیشرفت چشمگیری در تولید داروهای هورمونی از جمله هورمون رشد سوماتروپین داشته اند که می توانید با خیال راحت از آنها استفاده کنید.

نحوه افزایش طبیعی هورمون رشد در بدن

در فیلم زیر دکتر برگ (Berg)، روش های افزایش طبیعی ترشح هورمون رشد را برای افرادی که تمایل به مصرف آمپول و قرص سوماتروپین در بدنسازی ندارند، شرح می دهد. حفظ مقدار استاندار هورمون رشد، باعث حفظ جوانی و شادابی بیشتر می‌گردد. بنابراین اگر می خواهید نحوه افزایش طبیعی هورمون رشد در بدن را بدانید، پیشنهاد می کنیم این ویدئو را مشاهده کنید:

 


قیمت سوماتروپین خرید سوماتروپین بدنسازی-1

 

سخن پایانی

این مقاله، کاملترین راهنمای سوماتروپین است و 66 مارکت سعی کرده است تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد سوماتروپین را با استناد بر منابع معتبر جمع آوری کند.

سوماتروپین (آمپول و قرص HGH)، مانند سایر داروها در کنار تاثیرات درمانی و مثبت که دارد، می تواند با عوارض همراه باشد. بروز این عوارض در افراد مختلف یکسان نیست و بستگی به مقدار مصرف، زمان مصرف، نحوه مصرف، شرایط بدنی، سطح تمرینات ورزشکار و … دارد.

اگر مصرف سوماتروپین با تجویز پزشک متخصص و آگاه نسبت به عملکرد هورمون ها باشد، می توان بهترین نتیجه را از مصرف سوماتروپین کسب کرد و عوارض مصرف سوماتروپین را به حداقل رساند.

لازم است توجه داشت که مصرف سوماتروپین یا هر نوع داروی هورمونی دیگر که با هدف عضله سازی، چربی سوزی و بهبود عملکرد مصرف می شود، فقط بخشی از چرخه در این فرایند است. بنابراین نمی توان صرفا بر مصرف داروهای بدنسازی تکیه کرد و انتظار معجزه داشت. بلکه لازم است برای رسیدن به اهداف ورزشی، بر اهمیت تغذیه صحیح، برنامه تمرینی مناسب، استراحت و آرامش نیز توجه داشت.

اغلب ورزشکاران حرفه ای برای آمادگی در مسابقات بدنسازی، از هورمون رشد استفاده می کنند؛ اما اگر هدف از ورزش بدنسازی، صرفا رسیدن به تناسب اندام و سلامتی باشد، ضرورتی برای مصرف سوماتروپین وجود ندارد.

این مقاله راهنمای مصرف سوماتروپین در بدنسازی است که براساس ترجمه برترین مقالات انگلیسی از سایت های معتبر پزشکی و تحقیقات انجام شده بر روی سوماتروپین (هورمون رشد انسانی) جمع آوری شده و هدف آن، صرفا اطلاع رسانی در مورد این داروی هورمونی است. دوز مصرف سوماتروپین در این مقاله، به عنوان مثال ذکر شده و مصرف سوماتروپین بدون تجویز پزشک، به هیچ عنوان توصیه نمی شود و مورد تایید “66 مارکت” نیست.

هدف از انتشار این مطلب، اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی ورزشکاران در زمینه مصرف هورمون رشد انسانی (سوماتروپین) در بدنسازی است. بنابراین پیشنهاد می کنیم این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید سوالات خود را در زمینه سوماتروپین، در بخش دیدگاها مطرح کنید.


شما عزیزان می توانید سوالات و نظرات خود در زمینه سوماتروپین در بدنسازی را در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید:

 منابع:

 • راهنمای کاربرد داروهای ژنریک ایران
 • درسنامه جامع داروهای رسمی ایران
 • فارماکولوژی پایه و بالینی کاتزونگ
 • وبسایت Drugs.com و dorvana
 • گروه دارو: هورمون های رشد

* مطالب و مقالات 66 مارکت، برای کسب اطلاعات بیشتر است. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود، بنابراین برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت نمایید.

4.6/5 - (64 امتیاز)

24 دیدگاه در “قیمت سوماتروپین + نحوه مصرف سوماتروپین در بدنسازی

 1. کوروش گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما بنده سوماتروپین خشک و حلال گرفتم و خودکاری نیست الان بروشور داخل جعبه رو که خوندم نوشته بعد غز یک بار مصرف دارو رو دور بریزید سعنی اینجوری من نمیتونم به دو دوز تقسیمش کنم ؟؟ یا اگه میتونم راهش رو میفرمایید خیلی ممنون میشم واقعا

 2. روح الله گفت:

  واقعاً عالی بود ..از نقل برسی راهنمایی بسیار عالی بود

  1. 66 مارکت گفت:

   ممنون از بازدیدتون، خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم

 3. علی گفت:

  سلام
  من بدنسازم و سابقه تمرینی دارم
  میخوام ۱۰کیلو کم کنم
  میتونم برا نتیجه گیری بهتر ۴واحد ناشتا
  ۲یا۴واحد قبل خواب بزنم
  سیناتروپین
  ممنون

 4. علی گفت:

  سلام
  من بدنساز هستم و حدود ۱۰کیلو اضافه وزن دارم و میخوام کم کنم و صبح ها میرم باشگاه. برای نتیجه گیری بهتر و زودتر آیا میتونم سیناتروپین رو ۴واحد ناشتا و ۲واحد قبل خواب تزریق کنم و یا ۴واحد قبل خواب
  ممنون میشم جواب بدین

 5. سامان گفت:

  کامل و عالی ترین مقاله سوماتروپین بود

 6. علی گفت:

  سلام دو تا سوال داشتم

  چهار واحد یعنی عدد تزریق سیناژن خودکاری ۳۲واحدی را روی عدد ۴بذاریم آخه جایی از عدد ۲۰اسم بردین

 7. امیرمحمد گفت:

  خیلی عالی و جامع بود کیف کردم

  1. 66 مارکت گفت:

   خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم

 8. محمد فاروقی گفت:

  سلام
  من سوماتروپین 32 واحدی دارم، این دارو بوسیله متخصص غدد برای 12 ماه برای پسرم تجویز شد که در 9 ماهه درمان شد،

 9. علیرضا گفت:

  سلام ،خسته نباشین
  اگه کسی قصد مصرف سوماتروپین رو داشته باشه ،به چه دکتری باید مراجعه کنه به دکتر غدد؟

 10. محمد حسین گفت:

  سلام برای رشد قد میخوام از سوما استفاده کنم ۱۷ سالمه عکس از کاسه زانو گرفتم سطح رشدم هنوز بازه بهترین مارک و چند دوز پیشنهاد میدین ممنون میشم کمکم کنینن

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام محمد حسین عزیز، حتما به پزشک مراجعه کنید و بدون نسخه متخصص سوماتروپین مصرف نکنید ،لازمه قبل از مصرف آزمایش بدین. در حال حاضر بهترین مارک سوماتروپین در داروخانه، تولید شرکت های داروسازی سینادارو و اکسیر است.

 11. مسلم گفت:

  خیلی خیلی ممنون واقعا بینهایت کامل و تکمیل بود لذت بردم از خواندن مطلب

  1. 66 مارکت گفت:

   ممنون از بازدیدتون 🙏🙏🙂

 12. محمد گفت:

  آفرین خیلی عالی و کامل بود
  احسنت
  دمت گرم
  اصلا سابقه نداشته که من جایی توی فضای مجازی کامنت بذارم ولی مطلبت انقدر جامع بود و برخلاف مقاله های کپی پیستی و گوگل ترنسلیتی واقعا بی نظیر بود

  1. 66 مارکت گفت:

   محمد عزیز، ممنون از بازدیدتون و دقتی که موقع مطالعه داشتین. خوشحالیم که تونستیم در این زمینه اطلاع رسانی مفیدی داشته باشیم 🙂

 13. هادی گفت:

  سلام
  مصرف سوما با هدف افزایش قد برای افراد مبتدی به همراه تمرینات ورزشی کششی در چه دوز و چه ساعاتی از روز بهتره مصرف بشه؟؟؟
  ممنون

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام، برای مصرف سوماتروپین برای افزایش قد، نیاز به مشاوره دارین، می تونین از راهنمایی پزشک یا مربی مجرب ما استفاده کنید

 14. پیمان گفت:

  باسلام.خدا قوت..در جایی فرمودید که دوز 6الی8 واحد در روز در دو نوبت برای بدنسازان متوسط عالی است..اما در جایی دیگر در پایان مطالب فرمودید که دوز 4 واحد در روز برای بدنساز متوسط کافیست..من کمی گیج شدم لطفاً مرا روشن بفرمایید..با تشکر فراوان..

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام، ممنون
   به طور معمول، مصرف 4 واحد در روز برای یک بدنساز متوسط کافی است. اما نحوه مصرف برای بدنسازان متوسط که برای آمادگی در مسابقات تلاش می کنند متفاوت است. زمان مصرف سوما و دوز مصرفی سوماتروپین در دوره حجم، چهار واحد قبل از خواب است. در دوره کات دو واحد ناشتا، دو واحد قبل از تمرین و چهار واحد قبل از خواب استفاده می شود. لازم است مصرف سوما حتما بعد از انجام چکاپ و با دستور پزشک و تحت نظارت مربی انجام شود.

   1. علی گفت:

    دم شما گرم از توضیحاتتون. چجور میتونیم خرید کنیم؟

 15. حبیب گفت:

  عالی و‌کامل…دمت گرم

  1. 66 مارکت گفت:

   ممنون از بازدیدتون 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *