استروئید

مقایسه انواع استروئیدهای آنابولیک

جدول مقایسه بهترین استروئیدها برای حجم عضله-

مقایسه انواع استروئیدهای آنابولیک برای حجم + نحوه ترکیب

در این مقاله به مقایسه انواع استروئیدهای آنابولیک و نحوه ترکیب استروئیدهای آنابولیک برای حجم عضله با مقایسه مزایا و معایب هر یک پرداخته ایم. بهترین استروئیدها برای مصرف در دوره حجم خشک عضله و دوره حجم کلاسیک بدنسازی متفاوت است.

به همین دلیل جدول مقایسه استروئیدها را با ذکر مزایا و عوارض هر استروئید در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم؛ باتوجه به جدول مقایسه و شناخت استک های استروئید در رده بندی قدرت استروئیدها، می توانید برای انتخاب نحوه ترکیب استروئیدهای آنابولیک در دوره افزایش حجم آگاهی کسب کنید.

مطالب و مقالات 66 مارکت، جنبه بررسی و اطلاع رسانی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود، بنابراین برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.

استروئید آنابولیک چیست؟

استروئید آنابولیک (Anabolic steroids) که معمولاً با نام استروئید آنابولیک آندروژن یا به اختصار AAS شناخته می‌شود، دسته‌ای از استروئیدهای آندروژن هستند. این استروئیدها شامل آندروژن‌های طبیعی مانند تستوسترون و همچنین مواد صنعتی می باشند که از نظر ساختار و عملکرد مشابه تستوسترون عمل می‌ کنند.

ورزشکاران حرفه ای با انگیزه جدی برای پیروزی در مسابقات، از ترکیب چند استروئید آنابولیک برای افزایش حجم کلاسیک یا افزایش حجم عضله خشک استفاده می کنند. داروهای استروئیدی آنابولیک و آندروژنیک به طور چشمگیر موجب بهبود عملکرد و رشد عضلانی می شود. آندروژن‌ ها هورمون هایی هستند که به طور طبیعی و به مقدار بسیار کم، در بیضه (مردان) و غدد فوق کلیوی (زنان) تولید می شوند. تستتوسترون، هورمون استروئیدی آنابولیک اصلی تولید شده توسط بدن شما برای عضله سازی می باشد. در حقیقت تستوسترون یک آندروژن است که تاثیرات آن به خوبی‌ شناخته شده است.

استروئیدهای آنابولیک برای حجم

آنابولیک چیست و به چه معنی‌ است؟ کلمه آنابولیک از آنابولیسم که ریشه یونانی دارد، گرفته شده‌ است. آنابولیسم یک فرایند متابولیکی مثبت و طبیعی در سیستم بدن است. این فرایند منجر به عضله سازی می شود و نقطه مقابل کاتابولیسم است. بدن با قرار گرفتن در شرایط کاتابولیک عضله سوزی می کند و در فرایند آنابولیک عضله سازی می کند. اکنون که هدف شما افزایش حجم است، پس نیاز به تقویت و بهبود این فرایند آنابولیک دارید. استروئیدهای آنابولیک منابع خارجی هستند که بدن برای رشد چشمگیر عضلانی از آن بهره می برد. این منابع با عوارض متعدد نیز همراه هستند، اما ورزشکارانی که انگیزه شدید برای پیروزی در مسابقات را دارند، از این منابع خارجی استفاده می کنند.

علت مصرف استروئیدهای آنابولیک

چرا داروهای استروئیدی برای ورزشکاران بسیار جذاب هستند؟ استروئیدهای آنابولیک، علاوه بر بزرگتر کردن عضلات، آسیب عضلانی که در طول تمرین سخت ایجاد می شود را کاهش دهند و به ورزشکاران کمک می کند تا سریعتر ریکاوری شوند. همچنین به آنها توان بیشتری برای تمرین می دهد. ورزشکاران و همچنین اغلب افراد غیر ورزشکار، علاقمند به داشتن بدن عضلانی هستند که هنگام مصرف دارو به آن دست می یابند.

تستوسترون دو اثر اصلی بر بدن شما دارد:

اثرات آنابولیک که باعث تقویت عضله سازی می شود.

اثرات آندروژنیک که مسئول صفات مردانه مانند رشد موهای صورت و صدای ضخیم تر است.

جلوگیری از عوارض استروئید

برای جلوگیری از عوارض استروئیدها و امن ترین حالت استفاده از این منابع آنابولیک، لازم است نحوه انتخاب ترکیب استروئیدها باهم، مزایا و معایب هر استروئید، حمایت از دوره استروئید برای افزایش حجم و روش های پاکسازی استروئیدهای آنابولیک برای از بین بردن عوارض استروئید را بدانید. در ادامه تمامی موارد مذکور به طور کامل شرح داده شده است.

** این مقاله ترجمه و جمع آوری شده از منابع معتبر است و صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد. مصرف داروهای آنابولیک دوپینگ محسوب می شود و از سوی سازمان جهانی بهداشت مورد تایید نیست و توسط سازمان غذا و دارو (FDA) آزمایش یا تأیید نشده اند.

تاثیر استروئیدهای آنابولیک برای حجم بدنسازی

بهترین استروئیدهای آنابولیک برای حجم در بدنسازی

ورزشکارانی که برای افزایش حجم و بهبود عملکرد خود تستوسترون مصرف می کنند، می توانند با استفاده از لیست استروئیدهای آنابولیک، برای حجم در بدنسازی و انتخاب بهترین ترکیب استروئید برای این دوره آگاهی کسب کنند. استروئیدهای آنابولیک مورد استفاده توسط ورزشکاران، اغلب اصلاحات ترکیبی تستوسترون هستند. به خطرناک ترین استروئید و بهترین استروئیدها برای حجم، استروئیدهای طراح گویند. 

استروئید طراح چیست؟

به یک دسته از استروئیدهای آنابولیک بسیار قدرتمند، به اصطلاح “طراح” گویند. این گروه، استروئیدهای مصنوعی هستند که به طور غیرقانونی ایجاد شده اند تا با آزمایش های فعلی دارویی، قابل شناسایی نباشند. استروئیدهای طراح، مخصوص ورزشکارانی ساخته شده اند که دلیل پزشکی برای مصرف استروئید ندارند. به همین دلیل، این نوع استروئید توسط سازمان غذا و دارو (FDA) مورد آزمایش قرار نگرفته یا تأیید نشده است.

بهترین استروئیدهای آنابولیک برای حجم عضله

اکثر استروئید‌های آنابولیک برای دوره حجم، می توانند باعث افزایش حجم شوند. اما برخی‌ از آنها قوی تر از سایر استروئید‌ها هستند. بهترین استروهای آنابولیک برای حجم عضله با توجه به نوع هدف متفاوت است. ترکیب استروئیدهای انتخابی برای دوره حجم کلاسیک و دوره حجم خشک عضله یکسان نیست. اما برخی ترکیبات نظیر تستوسترون، به عنوان یک ترکیب پایه در تمام دوره های افزایش حجم ضروری هستند. زیرا تستوسترون روی بدن اکثر افراد به خوبی جواب می دهد و ترکیب آن با سایر استروئیدها موجب تاثیرگذاری بیشتر می شود.

تستوسترون- استروئید آنابولیک

(تستوسترون از استروئیدهای آنابولیک برای حجم)

بنابراین بهترین دوره حجم باید دارای تستوسترون به عنوان یک ترکیب پایه باشد و در کنار آن یک یا دو مورد از استروئیدهای آنابولیک زیر که در جدول به مقایسه آنها پرداخته ایم، انتخاب شود:

1- ترنبولون

2- دیانابول

3- دکا دورابولین

4- آنادرول

جدول مقایسه استروئیدهای آنابولیک

1- استروئید آنابولیک ترنبولون
معرفی ترنبولون ترنبولون یکی‌ از استروئیدهای قوی در دوره حجم بدنسازی است.

هم خانواده استروئید دکا دورابولین است.

قدرت ترنبولون در مقایسه با تستوسترون بسیار بیشتر است.

مزایا ترنبولون حجیم و خشک کننده شدید ماهیچه

افزایش حجم خالص عضلانی

افزایش قدرت

برجستگی رگ‌های بدن

بدون احتباس آب

معایب ترنبولون: احتمال ایجاد بزرگی‌ سینه

افزایش سرعت ریزش مو

سمی بودن

احتمال کاهش عملکرد هوازی

افزایش فشار خون

عرق شبانه‌

افزایش سطح کلسترول‌ بد

2-استروئید آنابولیک دیانابول:
معرفی دیانابول: دیانابول یک استروئید فوق العاده برای افزایش حجم است.

دیانابول در صدر استروئید‌های عضله‌ ساز است.

هدف این استروئید، صرفا افزایش حجم است.

موثر در افزایش بی نظیر حجم می باشد.

موجب افزایش سریع حجم می شود.

مزایا دیانابول: افزایش حجم عضلات

عضله سازی سریع

افزایش قدرت بسیار زیاد

بدون نیاز به تزریق

معایب دیانابول: افزایش سطح کلسترول

ایجاد آکنه

سمی کردن کبد و نیاز به پاکسازی

احتمال افزایش بزرگی‌ نامتعارف سینه‌ها

ریزش مو

3- استروئید آنابولیک دکا دورابولین:
معرفی دکا دورابولین دکا دورابولین نام تجاری هورمون پایه ناندرولون دکانوات است که از اواسط دهه ۶۰ میلادی تاکنون مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

دکا دورابولین همانند دیانابول محبوب است.

مصرف ترکیبی‌ آن با سایر استروئید‌ها بسیار موثر است.

روش مصرف ایده‌ال دکا دورابولین، در طول یک دوره ۱۲-۱۶ هفته‌ای ۴۰۰ میلی‌گرم است.

دکا دورابولین یک هورمون شبه پروژسترون است.

مزایا دکا دورابولین: دارای عوارض جانبی استروژنی و آندروژنی کمی است.

به دلیل اینکه کم عوارض ترین استروئید است، شما زمان و هزینه کمتری را در دوره پاکسازی بعد از آن صرف می کنید.

ترکیب این استروئید با دیگر آندروژن‌های قوی تر، می تواند بسیار موثرتر و بدون هیچگونه عارضه جانبی بدی همراه باشد.

این استروئید میتواند باعث بهبود حجم عضلات، افزایش قدرت و ترمیم مفاصل شود.

معایب دکا دورابولین:

دکا دورابولین یکی‌ از کم عواض ترین استرویید‌های موجود و سالم ترین هورمون بدنسازی است، اما برخی‌ از عوارض جانبی مصرف افراطی دکا به شرح زیر است :

ورم

بزرگی‌ پروستات

مشکلات قاعدگی در زنان

سمیت کبد

حمله قلبی

افزایش پرخاشگری

آکنه

بزرگی‌ نامتعارف سینه‌ها

افزایش فشار خون

کوچک شدن بیضه‌ها

افزایش سرعت پیری استخوان

افزایش سایز کلیتوریس زنان

ناباروری

اختلالات جنسی‌

4- استروئید آنابولیک آنادرول :
معرفی آنادرول: آنادرول با نام تجاری آنادرول ۵۰ شناخته می شود.

این هورمون اکسیمتولون، یکی‌ از قویترین استروئید‌های آنابولیک در دوره حجم محسوب می شود.

استروئید آندرول، باعث افزایش قدرت بسیار زیاد و افزایش سریع حجم می شود.

این افزایش حجم تا ۲۰-۳۰ پوند در طول ۴-۶ هفته است.

مزایا آنادرول: افزایش شدید حجم

افزایش چمگیر قدرت

عضله سازی و ریکاوری سریع

عدم تبدیل به استروژن

افزایش حجم باکیفیت و خالص عضلانی

معایب آنادرول:
افزایش سطح کلسترول

احتمال افزایش نامتعارف سایز سینه‌ها

سمی کردن کبد

ایجاد آکنه

ریزش مو

لیست استروئید‌های آنابولیک عضله‌ ساز

در این بخش به بررسی اجمالی لیست استروئیدهای آنابولیک عضله ساز شامل تستوسترون، ترنبولون، دیانابول، دکا دورابولین و آنادرول پرداخته ایم:

دوره افزایش حجم شامل یکی از دو هدف زیر است:

دوره افزایش حجم کلاسیک (افزایش حداکثری سایز و وزن در سریع ترین زمان ممکن با احتباس آب).

دوره افزایش حجم خشک عضلانی (حداکثر افزایش حجم خالص و خشک عضله بدون احتباس آب)

مقایسه دوره های افزایش حجم:

انتخاب بهترین دوره حجم، بستگی به هدف شما دارد. در دوره افزایش حجم خشک، تمرکز روی افزایش حجم خشک عضلانی بدون احتباس آب در سریع‌ ترین زمان ممکن است. اما در دوره حجم کلاسیک، درصد زیادی از رشد و حجم بدست آمده، نتیجه عضله سازی نیست، بلکه حاصل احتباس آب است.

در پایان دوره‌های کلاسیک، به بدنی حجیم و پف کرده خواهید رسید که حدود ۴۰% از آن پس از پایان دوره از بین رود. اما ویژگی “دوره حجم خشک” بدست آوردن عضلاتی خشک، افزایش حجم کمتر و ماندگاری بیشتری بعد از دوره است، زیرا در دوره افزایش حجم خشک، حالت احتباس آب در بدن بسیار کم است یا اصلا وجود ندارد.

نوع رژیم غذایی نیز با توجه به نوع دوره انتخابی تعیین می شود.

** در این مقاله هرآنچه برای انتخاب استک دوره افزایش حجم (با استفاده از استروئیدهای آنابولیک) لازم است بدانید و نحوه استفاده صحیح از استروئیدها را به طور کامل شرح داده ایم. استک کردن یا ترکیب استروئید روشی است برای مصرف‌ کنندگانی که می‌ خواهند به‌ سرعت عضلات خود را حجیم کنند.

معرفی استروئیدهای آنابولیک

1- استروئید آنابولیک تستوسترون 

تستوسترون یک ترکیب ثابت و ضروری در هر دو دوره “افزایش حجم کلاسیک” و “افزایش حجم خشک” است. تستوسترون یک هورمون جنسی مردانه است که به طور طبیعی به مقدار محدود در بدن تولید می شود. این هورمون اولین استروئید آنابولیکی است که به طور مصنوعی تولید شده است و ورزشکاران به عنوان یک منبع خارجی تامین کننده تستوسترون از آن بهره می برند.

استروئید آنابولیک تستوسترون برای افزایش حجم

استروئید آنابولیک تستوسترون، دارای تاثیرات زیر است:

موجب کوتاه شدن مدت زمان ریکاوری می شود.

افزایش استقامت بدن با تولید سلول‌های قرمز خون.

جلوگیری از تجزیه کاتابولیک و سوختن ماهیچه‌ها

جلوگیری از تاثیرات کورتیزول بر تجمع چربی‌‌ها در بدن.

بهبود فرایند سنتز پروتئین و افزایش سرعت عضله‌ سازی.

** لازم به ذکر است، باتوجه به اینکه تستوسترون یک پیش ماده اصلی در افزایش عضله‌ سازی و قدرت می باشد، در ساختار بسیاری از استروئید‌های آنابولیک، به نسبت مشخص، این هورمون وجود دارد. علاوه براین تعداد زیادی از مشتقات تستوسترون به عنوان “استرها” وجود دارد که باعث سردرگمی مبتدیان در تشخیص و انتخاب تستوسترون می شود.

تستوسترون‌ استر‌ چیست؟

به مشتقات تستوسترون، به اصلاح تستوسترون استر گویند. استر به معنی‌ اتصال یک کربن به مولکول اصلی‌ تستوسترون است. در واقع استر کربن و تعداد آن، تعیین کننده میزان و نحوه حلالیت دارو در جریان خون و سرعت آزاد سازی یک استروئید می‌ باشد. هرچه تعداد کربن استر‌ها بیشتر باشد، سرعت آزاد سازی داروی استروئیدی در بدن کاهش پیدا می کند. اغلب مشتقات تستوسترون، دارای زنجیره‌‌های استر کوتاه و هم بلند می باشند.

به طور مثال تستسترون انانتات، نوعی تستسترون خالص است که با استر بلند خود خاصیت طولانی اثری دارد و بسیار محبوب است:

تستوسترون انانتات- استروئیدهای آنابولیک برای حجم

اگر تعداد کربن های متصل شده به تستوسترون زیاد باشد تاثیر مستقیم بر افزایش نیمه عمر تستوسترون خواهد داشت. به طور مثال تستوسترون اتانتات دارای 8 کربن متصل است و نیمه عمر آن افزایش یافته است؛ اما تستوسترون پروبیونات، فقط 3 کربن متصل دارد و نیمه عمر آن بسیار کوتاه است. بنابراین معمولا با مصرف تستوسترون اتانتات، برای افزایش تاثیرگذاری، هم زمان از دیانابول استفاده می شود تا به این ترتیب خواص آروماتاز آن را کاهش دهد.

ترنبولون استات- استروئید آنابولیک برای حجم

2- استروئید آنابولیک ترنبولون

استروئید ترنبولون یکی‌ دیگر از استروئیدهای آنابولیک بسیار قدرتمند است که به عنوان کارامدترین استروئید در دوره حجم شناخته می شود. ترنبولون هم خانواده استروئید دکا دورابولین می باشد. قدرت ترنبولون بسیار بیشتر از تستوسترون است.

ترنبولون استات- بهترین استروئید آنابولیک

ترنبولون از لحاظ تاثیرات آنابولیکی و آندروژنی ۵ برابر قوی تر از تستوسترون است. سه نوع ترنبولون استر تزریقی با نیمه عمر‌های متفاوت وجود دارد:

1- ترنبولون استات

2- ترنبولون اتانتات

3- ترنبولون هگزاهیدروبنزیلکربونات

مزیت های مهم ترنبولون موجب برتری آن بر سایر استروئید‌ها شده است. ترنبولون دارای خواص آروماتاز نیست؛ بنابراین باعث ایجاد احتباس آب در بدن نمی‌ شود. ورزشکارانی که خواهان افزایش حجم عضله خشک هستند، از این ترکیب در استک دوره افزایش حجم استفاده می کنند. نتیجه مصرف آن افزایش ماهیچه بسیار خشک و تفکیک شده با ماندگاری بالا بعد از پایان دوره است. ترنبولون بهترین استروئید برای چربی سوزی و بهترین استروئید برای حجم است. به دلیل ماهیت بسیار قدرتمند ترنبولون، این استروئید معمولا با دکا دورابولین و دیانابول مصرف می شود و تاثیر بسیار عالی دارد.

دیانابول استروئید آنابولیک

3- استروئید آنابولیک دیانابول

دیانابول یکی از بهترین استروئیدهای آنابولیک است. میزان افزایش حجم یک دوره مصرف استروئید آنابولیک دیانابول، در دوره حجم حدود 3 الی  6 کیلوگرم ( 7الی 15 پوند) در شش هفته است. دیانابول تاثیر چشمگیری در افزایش قدرت دارد و مصرف کنندگان این افزایش قدرت را چند ساعت پس از مصرف حس می کنند. دیانابول با نام متاندروستنولون نیز شناخته می شود. این استروئید به صورت تزریقی و قرص خوراکی عرضه می شود. این استروئید در دهه ۵۰ میلادی توسط کمپانی دارویی سوییسی سیبا تولید شد و تاکنون از محبوب‌ ترین و پر مصرف‌ترین استروئیدهای تمام دوران است.

آمپول استروئید دیانابول- استروئید آنابولیک برای حجم

مزایای استروئید دیانابول :

نسبت به اغلب استروئید‌های آنابولیک دارای قیمت ارزان است. قیمت آمپول استروئید دیانابول مقرون به صرفه است.

مصرف دیانابول به تنهایی و هم زمان با ترکیبات دیگر امکانپذیر است.

نحوه مصرف استروئید دیانابول:

مصرف استروئید دیانابول در دوز‌های مختلف (10،5و 50 میلی‌گرم) انجام می شود و طول دوره مصرف آن کوتاه و ۶ هفته است.

طول دوره دیانابول نباید بیش از 4 هفته باشد زیرا دارای اثرات سمی می باشد. اگرچه مصرف آن در افراد با تجربه تا ۶ هفته نیز می توانند ادامه داشته باشد.

میزان دوز مصرفی دیانابول، حدود ۲۰-۳۰ میلی‌ گرم است.

افراد حجیم تر و با تجربه تر تا ۵۰ میلی‌گرم نیز مصرف می کنند؛ البته این دوز مصرفی پیشنهاد داده نمی شود.

عوارض جانبی دیانابول:

عوارض جانبی دیانابول نسبت به هر استروئید دیگری بیشتر است.

باتوجه به عوارض موجود، لازم است این استروئید مطابق با برنامه ریزی دقیق و با آگاهی فراوان مصرف شود تا عوارض جانبی این استروئید آنابولیک به حداقل برسد.

گرچه دیانابول یک افزایش دهنده حجم بسیار شگفت انگیز است، اما ممکن است متحمل بهای سنگین از دست دادن سلامتی خود شوید.

4- استروئید آنابولیک دکا دورابولین

استروئید دکا دورابولین به صورت استروئید خوراکی (قرص استروئید) و تزریقی، فرمی از تستوسترون مصنوعی‌ می باشد که از دهه ۶۰ وجود داشته است. دکا دورابولین، با نام ناندرولون نیز شناخته میشود، ورزشکاران و بدنسازان با هدف بهبود عملکرد ورزشی و بالا بردن توان در تمرینات از این استروئید استفاده می کنند. یکی‌ از محبوب‌ترین استروئید‌های آنابولیک است که از سایر استروئید‌ها ضعیف تر می باشد. اما لازم است در مورد نحوه استفاده از آن آگاهی کامل داشته باشید.

کابورابین(دکابول)- استروئید آنابولیک برای حجم

مزایای استروئید آنابولیک دکا دورابولین

بهبود عضله سازی و ریکاوری

ورزشکاران از این استروئید برای بهبود سرعت ریکاوری بعد از آسیب دیدگی ها، کنترل درد مفاصل و افزایش شدت تمرینات استفاده می کنند.

بهبود توسعه عضلات و افزایش تراکم استخوان

کاهش سرعت تحلیل‌ عضلات در بیماران

درمان آرتروز در دوران یائسگی

استروئید افزایش حجم- دکادورابولین

نحوه مصرف استروئید دکا دورابولین

دوره دکا دورابولین می تواند تا 17 هفته ادامه داشته باشد و برای رسیدن به بهترین نتیجه، امکان مصرف آن در کنار یک استروئید دیگر وجود دارد. نحوه مصرف باتوجه به نوع هدف افزایش حجم متفاوت است.

عوارض جانبی دکا دورابولین

عوارض جانبی دکا دورابولین نظیر تستوسترون است. عوارضی نظیر آکنه، افزایش پرخاشگری و … که پیش تر در جدول مقایسه استروئیدهای آنابولیک شرح داده شد.

استورئید آنابولیک آنادرول-برای افزایش حجم

5- استروئید آنابولیک آنادرول

استروئید آنادرول، یک استروئید آنابولیک خوارکی بسیار قدرتمند برای افزایش حجم کلاسیک است که به شدت سمی می‌ باشد. در طول دوره مصرف آنادرول، نیاز به برنامه مراقبتی بسیار دقیق دارید، همچنین لازم است بعد از پایان دوره، از یک دوره کامل پاکسازی استفاده کنید. مزایا و عوارض آنادرول در جدول مقایسه استروئیدهای آنابولیک شرح داده شد.


بیشتر بخوانید:  نحوه پاکسازی استروئیدها (بخوانید)


نحوه مصرف استروئید آنابولیک آنادرول

اکسیمتولون به صورت قرص‌های ۵۰ میلی گرمی عرضه می شود و به همین دلیل، به آن آنادرول ۵۰ نیز گفته می شود.

برای رسیدن به حداکثر حجم عضلانی کلاسیک آبدار، میزان دوز مصرفی آنادرول حداکثر ۵۰ میلی‌ گرم است؛ که موجب یک افزایش حجم و قدرت قابل توجه می‌ شود.

طول یک دوره آنادرول باید حداکثر ۴-۶ هفته باشد.

آنادرول می تواند باعث احتباس آب شود بنابراین در دوره های افزایش حجم کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به اینکه ممکن است آنادرول موجب افزایش فشار خون و بزرگی‌ نامتعارف سینه‌ها در مردان شود، لازم است یک مهار کننده آروماتاز با کیفیت در طول دوره آنادرول مصرف شود.

 

نحوه ترکیب استروئیدها برای دوره افزایش حجم 

در این بخش، نحوه ترکیب استروئیدها برای “دوره افزایش حجم کلاسیک” و “دوره افزایش حجم خشک” را شرح داده ایم. لازم است برای رسیدن به هدف و کسب بهترین نتیجه، نحوه ترکیب و انتخاب استک استروئیدهای آنابولیک را بدانید.

نحوه ترکیب استروئیدها برای افزایش حجم-

بهترین دوره‌ برای افزایش حجم کلاسیک

دوره افزایش حجم کلاسیک برای رسیدن به حداکثر حجم در کوتاه ترین زمان ممکن با احتباس آب در عضلات همراه است. ۳ مورد از بهترین ترکیب استروئیدهای آنابولیک شامل موارد زیر است:

1- تستوسترون اتانتات

2- دکا دورابولین

3- دیانابول

این ۳ ترکیب استروئید با هم، به عنوان یک “دوره حجم کلاسیک” در نظر گرفته می شوند. این دوره مورد مناسب بدنسازان حرفه‌ ای و افرادی که خواهان یک افزایش حجم بسیار زیاد می باشند، در زمان کوتاه است.

بیگ رامی- دوره افزایش حجم

1- جدول ترکیب دوره استروئیدها برای افزایش حجم کلاسیک

ردیف
مدت دوره نام استروئید/ دوز مصرف نام استروئید/ دوز مصرف نام استروئید/ دوز مصرف
1  ۱ الی ۴ هفته دیانابول ۳۰ میلی‌گرم در روز دکا دورابولین ۲۵۰ میلی‌گرم در هفته تستوسترون اتانتات ۳۵۰ میلی‌گرم در هفته
2  ۵ الی۱۲ هفته دیانابول ۰ دکا دورابولین ۳۰۰ میلی‌گرم در هفته تستوسترون اتانتات ۳۵۰ میلی‌گرم در هفته
* میزان مصرف دیانابول برای مبتدیان در اولین دوره استروئید، ۲۰ میلی‌ گرم در روز است. پس از آن در دوره بعد، میزان افزایش آن ۵-۱۰ میلی‌ گرم می باشد.

2- جدول ترکیبات حمایت از دوره استروئید افزایش حجم کلاسیک

ردیف
مدت دوره نام ترکیب/ دوز مصرف نام ترکیب/ دوز مصرف
1 ۱ الی۴ هفته آروماسین ۳۰ میلی‌گرم در روز داستینکس ۲۵۰ میلی‌گرم در هفته
2  ۵ الی ۱۲ هفته آروماسین ۰ داستینکس ۳۰۰ میلی‌گرم در هفته

** آروماسین: در حمایت از دوره استروئید برای افزایش حجم کلاسیک، هم زمان از آروماسین نیز استفاده می شود که یک مهار کننده تبدیل استروژن پس از مصرف دیانابول و تستوسترون اتاتنتات بعد از دوره است.

** داستینکس: دکا دورابولین و سیایر آنابولیک‌های ناندرولون، قادر به افزایش سطح پرولاکتین هستند که باعث کاهش میل جنسی‌ می شود. مصرف یک مهار کننده پرولاکتین نظیر داستینکس در کاهش سطح آن و به حداقل رساندن عوارض جانبی این استروئید بسیار موثر است.

3- پاکسازی استروئید دوره افزایش حجم کلاسیک

ردیف
مدت دوره نام ترکیب/ دوز مصرف نام ترکیب/ دوز مصرف
1 ۴ هفته کلوماید ۵۰/۵۰/۲۵/۲۵ میلی‌ گرم در هفته نولوادکس ۴۰/۴۰/۲۰/۲۰ میلی‌گرم در هفته

پاکسازی استروئیدهای آنابولیک باعث سرکوب سطح طبیعی تستوسترون می شوند. بنابراین برای بازگردان طبیعی بدن برای تولید تستوسترون ، می توان از ترکیبی کلوماید و نولوادکس استفاده کرد. این ترکیبات موجب افزایش سطح تستوسترون بدن می شوند و زمان ریکاوری شما را بهبود می دهند. از مزیت های مهم این دوه پاکسازی، حفظ شدن ماهیچه‌ها می باشد.

کریس بامستد افزایش حجم عضله-

بهترین دوره‌ برای افزایش حجم خشک

بهترین دوره برای افزایش حجم خشک عضله (بدون احتباس آب و چربی) و رشد عضله باکیفیت با ماندگاری بالا بعد از اتمام دوره، شامل موارد زیر است:

1- تستوسترون پروپیونات

2- دکا دورابولین

3- بولدنون

با استفاده از این دوره، به افزایش حجم خشک بدون احتباس آب خواهید رسید. نتیجه آن داشتن عضلاتی سفت، خشک و با تفکیک خارق العاده به همراه رگ های نمایان است. اگر استعداد افزایش وزن بالایی دارید و بدون کات عمیق، به سرعت با پف کردن عضلات حجم می گیرید، برای شما دوره افزایش حجم خشک انتخاب مناسبت تری نسبت به دوره افزایش حجم کلاسیک است.

جدول ترکیبات استروئید برای دوره افزایش حجم خشک

ردیف
مدت طول دوره نام استروئید/ دوز مصرف
1 ۱ الی ۱۲ هفته تستوسترون پروپیونات ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته
2 ۱ الی ۱۲ هفته دکا دورابولین ۲۵۰ میلی‌گرم در هفته
3 ۱ الی ۱۴ هفته بولدنون ۴۰۰-۶۰۰ میلی‌گرم در هفته

عوارض جانبی دوره‌های حجم استروئید‌های آنابولیک

گرچه دوره های حجم استروئیدهای آنابولیک نتایج شگفت انگیزی در افزایش حجم سریع دارند، اما لازم است عوارض جانبی این دوره ها را جدی گرفت. بسیاری از ورزشکاران استروئیدهای آنابولیک را در دوزهایی مصرف می کنند که بسیار بیشتر از موارد تجویز شده توسط پزشک است. استروئیدهای آنابولیک عوارض جانبی جسمی شامل موارد زیر را دارند.

** البته لازم به ذکر است که کل عوارض جانبی در تمامی افراد مشاهده نمی شود ولی در هر فرد احتمال بروز بخشی از عوارض جانبی استروئیدها وجود دارد. نوع عوارض ایجاد شده نیز باتوجه به نوع استروئید مصرفی و عوامل ژنتیکی و … متفاوت است.

 

عوارض استروئید آنابولیک برای مردان

سینه های برجسته

کوچک شدن بیضه ها

ناباروری

بزرگ شدن غده پروستات

عوارض استروئید آنابولیک در زنان

یکی از عوارض استروئید در زنان صدای عمیق تر است، که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

بزرگ شدن کلیتوریس، که ممکن است غیرقابل برگشت باشد. (کلیتوریس (به لاتین: Clitoris) چوچوله، چوچول یا فنج، بخشی از اندام جنسی زنانه است).

افزایش موهای زائد بدن.

طاسی، که ممکن است غیرقابل برگشت باشد.

اختلال یا توقف دوره پریود.

عوارض استروئیدهای آنابولیک در دوره افزایش حجم

(عوارض استروئیدهای آنابولیک برای حجم)

 عوارض مشترک استروئید آنابولیک در زنان و مردان

آکنه شدید.

احتباس آب و پف کردن خصوصا در ناحیه صورت و گردن.

افزایش احتمال خطر تاندینیت و پارگی تاندون.

افزایش احتمال ناهنجاری ها و تومورهای کبدی.

افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) (کلسترول “بد”).

کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) (کلسترول “خوب”).

فشار خون بالا (فشار خون بالا).

مشکلات قلب و گردش خون.

رفتارهای پرخاشگرانه.

اختلالاتی مانند افسردگی.

وابستگی به استروئید.

در صورت تزریق غیرایمن داروها ، احتمال عفونت یا بیماری هایی مانند HIV یا هپاتیت وجود دارد.

مصرف آن در نوجوانان با اختلال رشد و نمو و خطر مشکلات سلامتی در آینده همراه است.

پاکسازی دوره‌های حجم استروئید‌های آنابولیک

PCT به پاکسازی بعد از دوره های حجم استروئید های آنابولیک، گویند. این دوره ضروری است زیرا می تواند باعث بهبود شرایط کبد، بازگشت سطح طبیعی ترشح هورمون‌ها و تستوسترون در سطح نرمال با حفظ ماهیچه‌های به دست آمده در طول دوره حجم شود.

یک دوره (PCT) یا همان پاکسازی موثر شامل موارد زیر است:

SERMS-تاموکسیفن

تعدیل کننده استروژن (SERMS)

تعدیل‌کننده انتخابی گیرنده استروژن یا باختصار SERM گروهی از ترکیب‌ها هستند که روی گیرنده استروژن کنش دارند. یکی از ویژگی‌های این مواد را از گیرنده‌های محض آگونیست و آنتاگونیست متمایز می‌کند این است که عملکرد آنها در بافت‌های گوناگون متفاوت است، در نتیجه امکان انتخاب عمل مهار یا تحریک در بافت‌های گوناگون را ممکن می‌سازد.

(SERMS) ، موثر در کنترل تولید استروژن حاصل از استروئید‌ها هستند و نقش اساسی در یک دوره (PCT) ایفا می کنند. زیرا قادرند سطح تستوسترون بدن را به حالت طبیعی خود باز گردانند. از بهترین نوع (SERMS) برای دوره پاکسازی می توان به نولوادکس، کلوماید و تورن فارستون اشاره کرد. سارم ها در مهار اثر استروژن موجب تقویت سطح تستوسترون، جلوگیری از بزرگ شدن سینه‌ مردان و کمک به حفظ ماهیچه‌ ها بعد از اتمام دوره حجم هستند.

تاموکسیفن (tamoxifen) یک نوع SERMS است و از داروهای هورمونی تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن است:

تاموکسیفن- پاکسازی استروئیدهای آنابولیک


بیشتر بخوانید:  راهنمای کامل پاکسازی با سارم ها (بخوانید)


مهار کننده‌های آروماتاز

مهار کننده‌های آروماتاز موجب جلوگیری از تبدیل تستوسترون به استروژن توسط آنزیم‌های آروماتاز می شوند. رایج‌ ترین مهار کننده‌های آروماتاز، آروماسین و آریمیدکس هستند. مزیت این مهار کننده این است که هم زمان در طول دوره افزایش حجم و بعد از آن در دوره (PCT) قابل استفاده است.

آریمیدکس- مهار کننده‌های آروماتاز برای پاکسازی استروئیدهای آنابولیک

علت مصرف مهار کننده‌های آروماتاز، جلوگیری از عوارض جانبی استروئیدهای آنابولیک مربوط به استروژن‌ ها شامل احتباس آب و بزرگی شدن سینه‌ ها است. در میان استروئیدهای آنابولیک، دیانابول بیشترین میل برای تبدیل شدن به استروژن را دارد.

آروماسین- مهار کننده آروماتاز-پاکسازی استروئیدآنابولیک

مکمل‌ گیاهی دوره پاکسازی استروئید (PCT)

مکمل‌ های گیاهی دوره پاکسازی استروئید آنابولیک برای حجم در دوره PCT، مصرف می شوند. در کنار مصرف (SERMS) و مهار کننده‌هایی نظیر آروماتاز، مصرف مکمل‌های طبیعی و گیاهی از تاثیر چشمگیری در پاکسازی دوره های استروئید آنابولیک دارند. این مکمل های گیاهی دوره پاکسازی شامل سیلیمارین، مکمل خار مریم و تقویت کننده‌های تستوسترون است که قادرند از آسیب به کبد و دیگر ارگان‌های بدن در دوره افزایش حجم استروئید‌های آنابولیک جلوگیری کنند.

خارمریم- پاکسازی کبد در دوره افزایش حجم با استروئیدکریس بامستد افزایش حجم عضله-

 این مقاله ترجمه و جمع آوری شده از منابع معتبر است و صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد. بنابراین به هیچ عنوان راهنمای دستور مصرف استروئیدهای آنابولیک نیست. مثال های ذکر شده به عنوان نمونه درج شده است. لازم است جهت کسب بهترین نتیجه و به حداقل رساندن عوارض استروئیدها، مصرف دوره های افزایش حجم، با دستور پزشک آگاه انجام شود.

نتیجه گیری کلی:

استفاده از استروئیدهای آنابولیک برای حجم، از طریق مقایسه “بهترین استروئیدها برای حجم عضله”، روشی برای کسب آگاهی بیشتر است. با مصرف صحیح استروئیدهای آنابولیک به هدف افزایش حجم کلاسیک و افزایش حجم عضله خشک خواهید رسید. ورزشکارانی که با هدف کسب دستاوردهای بزرگ به مصرف این دوره ها روی می آورند؛ لازم است آگاهانه و با هوشیاری کامل اقدام نمایند. مصرف خودسرانه و افراطی استروئیدهای آنابولیک با عوارض جدی همراه است. علاوه براین اثرات طولانی مدت داروهای افزایش دهنده حجم و بهبود عملکرد، توسط سازمان غذا و دارو (FDA) آزمایش یا تأیید نشده اند.

4.5/5 - (10 امتیاز)

5 دیدگاه در “مقایسه انواع استروئیدهای آنابولیک

 1. علي گفت:

  البته پروپيونات و ديگر انواع مثل انانتات يا دكانوات همشون عوارض دارن

 2. نيكان گفت:

  سلام وقت بخير استانازول و سوستانون اگر همزمان مصرف بشن همديگه رو خنثي ميكنن؟و اينكه فقط قدرت ميدن؟

 3. مهدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من شب قبل فقط یه آمپول پروبیونات از جنس خوب به پشت بازوم زدم،
  امروز تمرین پا داشتم و بعد از تمرین تب و لرز شدید کردم، سردرد دارم، حالت تهوع دارم و مفاصلم درد شدید داره، ممکن این علائم از عوارض مصرف پروبیونات باشه؟
  نزدیک مسابقه هستم نمیتونم رژیم بشکنم از مربی کمک خواستم نتونست کمکی کنه، تب و لرز دارم سرم درد میکنه دکتر مشکل بدنسازو درک نمی کنه ممنون میشم اگه راهنماییم کنین بگین چرا اینجوری شدم چیکار کنم

  1. 66 مارکت گفت:

   سلام،
   1- از عوارض تزریق پروبیونات می توان به سردرد، حالت تهوع، تب و لرز، درد مفاصل و … اشاره کرد که در بعضی افراد دیده می شود.
   2- علت تب و لرز این هست که تزریق پروبیونات به خوبی انجام نشده و پروبیونات مابین عضله و پوست تجمع پیدا کرده است.
   3- توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از کمپرس سرد یا گرم استفاده نکنید زیرا با این کار ورم ناحیه تزریق بیشتر شده و درد افزایش پیدا می کند.
   4- بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
   5- معمولا پزشک برای رفع تب و لرز استامینوفن تجویز می کند و حدودا بعد از دو ساعت تب و لرز از بین می رود.
   6- پزشک برای رفع حالت تهوع و درد، درصورت نداشتن تداخل دارویی با مصرف سایر داروها و نداشتن بیماری کبدی و …، قرص انداستور تجویز می کند.
   7- برای رفع درد مفاصل نیز درصورت صلاحدید، آمپول کورتون شیری تجویز می شود.
   8- می توانید آمپول کورتون شیری را به سرشانه سمتی که درد دارید تزریق کنید.
   ** به این ترتیب عوارض تزریق پروبیونات رفع می شود اما بعد از مصرف استامینوفن و … احساس خواب آلودگی و بی حالی خواهید داشت.

  2. ابراهیم صباغ گفت:

   دگزامتازون بزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *