سلامت و تناسب اندام

عوارض و فواید رابطه مقعدی از پشت

عوارض رابطه مقعدی از پشت برای مرد و زن 

عوارض و فواید رابطه مقعدی و راههای کاهش درد رابطه از پشت (سکس مقعدی) …

رابطه جنسی از پشت

در این مقاله می خوانید که فواید رابطه مقعدی و عوارض رابطه مقعدی چیست و راههای کاهش درد رابطه از پشت چیست… اغلب آقایان تمایل به رابطه مقعدی از پشت دارند. در این صفحه می خوانید که مزایای این نوع رابطه جنسی چیست و آیا واقعا رابطه مقعدی عوارض جدی به دنبال دارد. سوالات بسیاری در این خصوص وجود دارد، نظیر اینکه خطر رابطه مقعدی برای زن است یا مرد؟ ممکن است وجود میکروب و باکتری در مقعد زن، عوارضی برای آقایان داشته باشد؟ به اعتقاد گروهی از مردم، رابطه از پشت باعث بزرگ شدن باسن زن می شود. در ادامه همه چیز را درمورد عوارض رابطه از پشت می خوانید:

 رابطه مقعدی چیست؟

وارد شدن آلت جنسی مرد به مقعد زن یا مرد دیگر را رابطه مقعدی یا رابطه از پشت گویند. این عمل گاهی با ورود برخی اشیا نیز انجام می شود. رابطه جنسی از پشت در میان زن و مرد از نظر متخصصان بهداشت و همچنین از نظر ادیان منع شده است. زیرا عوارض رابطه از پشت شامل بیمار هایی برای هر دوجنس است.

فواید و عوارض رابطه مقعدی پشت برای مرد و زن 

در ادامه به شرح عوارض رابطه مقعدی برای مرد و زن و فواید رابطه از پشت (سکس مقعدی) پرداخته ایم. با آگاهی کامل از مزایا و عوارض رابطه از پشت میتوانید، نوع رابطه جنسی را انتخاب  کنید. در انتهای این مقاله روش هایی برای کاهش درد رابطه مقعدی نیز ذکر شده است.

طبق تحقیقات پزشکی انجام شده، رابطه از پشت حتی در شرایطی که آثار زخم مشاهده نشود، برای هر دو جنس عوارضی به دنبال دارد. به طور طبیعی از نظر فیزیولوژی مقعد برای عمل دفع سیستم گوارش طراحی شده است. مردان و زنانی که رابطه مقعدی دارند مستعد بیماری و مشکلات مربوط به این نوع رابطه جنسی هستند.

رابطه مقعدی یا همان رابطه از پشت اغلب در میان هم جنس گرایان متداول است. اینکه آیا این نوع رابطه برای برای زن و مرد لذت بخش است یا نه ، پاسخ قطعی ندارد زیرا تاثیر آن در افراد مختلف متفاوت است. در هر صورت باید در نظر داشت که از اصلی‌ ترین خطرات رابطه جنسی مقعدی (سکس از پشت)، افزایش احتمال انتقال بیماری‌ های جنسی و مقاربتی می باشد.

مزایای رابطه جنسی مقعدی از پشت

 • بعضی از زنان به دلیل داشتن مشکل یا ناراحتی در ناحیه واژن ، رابطه از پشت را ترجیح میدهند.
 • بعضی زنان تمایل به رابطه مقعدی در دوران پریودی دارند.
 • از نظر اغلب مردان رابطه از پشت بسیار لذتبخش است.
 • بعضی زوج ها برای ایجاد تنوع در رابطه جنسی ، اقدام به رابطه از پشت می کنند.
 • درصورتی که رابطه از پشت، برای زن با لذت جنسی همراه باشد، (به دلیل ایجاد تغییرات هورمونی) موجب بزرگ شدن باسن نیز می شود.

 

رابطه بزرگ شدن باسن با نزدیکی از پشت (کلیک کنید)

عوارض روحی ناشی از رابطه از پشت 

رابطه از پشت برای مردان و زنان یا دختر و پسر می تواند علاوه بر عوارض جسمانی، موجب عوارض روحی ناشی از آسیب فیزیکی یا عوارض ضعف روحی به علت احساس تسلیم شدن و مورد تهاجم قرار گرفتن شود. سایر عوارض روحی سکس از پشت شامل افسردگی، ترس از رابطه، بی میلی جنسی، جدایی عاطفی و مشکلات روحی و روانی در زن یا مردی می شود که از پشت مورد نزدیکی جنسی قرار گرفته است.

عوارض رابطه از پشت برای دختر مجرد

از عوارض رابطه از پشت برای دختر مجرد، یا رابطه از پشت در دوران نامزدی، می توان به احتمالا ایجاد بارداری اشاره کرد. اگر در اثر رابطه مقعدی منی خارج شده به روی واژن بریزد احتمال بارداری برای دختر مجرد وجود دارد. علاوه براین علائم رابطه از پشت برای دختر مجرد، حتی درصورت نداشتن آثار زخم، توسط پزشک قابل شناسایی می باشد. از طریق رابطه از پشت، احتمال ایجاد زخم در ناحیه مقعد وجود دارد. این زخم در صورت عدم درمان، ممکن است منجر به بیماری هایی نظیر شقاق یا فیستول مقعد شود.

11 مورد از عوارض رابطه مقعدی از پشت

علت عوارض و مضرات رابطه مقعدی

در این بخش به بررسی علت عوارض رابطه از پشت، مضرات رابطه مقعدی و علت سوزش در رابطه مقعدی می پردازیم. مقعد که دهانه آن بخش انتهایی راست روده است، بخشی از دستگاه گوارشی محسوب می شود. دستگاه گوارش انسان دارای دو نوع اسفنکتر خارجی و داخلی می باشد. عملکرد اسفنکتر داخلی غیر اداری و عملکرد اسفنکتر خارجی ارادی است.

در زمان دفع مدفوع از دریچه مقعد، اسفنکتر داخلی به صورت غیرارادی باز می شود اما عملکرد اسفنکتر خارجی برای کنترل خروج مدفوع به صورت ارادی می باشد. به همین دلیل اختیار خروج مدفوع، در زمان احساس نیاز به دفع، تحت کنترل و اراده شما است. احتمال آسیب به سلول های عصبی اسفنکتر خارجی براثر نزدیکی از پشت و رابطه مقعدی وجود دارد. عوارض رابطه از پشت به دلیل این آسیب، بی اختیار در دفع مدفوع خواهد بود.
به این معنی که در این حالت قدرت انقباض مقعد و مانع شدن از خروج مدفوع یا باد روده را نخواهید داشت. این آسیب ممکن است از طریق وارد شدن آلت تناسلی یا هر شی دیگر رخ دهد.

عوارض رابطه مقعدی

از عوارض رابطه مقعدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- انتقال هپاتیت و ایدز

احتمال انتقال هپاتیت و ایدز از طریق رابطه مقعدی وجود دارد. استفاده از کاندوم در پیشگیری از این انتقال موثر است.

2- زود انزالی

مرد معمولا در اثر رابطه مقعدی از پشت به سرعت دچار زود انزالی می شود. به این ترتیب رابطه جنسی کوتاه شده و زوجین لذت کافی از رابطه جنسی خود نخواهند برد. زیرا این زود انزالی موجب سرد مزاجی می شود.

3- آسیب به مقعد

رکتوم یا همان راست روده، با داشتن دو نوع بافت اسفنکتر داخلی و خارجی قدرت کنترل دفع گاز و مدفوع و تشخیص این دو را دارد. اما با آسیب به بافت راست روده، اختیار کنترل گاز و مدفوع از بین می رود.

4- درد مقعدی

درد مقعدی به دو دلیل ایجاد می شود، یک دلیل آن ایجاد فشار به سلول های عصبی مقعد است و دلیل دوم ایجاد پارگی در این ناحیه می باشد.

5- خونریزی مقعد

در صورت پارگی ناحیه مقعد یا راست روده، مویرگ های این ناحیه پاره شده و خونریزی رخ می دهد. این خونریزی با درد غیرقابل تحمل و آزار دهنده ای همراه است. معمولا این خونریزی و زخم به دلیل خروج مداوم مدفوع دچار عفونت و التهاب شده و به راحتی ترمیم نمی شود. لازم است حتما به پزشک مراجعه نمایید و از داروهای مناسب برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید. ممکن است پزشک برای بهبود یا جلوگیری از عفونت زخم مقعد، سفالکسین تجویز کند. اما لازم است از درمان خودسرانه پرهیز نمایید.

6- پارگی روده

علائم پارگی روده در رابطه مقعدی می تواند با خونریزی، درد و بی قراری شدید همراه باشد. این درد به طور مداوم و شدید است. به محض مشاهده خونریزی به سرعت به پزشک مراجعه کنید. آمیزش مقعدی می تواند موجب پارگی روده و سوراخ شدن راست روده شود.

7- بیماریهای عفونی

نزدیکی از پشت و رابطه از مقعد می تواند موجب آسیب به بافت این ناحیه و انتقال بیماری های عفونی شود. به ویژه زمانی که بهداشت در این ناحیه رعایت نشده باشد. بنابراین بعد از نزدیکی از مقعد، کاندوم آلوده را وارد واژن و دهان نکنید.

8- بی اختیاری مدفوع

اگر به طور مداوم و به صورت یک عادت، رابطه مقعدی را تکرار کنید، به مرور دچار بی اختیاری مدفوع خواهید شد. زیرا عضلات حلقوی قدرت بستن مقعد را از دست می دهند و ممکن است مدفوع در هر حالتی، (نشسته، خوابیده، در حال راه رفتن یا ایستادن) خارج می شود.

آیا رابطه مقعدی باعث بواسیر میشود؟

یکی از دلایل مهم ایجاد بواسیر می تواند رابطه مقعدی باشد. زیرا آسیب به بافت مقعد احتمال ابتلا به بیماری بواسیر، همورئید یا شقاق را افزایش می دهد.

رابطه جنسی از طریق مقعد،موجب گشاد شدن عروق و تورم بافت این ناحیه در اثر عفونت ناشی از زخم می شود. در نتیجه بواسیر، شقاق و یا هموروئید که بیرون زدگی های تک شاخه یا چندتایی هستند اتفاق خواهد افتاد. لازم است به سرعت بدون از دست دادن زمان، برای درمان فوری این مشکل اقدام شود زیرا به مرور این عارضه شدت میابد.

اگر مشکل بواسیر، همورئید یا شقاق دارید، یا سابقه این عارضه را دارید، توجه داشته باشید که حتی بعد از درمان، رابطه جنسی از مقعد کاملا ممنوع است. بهتر است تا بهبودی کامل صبر کنید زیرا بیش از سایر افراد مستعد پارگی و خونریزی شدید هستید. اگر به هر دلیل بعد از درمان نیاز به برقراری این نوع رابطه دارید، در ادامه راه های کاهش درد و کاهش عوارض رابطه مقعدی را شرح داده ایم.

عوارض رابطه از پشت برای پسر و دختر

عوارض رابطه از پشت برای دختر و پسر یا زنان و مردان مطابق گزارش های پزشکی به شکل های مختلف مشاهده شده است. پیشنهاد می دهیم پیش از اقدام به رابطه مقعدی حتما عوارض آن را به دقت مطالعه کنید:

احتمال انتقال بیماری هایی نظیر ایدز و هپاتیت با رابطه از پشت : در اثر رابطه مقعدی و آسیب به بافت مقعد، احتمال انتقال بیماری وجود دارد. انتقال ایدز یا HIV با رابطه مقعدی 30 برابر بیشتر از رابطه واژنی است.

از عوارض رابطه از پشت احتمال انتقال بیماری زگیل تناسلی با رابطه مقعدی است: در صورتی که یکی از طرفین رابطه دچار بیماری زگیل تناسلی باشند؛ حتی با وجود استفاده از وسایل بهداشتی نظیر کاندوم، بیماری به شریک جنسی منتقل می شود. قرار گرفتن در معرض ویروس HPV یا همان زگیل تناسلی، ممکن است موجب ایجاد زگیل‌ مقعد و حتی ایجاد سرطان مقعد شود.

احتمال ایجاد بیماری های مقعد (بواسیر-شقاق-هموروئید) : بیماری مقعدی بواسیر، شقاق و هموروئید همان زخم و بیرون زدگی های ناحیه مقعد است که معمولا با خونریزی، درد و سوزش همراه است. افرادی که رابطه مقعدی دارند مستعد بروز این قبیل بیماری ها هستند که در اثر فشار وارد شده بر مقعد ایجاد می شود. البته بروز این قبیل بیماری ها صرفا به دلیل رابطه مقعدی نیست. عواملی که موجی مسدود شدن جریان طبیعی گردش خود در ناحیه مقعد می شود، زنان و مردان را در معرض خطر آسیب قرار می دهد. این عوامل نظیر حاملگی یا نشستن های طولانی مدت بر روی صندلی غیر استاندارد است.

عوارض روحی که در بالا ذکر شد از عوارض رابطه از پشت است.

فیستول مقعد در اثر رابطه مقعدی از پشت

فیستول مقعد در اثر رابطه مقعدی و عفونت : از عوارض رابطه از پشت احتمال ایجاد عفونت و آبسه در زخم ناشی از پارگی است. در اثر این عفونت در اطراف مقعد سوراخ ایجاد می شود و به این عارضه فسیتول مقعد یا آبسه مقعد گفته می شود.

پارگی بافت مقعد در اثر رابطه از پشت : دختران و پسران یا مردان و زنانی که اقدام به رابطه مقعدی می کنند، توجه داشته باشند که بافت این ناحیه خشک و بدون انعطاف است. بنابراین دخول می تواند موجب پارگی بافت داخل مقعد شده و علاوه بر خونریزی، باعث انتقال باکتری‌ ها و ویروس‌ها در جریان خون شود. حتی استفاده از روان کننده‌ هایی مانند وازلین و روغن‌ زیتون برای رابطه از پشت نمی‌ تواند مانع از پارگی‌ این ناحیه شود.

بی اختیاری مدفوع و گاز روده در اثر رابطه مقعدی از پشت : بافت عضله حلقوی مقعد تنگ است. در اثر نزدیکی از پشت، این بافت به مرور گشاد می شود. در واقع اسفنکتر (عضله انعطاف پذیر در دهانه خارجی مقعد) قابلیت انعطاف و کنترل خود را از دست می دهد. انجام مکرر آمیزش مقعدی به عضلات حلقوی آسیب می رساند. عضلات حلقوی وظیفه بستن مقعد را بر عهده دارند.

رابطه مقعدی بعد از جراحی بواسیر با احتمال بیرون زدگی زائده از مقعد همراه خواهد بود.

دوش مقعدی برای رابطه از پشت

 عوارض باکتری و میکروب مقعد برای مردان، پسران : مردان و پسرانی که به رابطه مقعدی تمایل دارند ، لازم است بدانند که حتی شستن و دوش مقعدی با ابزارهایی نظیر دوش مقعدی نیز میکروب و ویروس های مقعد را از بین نمی برد. بنابراین مرد در خطر انتقال بیماری قرار دارد. علاوه بر این درصورتی که رابطه از پشت انجام شود و بعد از آن آلت مرد به واژن زن وارد شود، باکتری و میکروب های مقعد به واژن وارد شده و موجب عفونت و آسیب های جدی برای زن می شود.

دوش مقعدی برای رابطه از پشت

عوارض رابطه دهانی با مقعد : رابطه دهانی با مقعد ، برای هر دو طرف خطر هپاتیت، عفونت یا زگیل، HPV و انواع عفونت‌ ها را به دنبال دارد. از وارد کردن آلت جنسی مرد بعد از رابطه از پشت به دهان خوداری کنید.

 احتمال شکستن آلت جنسی مرد در رابطه از پشت: احتمال شکستن و کج شدن آلت مرد در اثر رابطه از مقعد وجود دارد.

سوراخ شدن روده ها: آمیزش مقعدی می تواند سبب سوراخ شدن روده ها شود.

اگر بعد از رابطه از پشت دچار زخم ، خونریزی، بیرون زدگی گوشت یا پوست اضافه مقعد، التهاب، درد، سوزش شده اید، حتما به پزشکی مراجعه کنید. کاندوم استفاده شده در مقعد را وارد واژن و دهان نکنید.

روش های کاهش درد رابطه از پشت

روش های کاهش درد و عوارض رابطه از پشت شامل موارد زیر است:

نحوه کاهش درد در رابطه مقعدی چگونه است؟! می توانید قبل از رابطه جنسی از پشت، دوش آب گرم بگیرید از دوش مقعدی استفاده کنید و بعد از نیم ساعت رابطه را شروع کنید.

مرد، نوازش و ایجاد آرامش در شریک جنسی را برای ایجاد آمادگی قبل از شروع رابطه از پشت در نظر داشته باشد.

پیش نوازی موجب تسکین درد می شود. با این روش قبل از رابطه از پشت، هورمون اکسی توسین ترشح می شود که 5 برابر از مسکن قویتر است.

از روان کننده ها نظیر وازلین، روغن زیتون یا سایر روان کننده های رابطه جنسی که در داروخانه ها به فروش می رسد استفاده کنید.

برخی افراد از دارو و پمادهای موضوعی بی حسی در این ناحیه استفاده می کنند. این اقدام گرچه درد رابطه از پشت را کاهش می دهد اما باعث ایجاد بی حسی و شل شدن بافت مقعد می شود و در نهایت افزایش احتمال آسیب بیشتر به مقعد در اثر بی حسی را به دنبال دارد.

برای کاهش خطرات انتقال میکروب از کاندوم استفاده کنید. این روش برای جلوگیری از انتقال ویروس های نظیر ویروس زگیل موثر نیست.

رابطه از مقعد را به آهستگی انجام دهید.

راه‎ های کاهش عوارض رابطه مقعدی

رابطه مقعدی از سوی متخصصان کاملا رد شده است و توصیه نمی شود، اما ممکن است برخی افراد بنا به هر دلیلی تمایل به رابطه مقعدی از پشت داشته باشند. در این صورت می توان از راه های کاهش عوارض رابطه مقعدی استفاده کرد:

پیش از رابطه مقعدی از کاندوم استفاده کنید. کاندوم تا حدودی در جلوگیری از بیماری های مقاربتی موثر است. البته این روش برای پیشگیری از ویروس هایی نظیر زگیل تناسلی یا همان HPV موثر نیست.

می توانید از روش های کاهش درد در رابطه مقعدی استفاده کنید تا احتمال آسیب کاهش یابد.

ساختار مقعد و واژن متفاوت است، بنابراین با آن سرعت و قدرتی که رابطه واژنی امکانپذیر است، رابطه مقعدی ممکن نیست.

به طور دائم و پیوسته رابطه مقعدی نداشته باشید و فرصت بازسازی به بافت آسیب دیده بدهید.

می توانید از انواع ژل های روان کننده یا روغنی برای روان کردن مجرای مقعد استفاده کنید.

پاسخ سوالات پرتکرار در زمینه عوارض رابطه مقعدی پشت

رابطه مقعدی در دوران نامزدی، مجردی و عقد باعث پارگی پرده بکارت می شود؟

 • رابطه از پشت باعث پارگی بکارت نمی شود. ولی عوارض ناشی از فشار به بافت مقعد و عوامل متعدد بیماری زا را به دنبال دارد.

رابطه از پشت باعث حاملگی می شود؟

 • رابطه از پشت باعث حاملگی نمی شود ولی در صورتی که منی از مقعد به روی واژن بریزد احتمال بارداری وجود دارد.

  عوارض رابطه مقعدی از پشت در دوران باردای چیست؟

 • برقراری رابطه از پشت در دوران بارداری موجب افزایش انقباضات بدن مادر می شود و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.رابطه جنسی از پشت در ماه‌ های آخر بارداری نیز احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد.

احتمال بروز عوارض رابطه مقعدی، یا همان عوارض رابطه از پشت برای تمامی زنان و مردان، دختران و پسرانی که اقدام به رابطه مقعدی می کنند وجود دارد. عوارض سکس مقعدی در این مقاله شرح داده شد. اگر از عوارض کون دادن، عوارض سکس از پشت و عوارض رابطه از مقعدی اطلاع کافی ندارید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه کرده و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. عوارض رابطه از پشت برای دختر مجرد و پسر غیر قابل انکار است و عوارض نزدیکی از پشت را می تواند جبران ناپذیر باشد. 

فواید رابطه مقعدی یا همان فواید سکس مقعدی که به اصطلاح تحت عنوان فواید کون دادن یا فواید سکس از پشت نیز جستجو می شود در این مقاله به طور کامل شرح داده شده است. فواید کون کردن که به عنوان فواید سکس از عقب نیز می توان به آن اشاره کرد شامل تنوع در رابطه و … است در این مطلب تمامی فواید رابطه از پشت به طور کامل شرح داده شده است. 

منابع : سلامت

شما عزیزان می توانید نظرات و سوالات خود را در زمینه رابطه از پشت (رابطه مقعدی) در بخش نظرات به اشتراک بگذارید:

4.1/5 - (120 امتیاز)

4 دیدگاه در “عوارض و فواید رابطه مقعدی از پشت

 1. رضا گفت:

  آیا فردی که به ایدز یا اچ آی وی مبتلا نیست با داشتن رابطه از پشت به این ویروس مبتلا می‌شود یا خیر؟

  1. 66 مارکت گفت:

   ایدز و راه های انتقال آن:
   ویروس ایدز از سه طریق تماس جنسی، قرار گرفتن در معرض خون یا بافت آلوده و از طریق مادر به فرزند در دوران بارداری، زایمان یا تغذیه با شیر مادر انتقال پیدا می‌کند. تشخیص این بیماری پس از بروز علائم و نشانه‌های بیماری از طریق آزمایش انجام می‌شود. آزمایش ایدز معمولاً‌ به همه افرادی که در معرض خطر قرار دارند توصیه می‌گردد.

 2. مانی گفت:

  ایا رابطه از پشت باعث عقیم شدن میشود؟!

  1. 66 مارکت گفت:

   خیر رابطه مقعدی از پشت باعث عقیم شدن نمی شود تو این مقاله جزئیات بیشتر در این خصوص شرح داده شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *