مکمل بدنسازی

تاثیر مکمل گلوتامین بر رشد عضلات در بدنسازی

در این مقاله به شرح تاثیر مکمل گلوتامین بر رشد عضلات در بدنسازی و تاثیر مصرف گلوتامین بر جلوگیری از تخریب عضله حین تمرینات سنگین پرداخته ایم.

گلوتامین در بدنسازی، یک نوع آمینواسید موثر بر ترشح هورمون رشد و افزایش حجم عضلات است. مکمل گلوتامین موجب افزایش قدرت عضلات و چربی سوزی می شود. به همین دلیل بسیاری از بدنسازان برای کسب نتیجه بهتر از تمرینات ورزشی، این مکمل بدنسازی را انتخاب می کنند.

گلوتامین چیست؟

گلوتامین یک آمینو اسید است که به طور طبیعی در پلاسما، عضلات و اسکلت بدن وجود دارد. برای اینکه واضح تر شرح دهیم که گلوتامین چیست، باید بگوییم این آمینو اسید 60درصد آمینو اسید موجود در سلول ها را تشکیل می دهد. وظیفه گلوتامین در بدن رشد عضله و حفاظت از ماهیچه در برابر تجزیه و از بین رفتن بافت عضلانی است.

تاثیر گلوتامین در بدنسازی

گلوتامین در بدنسازی، یکی از مکمل های پرطرفدار در میان ورزشکاران با جنسیت زن و مرد می باشد. تاثیر گلوتامین در بدنسازی، بهبود ریکاوری و عضله سازی خشک بدون چربی است.

اگر می خواهید بدانید نقش گلوتامین در بدنسازی چیست و آیا جایگزینی دارد، باید بگوییم گلوتامین یک آمینواسید غیرضروری است که غالبا در پلاسمای خون، عضلات و اسکلت بدن انسان یافت می شود.

به طور معمول غلظت گلوتامین طبیعی در بدن یک انسان سالم 3 تا 4 برابر سایر آمینواسیدهای موجود در بدن است و حدود 60 درصد آمینواسید درون سلولی را تشکیل می دهد.

اگر به دنبال جایگزین برای گلوتامین هستید، می توانید تا حدودی این ماده موثر را از طریق مواد غذایی نظیر گوشت، غذاهای دریایی، شیر، کلم قرمز، تخم مرغ، ماست، انواع مغزها، جگر، لوبیا، حبوبات و مارچوبه جذب کنید.

فواید گلوتامین در بدنسازی، به دلیل عضله سازی با کیفیت و بهبود سنتز پروتئین است که در نهایت به افزایش حجم عضلانی کمک می کند.

نقش گلوتامین در بدنسازی کمک به ریکاوری است، قیمت خرید مکمل گلوتامین اصل که برای جلوگیری از تقلب، چاپ و نوع بسته بندی آن به طور مداوم تغییر می کند، ثابت نیست و با تغییر نرخ دلار، نوسان قیمت دارد.

تاثیر مکمل گلوتامین در بدنسازی و بر رشد عضلات

خواص و فواید گلوتامین در بدنسازی

این مکمل به دو صورت پودری و کپسول گلوتامین، از جمله مکمل های ضروری و پرطرفدار در میان ورزشکاران محسوب می شود. دلیل آن خواص و فواید گلوتامین در بدنسازی به شرح زیر است:

با انجام تمرینات سنگین ورزشی سطح گلوتامین که یک آمینواسید طبیعی در بدن است، کاهش پیدا میکند. مصرف مکمل بدنسازی گلوتامین به بازسازی بافت های آسیب دیده و ترمیم عضلات بعد از تمرین کمک می کند.

مکمل گلوتامین موثر در متابولیسم پروتئین، افزایش حجم عضلات و عضله سازی بدون چربی است.

برای جبران تخلیه گلوتامین طبیعی بدن ، حفاظت از عضله و رشد عضلات نیاز به تامین گلوتامین مورد نیاز از طریق مصرف مکمل گلوتامین وجود دارد.

از فواید گلوتامین در بدنسازی این است که مصرف گلوتامین موجب ترشح طبیعی هورمون رشد در بدن و در نتیجه باعث افزایش قدرت عضلات و چربی سوزی می شود.

با مصرف گلوتامین در مواقع استرس به حفظ عضلات بدن در برابر سوختن و تجزیه کمک می کنید.

گلوتامین در متابولیسم پروتئین نقش بسیار مهمی دارد و حجم عضلات را افزایش می دهد. این آمینواسید به شکل مکمل بدنسازی گلوتامین، نقش مهمی در رشد عضلات دارد.

این مکمل فرایند سوختن چربی ها را در بدن افزایش می دهد و موجب جذب بهتر مواد مغذی مورد نیاز بدن می شود.

حین انجام تمرینات ورزشی، گلوتامین ذخیره شده در بدن مصرف می شود. با مصرف مکمل گلوتامین نیاز بدن برای گلوتامین مورد نیاز و از دست رفته تامین می شود.

مکمل بدنسازی گلوتامین، حاوی گلوتامات و آمونیاک است بنابراین موثر در بهبود ریکاوری و ترمیم آسیب دیدگی و ضرب دیدگی است.

نقش گلوتامین در بدنسازی، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن است.

گلوتامین در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.

مکمل گلوتامین موثر در بهبود عملکرد سیستم گوارش و مانع از بروز بیماری های سیستم گوارشی، زخم معده و … است.

گلوتامین موثر بر متابولیسم و سوخت و ساز گلوکز در بدن است و مقدار انسولین را تغییر نمی دهد.

نحوه تاثیر مکمل گلوتامین در بدنسازی

نحوه تاثیر و علت اهمیت مصرف مکمل گلوتامین در بدنسازی و حین ورزش به شرح زیر است:

گلوتامین، مانند کراتین، از آمینو اسیدهای طبیعی بدن برای رشد و حفاظت عضلات است.

این آمینو اسید (گلوتامین) در طول تمرینات ورزشی در بدن مصرف و تخلیه می شود. درصورتی که از مکمل گلوتامین در ورزش استفاده نشود، عضلات در اثر کمبود این آمینو اسید تحلیل رفته و به شدت از بین می روند.

مصرف گلوتامین برای ریکاوری و بازسازی بافت های آسیب دیده و تحت فشار تمرین، ضروری است. کمبود گلوتامین به طرز چشمگیری موجب کاهش حجم عضله (عضله سوزی) می شود.

کمبود گلوتامین در بدن، موجب بروز علائم عفونت و کاهش حجم و عضله سوزی می شود.

منبع غذایی گلوتامین، گوشت و آجیل است.

مکمل گلوتامین بدون چربی و غنی از گلوتامین می باشد و به رشد عضلات بدون چربی کمک می کند.

 

بررسی اجمالی

مقدار مصرف مکمل بدنسازی گلوتامین مقدار مصرف مکمل بدنسازی گلوتامین برای افراد مختلف متفاوت است معمولا 500 میلی گرم و سه بار در روز مصرف می شود. اغلب ورزشکاران این مقدار را به 5 تا 15 گرم در روز می رسانند.
نحوه مصرف مکمل بدنسازی گلوتامین همراه با آب یا آبمیوه مصرف شود.
بهترین زمان برای مصرف گلوتامین بهترین زمان برای مصرف گلوتامین ، بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب است، زیرا عضلات در طور شب ذخیره گلوتامین موجود در بدن را مصرف کرده اند.

عوارض گلوتامین چیست؟

عوارض مصرف گلوتامین بسیار کم و محدود است. اما درصورت داشتن درد در قفسه سینه ، تب و لرز، گلودرد  ،کهیر ، تورم ، مشکلات تنفسی با پزشک مشورت کنید. عوارض جانبی شامل  تهوع، استفراغ، درد عضلات، احساس خستگی، خشکی دهان و آبریزش بینی، سردرد، سرگیجه، واکنش پوستی، است. این عوارض محدود بوده و در همه مشاهده نمی شود.

 

نکات مهم در مصرف مکمل گلوتامین در بدنسازی

 • مکمل گلوتامین را با آب سرد مصرف کنید. زیرا محلول گرم خواص و اثر این مکمل را از بین می برد.
 • اگر بیماری کلیوی و کبدی دارید پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.
 • برای خرید آنلاین بهترین مارک و برندهای گلوتامین و سایر مکمل بدنسازی به فروشگاه آنلاین 66 مارکت مراجعه کنید.

 

شما عزیزان می توانید نظرات و سوالات خود در زمینه مصرف گلوتامین را در قسمت دیدگاه ها مطرح نمایید:

سوالات مصرف کنندگان در زمینه مصرف گلوتامین در همین صفحه پاسخ داده می شود سوالاتی نظیر:

 • تاثیرات مکمل گلوتامین برروی بدن مردان و زنان
 • عوارض و فواید گلوتامین چیست؟
 • بهترین مارک گلوتامین کدام است؟
 • زمان و نحوه مصرف گلوتامین
 • گلوتامین با چی مصرف شود
 • میزان کالری گلوتامین چقدر است
 • گلوتامین در بدنسازی برای بانوان
 • مصرف گلوتامین با شیر و …

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *