سلامت و تناسب اندام

بهترین زمان برای دویدن و چربی سوزی

بهترین زمان دویدن برای لاغری و چربی سوزی-1

در این مقاله میخوانید بهترین زمان برای دویدن و چربی سوزی و لاغری چه ساعت از شبانه روز است. اگر دویدن را بخشی از برنامه روزانه خود قرارداده اید، بهترین روش هوازی برای کاهش وزن را انتخاب کرده اید. مدت زمان دویدن برای چربی سوزی و برنامه دویدن به صورت حداقل یک روز در میان، موجب کاهش وزن چشمگیر میشود. علاوه براین بدن در اثر دویدن اکسیژن بیشتری جذب میکند و در طول روز از تمرکز، شادابی و نشاط بیشتری برخوردار می شوید.

بهترین زمان دویدن برای چربی سوزی

تاثیرات مفید دویدن برای لاغری و چربی سوزی برکسی پوشیده نیست. ولی سوال مطرح شده این است که بهترین زمان برای دویدن و چربی سوزی چه ساعتی از شبانه روز است. اغلب افراد بهترین زمان برای دویدن و انجام ورزش های هوازی جهت کاهش وزن را صبح یا بعد از تمرینات ورزشی میدانند. با توجه به اینکه تاثیر دویدن در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت است، میتوانید با توجه به نکات زیر بهترین زمان برای دویدن را انتخاب کنید. پیش از انتخاب زمان مناسب برای برنامه دویدن به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. پیشنهاد میدهیم زمانی را برای دویدن انتخاب کنید که توان کافی برای دویدن داشته باشید.
  2. زمان کافی برای استراحت کوتاه بعد از دویدن داشته باشید.
  3. اهمیت تغذیه صحیح قبل و بعد از دویدن را در نظر بگیرید.
  4. برای آماده کردن صبحانه، میان و عده و نهار، آماده کردن ساک ورزشی، تعویض لباس و دوش گرفتن برنامه ریزی کنید.
  5. در ابتدای دویدن از سرعت پایین شروع کنید و در زمان پایانی دویدن، به تدریج سرعت خود را برای کاهش شدت ضربان قلب پایین بیاورید.
  6. میتوانید برای سرعت بخشیدن به فرایند کاهش وزن ، هم زمان با فعالیت های ورزشی از انواع چربی سوزهای لاغری بهره ببرید.

بهترین زمان دویدن جهت کاهش وزن و هوازی

 تاثیر دویدن در صبح

تاثیر و فواید دویدن در صبح شامل موارد زیراست:

ورزش های هوازی و دویدن در صبح موجب افزایش متابولیسم و در نتیجه افزایش سرعت چربی سوزی و کاهش وزن می شود. صبح ها بعد از بیداری، بدن دارای پایین ترین سطح گلیکوژن و قند خون  است و بهترین زمان برای سوختن چربی‌ ها به جای کربوهیدرات است. تحقیقات نشان داده است که میزان چربی سوزی در هوازی و دویدن صبح تا 30% بیشتر خواهد بود. با دویدن صبح متابولیسم بدن تا ساعت ها بالا می ماند و در طول روز به دور از حس کسالت، احساس شادابی می کنید. بهترین زمان دویدن جهت کاهش وزن و هوازی

 زمان جایگزین برای دویدن صبح:

اگر امکان دویدن در صبح را ندارید، بهترین زمان جایگزین ، بلافاصله بعد از تمرینات ورزشی نظیر بدنسازی است. با انجام تمرینات ورزشی سنگین ذخایر کربوهیدرات و گلیکوژن می سوزد و دویدن بعد از تمرین بدنسازی موجب چربی سوزی بیشتر می شود. و دقیقا تاثیر دویدن در صبح را دارد.

بهترین زمان دویدن جهت کاهش وزن و هوازی

تاثیر دویدن در ظهر

در هنگام دویدن در ظهر ، از بیشترین قدرت و توان بدنی برخوردارید. در این زمان توان دویدن با سرعت بیشتری را دارید. بعد از دویدن ظهر توان بدن برای انجام کارهای بعد از ظهر بیشتر خواهد شد. پیشنهاد میدهیم درصورت امکان، بعد از دویدن دوش بگیرید.

بهترین زمان دویدن جهت کاهش وزن و هوازی

تاثیر دویدن در هنگام غروب

دویدن در هنگام غروب بعد از یک روز پرمشغله باعث شادابی می شود. باتوجه به فاصله غروب تا زمان خواب، میتوانید خواب شبانه راحتی داشته باشید.

بهترین زمان دویدن جهت کاهش وزن و هوازی

تاثیر دویدن در شب

دویدن در شب برای چربی سوزی موثر است. البته لازم است توجه داشته باشید که در اثر دویدن ضربان قلب بالا می رود. درنتیجه اکسیژن رسانی به مغز و هوشیاری نیز بیشتر می شود؛ بنابراین ممکن است برای خواب شبانه با مشکل روبرو شوید. علاوه بر این با دویدن در شب ، فرصت چربی سوزی بعد از دویدن را از دست می دهید. زیرا بعد از خوابیدن متابولیسم و چربی سوزی به شدت کاهش میابد. اگر برای دویدن و فعالیت های هوازی ، زمانی به غیر از شب ندارید پیشنهاد میدهیم در باشگاه ثبت نام کنید تا از خطرات دویدن در تاریکی به دور باشید. میتوانید برای دویدن در شب و محیط باز از چراغ روشنایی برای دویدن در شب استفاده کنید:

چراغ روشنایی برای دویدن در شب

نکات مهم در برنامه دویدن

  •  از نکات مهم در برنامه دویدن ، استمرار ادامه این فعالیت ورزشی است. اگر ورزش دیگری انجام نمی‌دهید، ایده آل ترین مدت دویدن، ۳ بار در هفته است.
  • دویدن صبحگاهی: اگر صبح بدوید این فرصت را دارید که دوش بگیرید، لباس های تان را عوض کنید. این انتخاب را دارید که قبل یا بعد از دویدن صبحانه بخوید. مسلماً صبح، زمانی است که بیشتر از اوقات دیگر روز سرحال هستید.
  • دویدن صبحگاهی خواب شب تان را مختل نخواهد کرد. اما دویدن در غروب همیشه مشکلات خواب را به دنبال دارد (به دلیل فعالیت، زمانی برای پایین آمدن ضربان قلب مورد نیاز است).
  • بدن صبح خیلی زود هنوز کامل از خواب بیدار نشده، بنابراین باید صبح بدن را خوب اداره کرد و نباید خیلی به آن فشار آورد. انجام حرکات کششی قبل از شروع دویدن باعث انعطاف پذیری عضلانی و مانع از بروز هر گونه مشکلی می‌شود. این ورزش اگر یک روز بی تحرک پشت میز کار را به دنبال داشته باشد، احتمال کوفتگی را بالا می‌برد. در نهایت، اگر صبح ها می‌دوید باید به تنهایی صبحانه بخورید و حواس تان باشد که دیر به سرکار نرسید.

یک توصیه: تا جایی که برای تان ممکن است دو صبحگاهی را به تأخیر بیاندازید؛ بهترین زمان بین ساعات ۱۱-۱۰ است.

دویدن در ظهر: دما و توانایی های بدن در این زمان در بهترین شرایط هستند. ظهر زمان بسیار مناسبی برای انجام کارهایی است که نیاز به سرعت دارد. احیای بدن در وسط روز بسیار خوب اتفاق می‌افتد و احتمال اختلال در خواب وجود ندارد. در نهایت، کار بعد از ظهرتان با کیفیت بسیار بالایی انجام خواهد شد.

شما نیاز به تغذیۀ مناسب دارید و همان طور که می‌دانید صبحانه مهم ترین وعدۀ غذایی است (از نوع صبحانه های امریکایی).

لازم است ۳۰ دقیقه قبل از دویدن میان وعده (غلات، میوه های خشک) هم میل کنید، البته در این وعده باید از خوردن بیش از حد مواد قندی اجتناب شود. و در نهایت ناهار تان هم باید متعادل باشد.

یک توصیه: خوب برنامه ریزی کنید زیرا با توجه به زمان دویدن تان باید یک سری از مسائل را در نظر داشته باشید، از جمله صبحانه، میان و عده و نهار، ساک ورزشی تان، تعویض لباس و دوش گرفتن.

دویدن در هنگام غروب : غروب هم زمان بسیار خوبی برای دویدن و انجام کارهای سرعتی است به حدی که احیای بدن بسیار عالی انجام خواهد شد. شما بیشترین انرژی ممکن را ۵ ساعت بعد از یک ناهار سرشار از کربوهیدرات یا ۳ ساعت بعد از عصرانه در اختیار خواهید داشت. بهترین کار این است بعد از یک روز کاری استراحت کنید و هنگام غروب با یک گروه یا در باشگاه ورزشی بدوید.

انجام فعالیت های شبانه احتمال مشکلات خواب را با خود به دنبال خواهد داشت. توجه، ممکن است کارتان بیش از حد طول بکشید و برنامۀ دوتان کنسل شود. خستگی روزانه هم ممکن است مانع از دویدن شما گردد. در نهایت، باید برنامۀ ورزشی تان را با خانواده تان هم هماهنگ کنید زیرا انجام فعالیت های ورزشی بازگشت شما به خانه را به تأخیر خواهد انداخت.

 منبع :

 لطفا نظرات و سوالات خود در زمینه فعالیت های هوازی، کاردیو و دویدن برای چربی سوزی را در بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *