تغذیه, تمرین و ورزش

اشتباهات رایج در بدنسازی تمرین، تغذیه و ریکاوری

اشتباهات رایج در بدنسازی
اشتباهات رایج در بدنسازی ،تمرینات، تغذیه و ریکاوری در بدنسازان از مبتدی تا حرفه ای مشاهده می شود. این اشتباهات موانع اصلی برای رشد عضلانی و چربی سوزی محسوب می شوند و شامل عادات نادرست و رایج در میان بدنسازان در تمرین، تغذیه و ریکاوری است:

اشتباهات تمرینی رایج در بدنسازی

اشتباهات تمرینی رایج در بدنسازی نه تنها در بدنسازان مبتدی ، بلکه در بدنسازان حرفه ای نیز مشاهده می شود. نکاتی نادیده گرفته شده و به ظاهر کوچک که می تواند تاثیر بسیار بزرگی در جلوگیری از رشد عضلانی داشته باشد. برای رسیدن به رشد و موفقیت در بدنسازی نیاز به اطلاع از این نکات مهم و خودداری از اشتباهات در انجام تمرینات، تغذیه و ریکاوری دارید:

 

اشتباه 1: استفاده از سیستم های تمرینی نامتناسب با شرایط بدنی

سیستم های تمرینی مختلف برای هر فرد در دوره های مختلف متفاوت است. این سیستم ها براساس اصول علمی طراحی می شوند. بنابراین استفاده از سیستم های تمرینی پیچیده ، پیش از موعد نه تنها موجب رشد عضلانی نمی شود بلکه نقش موثری در عضله سوزی دارد.

 

اشتباهات رایج در تمرینات بدنسازی

اشتباه 2 : تمرینات دیر هنگام در نیمه های شب

اگر تا ساعت 11 شب در باشگاه تمرین می کنید، فرصت ریکاوری، عضله سازی و چربی سوزی را از خود گرفته اید. زیرا زمان استراحت شبانه را از دست داده اید. هورمون رشد شب ها و در خواب عمیق شروع به ترشح می کند، بنابراین شب زمان استراحت و ریکاوری برای بدنسازان است. لازم است زمان خود را هوشمندانه برنامه ریزی کنید. علاوه براین برای عضله سازی از اهمیت وعده غذایی پیش از خواب غافل نشوید.

اشتباه 3 : تاثیر اجرای نادرست حرکات بدنسازی از مبتدی تا حرفه ای

انجام اشتباه حرکات بدنسازی حتی در بدنسازان حرفه ای نیز مشاهده می شود. اجرای نادرست حرکت، مانع از تاثیرگذاری صحیح بر عضله هدف می شود. علاوه براین احتمال ایجاد آسیب به بدن (در اثر کشیدگی و فشار در جهت نادرست) را در حد چشمگیری افزایش می دهد. بنابراین در هر سطحی از مبتدی تا حرفه ای که هستید، اگر به اجرای صحیح حرکت بدنسازی در تمرینات خود شک دارید، تعارف با خودتان را کنار بگذارید و برای رشد عضلانی و جلوگیری از آسیب، حتما از جستجوی اینترنتی برای اجرای صحیح، در سایت های معتبر بهره ببرید.

اشتباه 4: غافل شدن از اهمیت گرم کردن و سرد کردن در بدنسازی

گرم کردن پیش از تمرین و سرد کردن بعد از تمرین موجب افزایش آمادگی در اجرای تمرینات با شدت بالا می شود. همچنین در جلوگیری از آسیب دیدگی و ریکاوری بهتر موثر است. بنابراین به اهمیت این موضوع توجه داشته باشید.

 

اشتباهات رایج تغذیه در بدنسازی

اشتباهات رایج تغذیه در بدنسازی

اشتباه 1 : عدم رعایت تناسب میان برنامه تمرینی با تغذیه

افرادی که برای رشد عضلانی و پیشرفت بدنی تمرینات سنگین و با حجم و شدت بالا را معیار رشد خود قرار می دهند، حتما به تناسب میان این شدت در تمرینات با تغذیه و ریکاوری توجه داشته باشند. با اعمال فشار فیزیکی شدید که در اثر تمرینات حرفه ای به بدن وارد می شود، در صورت عدم تغذیه مناسب، عدم مصرف مکمل های ضروری و مورد نیاز و نداشتن استراحت و خواب کافی، تمام محاسبات این افراد برای رسیدن به رشد ، نادرست از آب در می آید. در این شرایط نه تنها شاهد رشد عضلانی نخواهند بود بلکه با مشکل عضله سوزی و تمرین زدگی نیز روبرو می شوند.

 

اشتباهات رایج در سیستم تمرینی

 اشتباه 2: تقلید کامل از برنامه بدنسازی و تغذیه بدنسازان حرفه ای

بررسی نکات طلایی برنامه تمرینی، تغذیه و ریکاوری بدنسازان حرفه ای مفید است، اما تقلید کامل از روند این ورزشکاران نادرست است. زیرا آنها از سیستمی استفاده می کنند که مناسب شرایط فیزیکی فعلی و اختصاصی خودشان است. بنابراین با تقلید مو به مو، انتظار کسب نتیجه مشابه را نداشته باشید، زیرا با مشکلاتی روبرو خواهید شد که مانع رشد عضله می شود.

برای رشد عضلانی و پیشرفت, نیاز به سیستم تمرینی با حجم و شدت مناسب و برنامه تغذیه اختصاصی برای خودتان دارید.

 نکته طلایی1 : توجه داشته باشید که رشد عضلانی بدنسازان حرفه ای، ارتباط مستقیم با کیفیت تمرین، تغذیه و ریکاوری دارد و قرار نیست متحمل عذاب و سختی در شرایط نامساعد برای رشد شوید.

نکته طلایی 2 : انجام تمرینات کششی و استفاده از مکمل ورزشی مناسب در هر دوره، علاوه بر رشد عضلانی بیشتر، تا حد بسیاری مانع از آسیب دیدگی می شود.

 

اشتباهات رایج ریکاوری در بدنسازی

اشتباه 1 : نداشتن خواب کافی و استراحت کم

اگر در طول روز خسته هستید و براثر تمرینات سنگین احساس می کنید از پا درآمده و توان خود را از دست داده اید، منتظر کاهش چشمگیر عضلات ارزشمند خود و افزوده شدن توده های چربی زیر پوست باشید. بدن، بدون خواب کافی نه تنها ریکاوری نمی شود بلکه طراوت بافت شاداب عضلانی خود را نیز از دست می دهد. خواب ناکافی مانع از رشد عضله در بدنسازی می شود و فرایند چربی سوزی کاهش میابد ؛ در این شرایط به استراحت و خواب بیشتر نیاز خواهید داشت. 

به نقل از جی کاتلر و ناصر السنباطی، (اگر خسته هستید، بخوابید و اگر توان تمرین خود را از دست داده اید برای استراحت بیشتر برنامه ریزی کنید. بیش از حداکثر سه روز پی در پی، جلسه تمرینی نداشته باشید).

توجه داشته باشید که این یک روال موقت نیست بنابراین برای رسیدن به رشد به طور مداوم نیاز به خواب و استراحت کافی دارید و لازم است به طور مستمر به اهمیت خواب در ریکاوری توجه داشته باشید.

نکته طلایی 3: حتما نکاتی که در هر دوره از برنامه تمرینی و غذایی موجب رشد یا افت بدن شما شده است، یادداشت کرده و مرور نمایید. این شیوه روش کاربردی اسطوره های بدنسازی نظیر ناصر السنباطی (اولین بدنساز حرفه ای مسلمان جهان) است که بر اهمیت یادداشت کردن نکات موثر، تاکید داشته و خود نیز بیش از 10 سال از این روش استفاده کرده است.

جی کاتلر- اشتباهات رایج در بدنسازی

اشتباه 2 : حذف مکمل های بدنسازی ضرروی در هر دوره

از اشتباهات رایج در میان بدنسازان ، حذف مکمل های بدنسازی ضروری در هر دوره است. این موضوع اغلب بعد از از دست رفتن مقادیر زیادی از عضلات ارزشمند و یا انباشه شدن چربی زیر پوست ، مورد توجه قرار می گیرد. اگر مکمل های ضروری برای رشد و ریکاوری خود را حذف کرده یا کاهش داده اید ولی همچنان با شدت و حجم بالا به تمرینات بدنسازی ادامه می دهید، با مشکل عضله سوزی و کاهش چشمگیر بافت عضلانی روبرو خواهید شد. بدن نیاز به توازن میان سطح تمرین و ریکاوری دارد.

 

می توانید سوالات و نظرت خود, در زمینه انواع سیستم های تمرینی و پیشگیری از اشتباهات رایج در بدنسازی را در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید:

4.3/5 - (15 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *